News Portal

 • प्रदेश सरकारको काम छैन भन्नेहरुले भक्तपुर अस्पताल हेर्दा हुन्छ : मन्त्री दुलाल

  हिना सुवाल / भक्तपुरपोस्ट भक्तपुर, २७ कात्तिक
  ११३२ पटक
  भक्तपुर, २७ कात्तिक

  अस्पताल स्थापनाको ११७ वर्ष पछि भक्तपुर अस्पतालले सघन उपचार कक्ष संचालनमा सफलता प्राप्त गरेको छ । स्वास्थ्य सेवामा महत्वपूर्ण मानिएको सघन उपचार कक्ष (आइसीयु)को बिहीवार बागमती प्रदेश सरकारका सामाजिक विकास मन्त्री युवराज दुलालले औपचारिक उद्घाटन गरेका हुन् ।

  गत फागुनमा भक्तपुर अस्पताल अनुगमनका क्रममा मन्त्री दुलालले अस्पताललाई आइसीयुयुक्त बनाउन आफूले सक्दो सहयोग गर्ने प्रतिवद्धता प्रकट गरेका थिए । ३ महिना भित्रै आइसीयु संचालनका लागि मन्त्रालयले बजेट व्यवस्था गरिदिएको भएतापनि कोभिड १९ का कारण आइसीयु स्थापनामा ढिलाई भएको थियो ।

  कोभिड १९ का बिरामीका लागि समेत आइसीयु अत्यावश्यक भएपछि आवश्यक भौतिक पूर्वाधार र जनशक्ति व्यवस्थापनको कार्यमा अस्पतालले जोड लगाएको अध्यक्ष मिलन सुवालले बताएका छन् । जनप्रतिनिधिहरु, भक्तपुरकी सिडिओ हुमकला पाण्डे लगायतको  ताकेता र भक्तपुरको आवश्यकता संगै अन्तत ११७ वर्ष पछि भक्तपुर असपतालले आइसीयु प्राप्त गरेरै छोड्यो । यसको श्रेय बागमती प्रदेशका सामाजिक विकास मन्त्री युवराज दुलालको भागमा पर्यो ।

  बिहीवार आइसीयु कक्षको उद्घाटन गर्दै मन्त्री दुलालले प्रदेश सरकारले केहि पनि गरेको छैन भन्नेहरुको लागि भक्तपुर अस्पताल एउटा पाठ भएको प्रतिक्रिया दिएका छन् । उक्त अवसरमा उनले भने, ” प्रदेश सरकारले केहि गरेन भन्नेहरुले भक्तपुर अस्पतालमा आएर हेर्दा हुन्छ ।” उनले भक्तपुरमा मात्र नभई नुवाकोट, धादिङ्ग, सिन्धुली लगायत पाँच जिल्लामा अवस्थित प्रदेश मातहतका अस्पताललाई प्रदेश सरकारले आइसीयुयुक्त बनाएको बताए । ” भक्तपुरमा आइसीयु आउँन ११७ वर्ष लाग्यो, अन्य जिल्लामा पनि प्रदेश सरकार नभएको भए अझै धेरै वर्ष आइसीयु आउने थिएन । यसर्थ, प्रदेश सरकारले केहि गरेको छैन भन्ने कुरा भ्रमपूर्ण सावित भएको छ ।” उनले भने ।

  प्रदेश मातहत रहेपनि प्रदेश सरकार अन्तर्गत नभएका कार्यालय र सस्थामा प्रदेश सरकारको अधिकार नहुने खुलासा गर्दै उनले अझै जनताले त्यो कुरा नबुझ्दा प्रदेश सरकारप्रति असन्तुष्ट भएका जिकिर गरे । ” विशेषगरी काठमाडौ उपत्यका र अझ काठमाडौ जिल्लामा संघीय कार्यालयहरु छन् तर जनताले प्रदेश सरकारको उपस्थिति खोजिरहेका छन् । यो विरोधाभासको अन्त्य आवश्यक छ ।” मन्त्री दुलालले दावी गरे । कोभिड १९ को महामारीमा बागमती प्रदेश सरकारले जनताको साथ् नछोडेको जिकिर गर्दै उनले प्रदेशले निशुल्क आइसोलेसनहरु संचालन गरिरहेको, निशुल्क पिसिआर टेस्टको व्यवस्था मिलाएको लगायत गरिएका कामबारे अवगत गराएका थिए ।

  बिहीवार आइसीयु संगै मन्त्री दुलालले भक्तपुर अस्पतालमा कोभिड १९ परीक्षणका लागि ल्याइएको पिसिआर प्रयोगशालाको समेत उद्घाटन गरेका छन् । कोभिड सकिएपछि पनि अन्य फ्लु र भाइरस परिक्षणमा प्रयोगशाला प्रयोगमा आउने उनको भनाइ छ ।

  भक्तपुर अस्पताल ब्यवस्थापनको सन्दर्भमा बोल्दै मन्त्री दुलालले आफूले यहाँ नियुक्त गरेका अध्यक्ष मिलन सुवाल र मेडिकल सुपरिटेण्डेण्ट डा सुमित्रा गौतम दुवै सक्षम रहेकाले यसले विकासमा फड्को लिन सफल भएको भन्दै सन्तोष व्यक्त गरेका थिए । ” भक्तपुर अस्पताल आर्थिक बर्ष २०७६ /७७ को वार्षिक समिक्षामा सबैभन्दा राम्रो सावित भइ प्रदेश प्रथम हुन सफल हुनु भनेको यहाँको नेतृत्व र सिंगो टीमको सफलता हो ।” उनले भने । मन्त्री दुलालले भक्तपुर अस्पतालको हरेक समस्या समाधानमा आफू अगाडी रहने आस्वासन दिंदै अस्पताललाई अझ सुविधा सम्पन्न बनाउन आवश्यक निर्देशन समेत दिएका थिए ।

  उक्त कार्यक्रममा मन्त्री दुलालले भक्तपुर अस्पतालमा कार्यरत रहेकै अवस्थामा दिवंगत भएका कार्यालय सहयोगी राजु खत्रीलाई मृत्युपर्यन्त सम्मान गर्नुका साथै उनको परिवारलाई नगद सहयोग हस्तान्तरण समेत गरेका थिए ।

  कार्यक्रममा बागमती प्रदेश सभाका सदस्य डा राजेन्द्रमान श्रेष्ठले अस्पताल सबैको साझा भएकोले यसको सफलताप्रति सबैले अपनत्व लिनुपर्ने र असफलतामा पनि सबैले जिम्मेवारी लिनुपर्नेमा जोड दिए । वर्तमान समयमा भक्तपुर अस्पताल सञ्चालनमा ठूलो विकास भइरहेको बताउँदै उनले यसको पछाडी अस्पताल परिवारका अतिरिक्त जनप्रतिनिधि, प्रशासन र सचेत जनसमुदायको समेत योगदान रहेको बताए ।

  त्यसैगरी जिल्ला समन्वय समितिका प्रमुख नवराज गेलालले सपना देखेपछि पूरा हुने कुरा अस्पतालको वर्तमान नेतृत्वले पुष्टि गरेको प्रष्ट पारे । चुनौतीका बीच अस्पताल विकासको सपना लिएर अगाडी बढ्दा एक शताब्दीसम्म नभएको विकास पनि सम्भव सावित भएको उनको भनाइ थियो ।

  कार्यक्रममा भक्तपुर नगरपालिकाका प्रमुख सुनिल प्रजापतिले कोभिड १९ को कहरमा भक्तपुर अस्पताल जनताको आशा र भरोसा भएर देखा परेको भन्दै सन्तोष व्यक्त गरे । आपतको बेलामा जनताले सरकारको मुख ताक्ने हुँदा कोभिड १९ मा सरकार जनतासंगै हुनुपर्नेमा जोड दिंदै नगर प्रमुख प्रजापतिले भक्तपुर अस्पताललाई नगरपालिकाले समेत आवस्यक सहयोग गर्दै आएकाे र आगामी दिनमा समेत सहयाेग गरिरहने आस्वासन दिएका थिए ।

  उक्त अवसरमा अस्पतालकी मेडिकल सुपरिटेण्डेण्ट डा सुमित्रा गौतमले अस्पतालको वर्तमान अवस्था र भावी योजनाबारे प्रकाश पारेकी थिइन् भने नेपाल पत्रकार महासंघ भक्तपुरका अध्यक्ष पुष्करराज बुढाथोकीले ‘गरे सम्भव रहेछ’ भन्ने शिक्षा भक्तपुर अस्पतालबाट अरु कार्यालयले पनि सिक्नुपर्ने आवश्यकता आैल्याएका थिए ।

  अस्पताल व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष मिलन सुवालको अध्यक्षतामा संचालित कार्यक्रमको संचालन अस्पताल प्रशासनका अधिकृत राजेन्द्रप्रसाद नेपालले गरेका थिए । उक्त अवसरका प्रदेश सांसद शशिजंग थापा र सरस्वती बाटी त्यसैगरी वडाध्यक्ष रवीन्द्र ज्याख्व, श्यामकृष्ण खत्री लगायत जनप्रतिनिधिहरुको समेत सहभागीता रहेको थियो ।

  याे पनि

  बागमती प्रदेशकै सर्वोत्कृष्ट सावित भएपछि भक्तपुर अस्पताल पुरस्कृत

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  भक्तपुर–नगरकोट सडकखण्डको ठेक्का सम्झौता रद्द

  सरकारले भक्तपुर–नगरकोट सडकखण्डको ठेक्का सम्झौता रद्द गरेको छ । दुई वर्षमा सम्पन्न गर्ने गरी ठेक्का...

  पुरा भयो एसईई परीक्षाको तयारी

  २०७९ मा हुने एसईई परीक्षाको तयारी पुरा भएको छ । शुक्रबारदेखि सुरु हुने माध्यमिक शिक्षा...

  आज साँझसम्म मन्त्रिपरिषद् विस्तार हुने

  मन्त्रिपरिषद् विस्तारलगायत विषयमा सत्ता साझेदार दलहरुबीच आज बिहान छलफल भएको छ । प्रधानमन्त्री निवास बालुवाटारमा...

  सूर्यविनायक साँगा सडक खण्डको निर्माण कार्य शुरु

  सूर्यविनायक धुलिखेल सडक आयोजना अन्तर्गत सूर्यविनायक साँगा सडक खण्डको सडक निर्माण कार्य शुरु भएको छ...

  वैशाख ६ र ७ गते भिटामिन ‘ए’ खुवाइदै

  आगामी वर्ष वैशाख पहिलो साता राष्ट्रिय भिटामिन ‘ए’ अभियान कार्यक्रम सञ्चालन गर्ने भएको छ ।...