News Portal

 • घरबहालमा भक्तपुरको नयाँ व्यवस्था : सम्झौता अनिवार्य पेश गर्नुपर्ने, कर नतिरे कारवाही

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाता भक्तपुर, १ चैत २०७९
  २१२८ पटक
  भक्तपुर, १ चैत २०७९

  भक्तपुर नगरपालिकाले घर बहाल करमा कडाई गरेको छ । घर बहाल नबुझाउने घरधनीलाई दण्ड जरिबानाको कानुनी व्यवस्था गरी नगरपालिकाले घर बहाल करमा कडाई गरेको हो ।

  नगरप्रमुखको सचिवालयले जनाए अनुसार भक्तपुर नगरपालिकाले घर बहाललाइ व्यवस्थित गर्न निर्देशिका नै बनाएको छ । उक्त निर्देशिका १३ औं नगर सभाले पारित गरीसकेको र नेपाल सरकारको राजपत्रमा प्रकाशनका लागि पठाइएको सचिवालय सदस्य कीर्तिका प्रजापतिले प्रष्ट पारिन । राजपत्रमा प्रकाशित भएपछि निर्देशिका कार्यान्वयनमा आउने उनको भनाइ छ ।

  नगरपालिकाका कर अधिकृत प्रभाष कुमार चालिसेले निर्देशिका बनेको पुष्टि गर्दै सबै घरधनीलाई करको दायरामा ल्याइने दावी गरे । पहिलोपटक घर बहालको स्व घोषणाको मौका दिइने र कर तिर्न प्रोत्साहित गरिने उनले जानकारी गराए । बहालमा राखेको जानकारी नगराएका घरधनीले घर बहाल लगाएको अनुगमनका क्रममा भेटीए शुरु देखिकै कर असुली गरिने कर अधिकृत चालिसेले जानकारी गराएका छन् ।

  उनले घर बहाल करबाट  वार्षिक पांच करोड राजश्व असुलीको लक्ष लिइएको समेत बताएका छन् । घर बहालमा दिए वापत प्राप्त हुने रकमको १० प्रतिसत बहाल कर बुझाउनुपर्ने कानुनी व्यवस्था रहेको छ ।

  नयाँ नियमअनुसार घरबहालमा लगाउँदा दुवै पक्षबीच अनिवार्य रूपमा सम्झौता हुनुपर्ने र भाडामा दिने र लिने दुवै पक्षले सम्झौतापत्रको एक–एकप्रति राख्नुपर्नेछ । एक प्रति सम्बद्ध वडा कार्यालयमा बुझाउनुपर्ने र घर बहालमा लिने र दिनेको नाम थर, ठेगाना, नागरिकता नम्बर, परिचयपत्र नम्बर र मोबाइल नम्बर उल्लेख हुनुपर्ने छ ।

  भक्तपुर नगरपालिकाका प्रमुख सुनिल प्रजापतिले निर्देशिकामा घर भाडामा लिनेदिने बीचको सम्झौता पत्र वडामा पेश गर्न अनिवार्य गरिएको जानकारी गराउदै यसबाट नगरको शान्ति सुरक्षाको अवस्था समेत मजबुद बन्ने तर्क गरे । त्यसैगरी जनसंख्याको सहि यकिन हुने हुँदा खानेपानी वितरण, फोहोर व्यवस्थापन, स्वास्थ्य र शिक्षा लगायत पूर्वाधार बिकासमा पनि यसले सहयोग मिल्ने उनले बिश्वास व्यक्त गरेका छन् । कर तिर्नेले तिरिरहने र नतिर्ने दायरामा नआउने अवस्था निर्देशिकाले अन्त्य गर्ने र सबैलाई कानुन समान रुपले आकर्षित हुने उनको भनाइ छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  सिडिओ छोडेर भक्तपुरको प्रमुख प्रशासकीय अधिकृतमा भट्टराई

  निजामती सेवाका उपसचिव बसन्त भट्टराई सिडिओ छोडेर स्थानीय सरकारको प्रमुख प्रशासकीय अधिकृतमा सरुवा भएका छन्...

  उपचाररत उपप्रधान एवं गृहमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्न नपाइने

  प्रधानमन्त्री पुष्प कमल दाहाल प्रचण्डले उपप्रधान एवं गृहमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठको स्वास्थ्य अवस्थाबारे जानकारी लिएका छन्...

  प्रधानमन्त्री प्रचण्ड अस्पताल पुगेर लिए उपप्रधान एवं गृह मन्त्री श्रेष्ठको स्वास्थ्य बारे जानकारी

  प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले उपप्रधान एवं गृहमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठको स्वास्थ्य अवस्थाबारे जानकारी लिएका छन् ।बुधवार...

  भूकम्प पीडित पत्रकारलाई प्रेस सेन्टर ललितपुरको न्यानाे ज्याकेट

  प्रेस सेन्टर ललितपुरले भूकम्प पीडित पत्रकारहरुलाई न्यानाे ज्याकेट उपलब्ध गराउने भएको छ । भूकम्पबाट पालमुनि...

  उपभोक्ता हित संरक्षणमा चाँगुनारायण प्रतिवद्ध

  चाँगुनारायण नगरपालिकाका मेयर जीवन खत्रीले उपभोक्ताको हित संरक्षणका लागि नगरपालिका दृढ रहेको दावी गरेका छन्...