News Portal

 • बिबादित बनेपछि परीक्षा नियन्त्रक मन्त्रालय तानिए

  ५९४ पटक

  शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्रालयले माध्यमिक शिक्षा(कक्षा१०)को परीक्षा नियन्त्रक परिवर्तन गरेको छ । यस अघि नियन्त्रक रहेका सहसचिव विष्णुप्रसाद अधिकारीलाई मन्त्रालय तानेर उनको स्थानमा उपसचिव रामराज खकुलेललाई नियन्त्रकको जिम्मेवारी दिइएको हो ।

  पछिल्लो दिनमा एसइइको पुरक परीक्षाका विषयलाई लिएर परीक्षा नियन्त्रक अधिकारी असन्तुष्ट देखिन्थे । उनले शिक्षा मन्त्री गिरिराजमणि पोखरेललाई पत्रै लेखेर आफू नियन्त्रकबाट हट्न चाहेको बताएका थिए ।

  अधिकारीले नियन्त्रकको जिम्मेवारीबाट बाहिरिन लिखितरुपमा इच्छा व्यक्त गरेपछि शिक्षक सेवा आयोगमा कार्यरत खकुरेललाई नयाँ नियन्त्रकको जिम्मेवारी दिइएको हो । पनिकाबाट दामोदर आचार्यलाई खकुरेलको स्थानमा शिक्षक सेवा आयोगमा लगिएको छ ।

  माध्यमिक शिक्षा परीक्षा (एसइइ ) को ग्रेड वृद्धि सम्बन्धी परीक्षाको विषयलाई लिएर अधिकारी बिबादित बनेका थिए । नियम कानुनको धज्जी उड़ाउने गरि ग्रेड वृद्धि सम्बन्धी सूचना प्रकाशित भएपछि उक्त सूचना संशोधन गर्न मन्त्रालयले निर्देशन दिनुपरेको थियो ।

  अक्षराङ्कन पद्धतीको कार्यविधि र मर्म विपरित राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डले पूरक परीक्षासम्बन्धी सूचना प्रकाशित गरेपछि सूचना सच्याउन बोर्ड बाध्य बनेको थियो । बोर्डले आफ्नो ग्रेडमा चित्त नबुझेका बढीमा दुई विषयसम्म सैद्धान्तिकतर्फ सी वा सीभन्दा तल ग्रेड ल्याएका वा बढीमा दुई विषयको परीक्षामा अनुपस्थित परीक्षार्थीका लागि पूरक परीक्षाको लागि सूचना जारी गर्दै समय तालिका समेत सार्वजनिक गरेको थियो ।

  पुरानै मौका परीक्षाको झल्को दिने गरि बोर्डले पहिलो सूचना प्रकाशित गरेपछि शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्रालयले अनुशरण गर्न खोजेको परीक्षा प्रणालीमाथि नीतिगत प्रश्न उठेको थियो । मन्त्रालयले अक्षराङ्कन पद्धतीको कार्यविधिमा सबै विषयमा ग्रेड वृद्धिको अवसर उपलब्ध गराउने व्यवस्था भएपनि दुई विषयमा मात्र ग्रेड वृद्धिको अवसर दिइएपछि सूचना संशोधन गर्न बोर्ड बाध्य बनेको थियो । राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डले परीक्षा नियन्त्रक अधिकारीकै प्रस्ताव अनुमोदन गर्दा निर्णय बिबादित बन्न पुगेको जिकिर गरेको थियो ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  लिटिल वर्ल्ड स्कूलका विद्यार्थीले बनाए य:मरी

  भक्तपुर नगरपालिका वडा नम्बर १ दुधपाटीस्थित लिटिल वर्ल्ड स्कूलका विद्यार्थीहरुले य:मरी बनाएका छन् । नेवा:...

  मध्यपुरमा पत्रकारको सांस्कृतिक पदयात्रा

  मध्यपुर सञ्चार समाजको आयोजनामा मध्यपुर थिमिमा पत्रकारले सास्कृतिक पदयात्रा सम्पन्न गरेका छन् । य:मरी पुन्हीको...

  भक्तपुर अस्पतालका अध्यक्ष सुवाललाई पितृशोक

  भक्तपुर अस्पताल ब्यवस्थापन तथा संचालक समितिका अध्यक्ष मिलन सुवाललाई पितृशोक परेको छ । नेकपा एमाले...

  कृषि अर्थतन्त्रको विकासमा ज्यापू समुदायको भूमिका महत्त्वपूर्ण : प्रम देउवा

  प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाले मेहनती र इमान्दार समुदायका रूपमा परिचित ज्यापू समुदाय नेपाली समाज र संस्कृतिको...

  चिनियाँ अस्पतालमा वर्षमान पुनको उपचार सुरु

  नेकपा माओवादी केन्द्रका उपमहासचिव वर्षमान पुनको उपचार सुरु भएको छ । चीनको सेनजेनस्थित थर्ड पिपुल्स्...