News Portal

 • मध्यपुर थिमिमा निजी विद्यालयको मनोमानी शुल्क असुली : उपमेयर भन्छन्, कारबाही गर्छौं

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाता मध्यपुर थिमि, ७ बैशाख २०८०
  १४३६ पटक
  bijay shreshtha thimiमध्यपुर थिमि, ७ बैशाख २०८०

  मध्यपुर थिमि नगरपालिकामा रहेका अधिकांश संस्थागत(निजी) विद्यालयहरुले ब्यापक शुल्क वृद्धि गरेपछि अभिभावकहरु चिन्तित बनेका छन् । आफूहरुको क्रय शक्ति घटिरहेको वर्तमान अवस्थामा समेत ब्यापक शुल्क वृद्धि गरिएको अभिभावकहरुको गुनासो रहेको छ ।

  मध्यपुर थिमिको मातृभूमी नामक एक विद्यालयले मासिक शुल्कमा पाँच हजार र भर्ना शुल्कमा १० हजारका दरले शुल्क वृद्धि गरेपछि अभिभावकहरु आन्दोलित नै भएका थिए । यो त प्रतिनिधि विद्यालय मात्र हो, मध्यपुर थिमिका अधिकांश विद्यालयले कुनै न कुनै बहानामा शुल्क बढाएकै छन् । उनीहरुसंग सम्पर्क गर्दा एउटै शिर्षकमा नभई बिभिन्न शिर्षकमा थोरैथोरै गरी मोटो रकम अभिभावकबाट असुली गर्ने गरेका देखिन्छ । अधिकांश विद्यालयले भक्तपुर पोस्टलाई कक्षागत शुल्क विवरण उपलब्ध गराउन समेत इन्कार गरेका छन् ।

  शुल्क वृद्धिबारे स्थानीय सरकारको रुपमा रहेको नगरपालिकामा गुनासाहरु आउन थालेपछि नगरपालिका अनुगमनमा जुटेको छ । मध्यपुर थिमि नगरपालिकाका उपप्रमुख विजय कृष्ण श्रेष्ठले शुल्क वृद्धिबारे यकिन गर्न अनुगमन समिति बनाइएको बताएका छन् । वडा नम्बर ९ का वडाध्यक्ष सानुकाजी राजवाहकको संयोजकत्वमा पाँच सदस्यीय शुल्क अनुगमन समिति बनाइएको बताँउदै उप प्रमुख श्रेष्ठले बढी शुल्क असुल गर्ने विद्यालयलाई कारवाही गरिने र असुलिसकेको शुल्क समेत फिर्ता गराइने दावी गरे । ”कानुन नमान्ने र मनोमानी शुल्क उठाउने विद्यालय संचालकलाई कारवाही गर्न नगरपालिका प्रतिवद्ध छ ।” उप प्रमुख श्रेष्ठले प्रष्ट पारे । विकल्पका रुपमा संचालित संस्थागत विद्यालयहरु नाफामुखी नभई सेवामुखी हुनुपर्ने उनको भनाइ छ ।

  शिक्षा क्षेत्रका जानकार समेत रहेका उप प्रमुख श्रेष्ठ निर्वाचित हुनु अघि एक सामुदायिक विद्यालयको व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष थिए । सामुदायिक विद्यालयमा सरकारको ठुलो लगानी भएको भन्दै उनले स्थानीयले चासो राखेका सामुदायिक विद्यालयहरु संस्थागत(निजी) भन्दा राम्रा रहेका बताए । सामुदायिक विद्यालय राम्रो बनाउन र यहाँ निशुल्क पढाउँन छोडेर अभिभावकहरु संस्थागत विद्यालयहरुप्रति आकर्षित हुनु दु:खद पक्ष भएको भन्दै उनले नगरपालिकाले सामुदायिक विद्यालयहरुमा भौतिक विकास एवं शैक्षिक प्रगतीमा प्राथमिकतापूर्वक काम गरिरहेको र स्थानीय जनसहभागिता भएमा सबै सामुदायिक विद्यालय अब्बल बन्ने बताए । यद्यपी आफूहरु संस्थागत विद्यालय प्रति असहिष्णु नरहेको र संस्थागत विद्यालयले शिक्षा क्षेत्रमा गरेको योगदान बिर्सनु नहुने उनको भनाइ छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  भान्सामा महंगीको मार पर्न नदिन पहल, सस्तियो मूल्य

  भान्सामा प्रयोग हुने मसाला जिराको भाउ भारीमात्रामा घटेको छ । पछिल्लो समय जिराको मूल्य घटेको...

  ३५ दिनदेखि सिटिइभिटिका कर्मचारीहरु आन्दोलित, पेल्ने पक्षमा नेतृत्व

  सानोठिमीस्थित प्राविधिक शिक्षा तथा व्यावसायिक तालिम परिषद (सिटिइभिटि) का कर्मचारीहरु आन्दोलित भएका ३५ दिन पुगेको...

  भक्तपुरमा पहिलो पटक तीन पुस्ते फोटो प्रदर्शनी हुने

  भक्तपुरमा पहिलो पटक तीन पुस्ते फोटो प्रदर्शनी हुने भएको छ। भक्तपर पर्यटन विकास समितिका अध्यक्ष...

  राप्रपाबाट निर्वाचित सांसद निलम्बित

  राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीबाट निर्वाचित प्रदेश सांसदको पद निलम्बनमा परेको छ । कपिलवस्तु क्षेत्र नम्बर ३...

  रक्सि नखाउ भन्दा गयो ज्यान

  रूकुम पश्चिममा हजुरबाको हत्या आरोपमा प्रहरीले नातिलाई पक्राउ गरेको छ । रुकुम पश्चिमको मुसिकोट नगरपालिका-१२...