News Portal

 • नेपालमै बन्याे यस्ताे पुल, भिर खोपेर पुल निर्माण

  इभक्तपुर संवाददाता
  १६६० पटक

  गाेरखा । उत्तरी गोरखामा भिर खोपेर बनाइएको दुईवटा ‘क्यान्टिलिभर’ पुल गाउँपालिकालाई हस्तान्तरण गरिएको छ । धार्चे गाउँपालिका–१ केरौँजास्थित यारु बगर र चुमनुव्री गाउँपालिका–६ चुम्चेतस्थित सर्दिभिरमा बनाएको पुल हस्तान्तरण भएको हो ।

  यारु बगरमा बनेको पुल एक सय ९५ मिटर लामो छ । चुमनुव्रीको सर्दिभिरमा निर्माण गरिएको पुल ९० मिटर लामो छ । मनास्लु पदमार्गको यारु बगरको पैदलमार्ग बुढीगण्डकीले कटान गरेपछि भूकम्पलगत्तै केही महिना सो ठाउँमा आवतजावत ठप्प भएको थियो ।

  युकेएडको आर्थिक सहयोगमा पुल बनेको हो । नेपाल बजार विकास कार्यक्रमले पुल बनाउने जिम्मा लिएको थियो । निर्माणको डिजाइन तथा निर्माण व्यवस्थापन स्विट्जरल्यान्डको एएफ–आइटेको लिमिटेडले गरेको थियो ।

  केरौँजास्थित यारुबगरमा पुल निर्माण गर्न तीन करोड ७५ लाख र चुम्चेतको सर्दिभिरमा चार करोड १५ लाखको लागतमा पुल निर्माण गरिएको हो । ‘क्यान्टिलिभरको स्टिल संरचनालाई चट्टानमा खोपेर विशेष बोल्टले जोडेका छाैँ,’ प्राविधिक सल्लाहकार विष्णु शाहले भने ‘झोलुंगेपुलजस्तै हो, यसको आयु कम्तीमा ५० वर्षसम्म हुन्छ, तर नियमित मर्मत–सम्भार भने गर्नुपर्छ ।’

  भूकम्पपछि तल्लो र उपल्लो गोरखा सम्पर्क विच्छेदको अवस्था भए पनि पुल निर्माणपछि आवतजावत सहज भएको स्थानीय विकास अधिकारी नारायण आचार्यले बताए । उनले भने ‘१८ रुपैयाँमा किनेको नुन हेलिकोप्टरबाट ढुवानी गर्न भाडा मात्र ८५ रुपैयाँ लाग्थ्यो, यस्तो अवस्थामा यो पुल निर्माणले उत्तरी गोरखाका स्थानीयलाई निकै सहज भएको छ ।’ पदमार्ग ठप्प भएपछि तत्कालीन समयमा मनास्लु आरोहण गर्ने पर्यटक मनाङको बाटो भएर आउने गर्थे ।

  हेलिकोप्टरबाट निर्माण सामग्री लगेर पुल निर्माण गरिएको हो । पुल निर्माण भएसँगै सो क्षेत्रका आठ हजारभन्दा बढी स्थानीय लाभान्वित भएका छन् । ‘७० प्रतिशत दैनिक उपभोग्य सामग्री तल्लो क्षेत्रबाट लानुपर्छ,’ चुमनुव्री गाउँपालिकाका अध्यक्ष धनबहादुर गुरुङले भने, ‘पुल नहुँदा त्यहाँका स्थानीयको जनजीवन निकै कष्टकर बनेको थियो ।’ धार्चे गाउँपालिकाका अध्यक्ष सन्तबहादुर गुरुङले क्यान्टिलिभर पुललाई जीविकोपार्जन र टुरिजमसँग जोडेर पर्यटन विकासमा लाग्नुपर्नेमा जोड दिए ।

  हेर्नुहाेस भिडियाे पनि

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  बक्तृत्वकला प्रतियोगितामा मोर्डनकी छात्रा समिक्षा खनाल प्रथम

  ”शिक्षामा प्रविधिको प्रयोग, आजको आवश्यकता” विषयक बक्तृत्वकला प्रतियोगितामा मोर्डन बोर्डिङ्ग स्कूलकी छात्रा समिक्षा खनालले प्रथम...

  संक्रमित आमाबाट स्वस्थ बच्चाको जन्म

  भरतपुर अस्पतालमा विगत १० महिनामा छ जना एचआइभी संक्रमित आमाले स्वस्थ बच्चालाई जन्म दिएका छन्...

  विद्यार्थीलाई ट्राफिक सचेतना कक्षा  

  ट्राफिक प्रहरीले सामुदायिक विद्यालयका विद्यार्थीलाई ट्राफिक सचेतना कक्षा सञ्चालन गरेको छ । काठमाडौँ उपत्यका ट्राफिक...

  एउटै व्यक्ति चोरी मुद्दामा पाँचौँपटक पक्राउ

  नेपाल प्रहरीले बूढानीलकण्ठ क्षेत्रमा रु चार लाख ८८ हजार चोरी गर्ने एक जनालाई पक्राउ गरेको...

  फलोअप उपचारका लागि आज चीन जाँदै नेकपा माओवादी केन्द्रका उपमहासचिव पुन

  नेकपा माओवादी केन्द्रका उपमहासचिव वर्षमान पुन फलोअप उपचारका लागि शुक्रबार चीन जाने भएका छन् ।...