News Portal

 • जो बाइडेन निर्वाचित जर्जियामा पुनः मतगणना

  ११७६ पटक

  बीबीसी । अमेरिकी राष्ट्रपतीय निर्वाचनमा झिनो मत अन्तरका साथ जो बाइडन निर्वाचित भएको जर्जियामा हातैले पुनः मत गणना गरिने भएको छ । सो राज्यमा अमेरिकी राष्ट्रपति डोनल्ड ट्रम्प र राष्ट्रपतिमा निर्वाचित बाइडेनबीच करिब १४ हजार मतको अन्तर छ । निकै कडा प्रतिस्पर्धा देखिएका कारण सो राज्यले गत हप्ता नै पुनः मतगणना गरिने जानकारी गराएको थियो ।

  हातले नै मत गन्न अनुरोध गरेको ट्रम्पको चुनावी अभियान सञ्चालन गरेको टोलीले यसलाई महत्त्वपूर्ण पहिलो कदम भएको बताएको छ । रिपब्लिकन पार्टीका तर्फबाट जर्जियामा चुनावी अभियानको नेतृत्व गरिरहेका डग कोलिन्सले सञ्चारकर्मीहरूसँगको प्रतिक्रियामा यो निष्ठा र पारदर्शिताको जीत भएको बताएका छन् ।

  अभियानका कानुनी परामर्शदाता स्टेफन पासान्टीओले प्रत्येक भोटको जाँच गरिने बताएका छन् । उनले आफूले त्यो ‘गहन’ मतगणना राज्यले तोकेको अन्तिम मिति २० नोभेम्बरसम्ममा सकिने विश्वास व्यक्त गरेका छन् । पुनः मतगणना गर्ने विषयमा प्रत्येक राज्यको आफ्नै नियम हुन्छ । तर सामान्य रूपमा भने भोटलाई पुनः मिलान र स्क्यान गरिन्छ । केही स्थानमा विद्युतीय उपकरणको वैधता सुनिश्चित गर्नका लागि निश्चित सङ्ख्यामा भोटहरू सधैँ हातबाटै गन्ने गरिन्छ ।

  तर दोहोर्‍याएर गरिएका मत गणनाले खासै परिवर्तन भने ल्याएको पाइँदैन । जर्जियामा पुनः मतगणनामा बाइडेन पराजित भएपनि उनीसँग राष्ट्रपति बन्न आवश्यक २७० भन्दा बढी इलेक्टोरल मत हुने छ । जर्जियाले निर्वाचनको नतिजा प्रमाणीकरण गर्ने म्याद अनुसार २० नोभेम्बरभित्रै आफ्नो कार्य सक्काउनुपर्ने हुन्छ ।

  यसअघि ट्रम्पको टोलीले विस्कन्सिन राज्यमा पनि पुनः मतगणनाको माग गर्ने बताएको थियो । कोलम्बिया युनिभर्सिटी ल स्कुलका प्राध्यापक रिचर्ड ब्रिफ्ल्टले सन् २०१६ मा पनि विस्कन्सिनमा दोहोर्‍याएर मत गणना गरिएको र त्यसले केही सय भोटमा फरक पारेको बताएका छन् । राष्ट्रपति ट्रम्पले निर्वाचनमा हार अस्वीकार गर्दै कानुनी लडाइँ लड्ने बताइरहेका छन् ।

  अमेरिकी राष्ट्रपतिमा निर्वाचित जो बाइडनले डोनाल्ड ट्रम्पले आफूले राष्ट्रपतीय निर्वाचनमा हार व्येहोरेको स्वीकार नगर्नुले ‘राष्ट्रपतिको बिरासतलाई सहयोग नगर्ने’ बताएका थिए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  राष्ट्रका लागि दुई घण्टा अभियानमा पूर्व प्रधानमन्त्री ओलीको ऐक्यवद्धता

  भक्तपुरबाट शुरु गरिएको ‘राष्ट्रका लागि दुई घण्टा अभियान’ मा पूर्व प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले ऐक्यवद्धता...

  ४ चिनियाँ नागरिक भक्तपुरमा पक्राउ

  भक्तपुरको सूर्यविनायक नगरपालिका वडा नं. १० भातेढिकुर स्थित अरनिको हाइवे बाट ४ चिनियाँ नागरिक पक्राउ...

   नेपालमा सुनको नयाँ किर्तिमान

  नेपाली बजारमा सुनको मूल्यले नयाँ किर्तिमान बनाएको छ । विहिबार सुन तोलामा १८ सयले बढेर...

  जेठ २६ गते नगदेशमा दिनभर वः फेस्टिबल, ४ लाखले अवलोकन गर्ने

  मध्यपुर थिमि नगरपालिकामा फेरिपनि वः फेस्टिबल हुने भएको छ । अघिल्लो वर्ष दुईपोखरीमा गरिएको व:...

  मातृभाषा जोगाउने अभियानमा पनि पत्रकारिता जोडिनुपर्नेमा जोड

  उपप्रधान एवं परराष्ट्र मन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठ प्रकाशले मातृभाषाको संरक्षणका लागि पत्रकारिता जगत अघि बढ्नुपर्ने बताएका...