News Portal

 • घरबहालमा भक्तपुरको नयाँ व्यवस्था : सम्झौता अनिवार्य पेश गर्नुपर्ने, कर नतिरे कारवाही

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाता भक्तपुर, १ चैत २०७९
  २१९० पटक
  भक्तपुर, १ चैत २०७९

  भक्तपुर नगरपालिकाले घर बहाल करमा कडाई गरेको छ । घर बहाल नबुझाउने घरधनीलाई दण्ड जरिबानाको कानुनी व्यवस्था गरी नगरपालिकाले घर बहाल करमा कडाई गरेको हो ।

  नगरप्रमुखको सचिवालयले जनाए अनुसार भक्तपुर नगरपालिकाले घर बहाललाइ व्यवस्थित गर्न निर्देशिका नै बनाएको छ । उक्त निर्देशिका १३ औं नगर सभाले पारित गरीसकेको र नेपाल सरकारको राजपत्रमा प्रकाशनका लागि पठाइएको सचिवालय सदस्य कीर्तिका प्रजापतिले प्रष्ट पारिन । राजपत्रमा प्रकाशित भएपछि निर्देशिका कार्यान्वयनमा आउने उनको भनाइ छ ।

  नगरपालिकाका कर अधिकृत प्रभाष कुमार चालिसेले निर्देशिका बनेको पुष्टि गर्दै सबै घरधनीलाई करको दायरामा ल्याइने दावी गरे । पहिलोपटक घर बहालको स्व घोषणाको मौका दिइने र कर तिर्न प्रोत्साहित गरिने उनले जानकारी गराए । बहालमा राखेको जानकारी नगराएका घरधनीले घर बहाल लगाएको अनुगमनका क्रममा भेटीए शुरु देखिकै कर असुली गरिने कर अधिकृत चालिसेले जानकारी गराएका छन् ।

  उनले घर बहाल करबाट  वार्षिक पांच करोड राजश्व असुलीको लक्ष लिइएको समेत बताएका छन् । घर बहालमा दिए वापत प्राप्त हुने रकमको १० प्रतिसत बहाल कर बुझाउनुपर्ने कानुनी व्यवस्था रहेको छ ।

  नयाँ नियमअनुसार घरबहालमा लगाउँदा दुवै पक्षबीच अनिवार्य रूपमा सम्झौता हुनुपर्ने र भाडामा दिने र लिने दुवै पक्षले सम्झौतापत्रको एक–एकप्रति राख्नुपर्नेछ । एक प्रति सम्बद्ध वडा कार्यालयमा बुझाउनुपर्ने र घर बहालमा लिने र दिनेको नाम थर, ठेगाना, नागरिकता नम्बर, परिचयपत्र नम्बर र मोबाइल नम्बर उल्लेख हुनुपर्ने छ ।

  भक्तपुर नगरपालिकाका प्रमुख सुनिल प्रजापतिले निर्देशिकामा घर भाडामा लिनेदिने बीचको सम्झौता पत्र वडामा पेश गर्न अनिवार्य गरिएको जानकारी गराउदै यसबाट नगरको शान्ति सुरक्षाको अवस्था समेत मजबुद बन्ने तर्क गरे । त्यसैगरी जनसंख्याको सहि यकिन हुने हुँदा खानेपानी वितरण, फोहोर व्यवस्थापन, स्वास्थ्य र शिक्षा लगायत पूर्वाधार बिकासमा पनि यसले सहयोग मिल्ने उनले बिश्वास व्यक्त गरेका छन् । कर तिर्नेले तिरिरहने र नतिर्ने दायरामा नआउने अवस्था निर्देशिकाले अन्त्य गर्ने र सबैलाई कानुन समान रुपले आकर्षित हुने उनको भनाइ छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  सेक्युरिटी प्रिन्टिङ प्रेसमा दोषी ठहर इन्जिनियरले गरे भक्तपुरस्थित आफ्नै निवासमा आत्महत्या

  भ्रष्टाचार मुद्दामा विशेष अदालतले दोषी करार गरेपछि एक सरकारी कर्मचारीले आत्महत्या गरेका छन् । सेक्युरिटी...

  सिरोहियाको पक्षमा उभिए सांसद थापा : ओलीमाथि आक्रोश, प्रचण्डप्रति गुनासो

  नेपाली कांग्रेसका तर्फबाट निर्वाचित भक्तपुर-२ का प्रतिनिधि सभा सदस्य दुर्लभ थापा कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष...

  अनुमती मागेरै रोए प्रअ महर्जन

  ललितपुर, १० जेठ २०८१ । मञ्च धुमधामले सजाइएको थियो । छेउमै नौमति बाजा घन्किरहेको थियो...

  स्थानीयले नियन्त्रणमा लिए मालबाहक टिपर

  बिशाल बस्नेत, महोत्तरी । अवैधानिकरुपमा नदीजन्य  पदार्थ ओसारपसार गरिरहेका टिपरहरुलाई स्थानीयहरुले नै नियन्त्रणमा लिएर प्रहरीलाई...

  पुँजीवादीहरु आफ्नो स्वार्थ सिद्ध गर्न प्रेस स्वतन्त्रताको कुरा गर्छन् : बिसंखे

  नेकपा (माओवादी केन्द्र) की स्थायी समिति सदस्य अन्जना बिसंखेले प्रेस स्वतन्त्रता पुँजीवादीहरुको कब्जामा परेको बताएकी...