News Portal

 • शैक्षिक प्रमाणपत्रमा फरक नाम, थर, उमेर सच्याउन सरकारको नयाँ नियम, लाखौँ विद्यार्थीलाई राहत

  भक्तपुरपोष्ट संवाददाता भक्तपुर,७ भदौ २०८०
  ११५६ पटक
  भक्तपुर,७ भदौ २०८०

  गृह मन्त्रालयले प्रस्ताव गरेको विद्यार्थीको शैक्षिक प्रमाणपत्रमा नाम, थर, जन्ममिति सच्याउने सम्बन्धी नियमावली मन्त्रिपरिषदले स्वीकृत गरेको छ । योसंगै नागरिकता र शैक्षिक प्रमाणपत्रमा नाम, थर, जन्ममिति फरक परि समस्यामा रहेका लाखौँ विद्यार्थीले राहत पाएका छन् ।

  पूर्व विद्यार्थी नेता समेत रहेका उपप्रधान एवं गृहमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठका प्रमुख स्वकीय सचिव विजय गौतमले शैक्षिक योग्यताको प्रमाणपत्रमा नाम, थर, जन्ममिति नमिलेर हैरान भएका विद्यार्थीको समस्या समाधान गर्नेगरी नियम संशोधन गरिएको बताए । ‘उमेर, नाम, जात सच्याउने नियमहरू, २०१७’ मा तेस्रो संशोधन गरी सरकारले लाखौँ विद्यार्थीलाई राहत पुग्नेगरी नियम परिमार्जन गरेको गौतमले जानकारी गराए ।

  ‘उमेर, नाम, जात सच्याउने नियमहरू, २०१७’ अनुसार शैक्षिक प्रमाण पत्र पाएको ६ महिनाभित्र निवेदन दिएर मात्रै फरक परेको नाम, थर जन्ममिति सच्याउन सकिने व्यवस्था छ । त्यसैगरी नागरिकताको प्रमाण पत्र लिईसकेको भए नागरिकता प्रमाणपत्रमा उमेर, नाम र जात संशोधन गर्न सीडीओले संशोधन गर्नुको आधारहरू समेत उल्लेख गरेर संशोधन भएको ठहर्ने गरी निर्णय गरेको भन्ने फैसला पर्चा खडा गरी नियमावली अनुसार परीक्षा नियन्त्रण कार्यालयलाई सच्याउनको लागि यी सबै प्रमाणहरू जुटाएर एसईईको प्रमाण पत्र पाएको ६ महिना भित्रै बोर्डमा सिफारिस सहित पठाउनु पर्ने हुन्छ ।

  सरकारको पछिल्लो संधोधनले भने प्रमाण पत्र पाएको छ महिना भित्र सच्याइसक्नुपर्ने समयावधीलाई बढाएर पाँच वर्ष पुर्याएको छ । अब विद्यार्थीले पाँच वर्ष सम्म प्रमाणपत्र सच्याउन निवेदन दिने समय पाएका छन् ।

  त्यतिमात्र होइन, संशोधन हुनु अघि नै शैक्षिक प्रमाण पत्र लिएका विद्यार्थीले समेत संशोधित नियम लागू भएको १ वर्ष भित्र निवेदन दिएर आफ्नो फरक परेको नाम,थर र जन्ममिति सच्याउन सक्ने व्यवस्था गरिएको पूर्व विद्यार्थी नेता एवं उपप्रधान एवं गृहमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठका प्रमुख स्वकीय सचिव विजय गौतमले जनाएका छन् ।

  उमेर, नाम, जात सच्याउने नियमहरूमा सरकारले गरेको संशोधन लाखौँ विद्यार्थीको पक्षमा भएको राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डका अध्यक्ष महाश्रम शर्मा बताउँछन् । विद्यार्थीहरु शैक्षिक प्रमाण पत्रको नाम, थर र उमेर सच्याउन बोर्डमा धाउने र कानुनी जटिलताका कारण फ़र्काउनुपर्दा दुखी हुने गरेका स्मरण गर्दै अध्यक्ष शर्माले त्यस्ता विद्यार्थीको पक्षमा सरकारले न्याय गरेको प्रतिक्रिया दिएका छन् ।

  अध्यक्ष शर्माले अहिलेसम्म नाम, थर र उमेर नमिलेर समस्यामा परेका सबै विद्यार्थीलाई समेत १ वर्ष भित्र सच्याउन निवेदन दिने मौका दिनु खुशीको कुरा भएको बताए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  खड्काको नेतृत्वमा चाँगुनारायण २ मा वाइसिएलको २७ सदस्यीय समिति गठन

  सत्तारुढ दल नेकपा(माओवादी केन्द्र) को सहायक संगठन वाइसिएल नेपालले चाँगुनारायण नगरपालिकाको वडा नम्बर २ मा...

  एनसेलको शेयर खरिद बिक्री छानविन गर्न उच्चस्तरीय समिति

  दूरसञ्चार सेवा प्रदायक कम्पनी एनसेलको शेयर खरिद बिक्रीका सम्बन्धमा अध्ययन तथा छानविन गर्न सरकारले एक...

  समाजवाद उन्मुख भक्तपुर : किसानलाई नि:शुल्क कम्पोष्ट मल, आलुको बिउँमा आधा अनुदान

  bhaktapur municipality

  भक्तपुर नगरपालिकाले स्थानीय किसानलाई निशुल्क कम्पोष्ट मल वितरण गर्ने भएको छ । नगरपालिकाले नगर भित्रका...

  खानेपानी वितरण र शुल्क असुलीको जिम्मेवारी स्थानीय तहलाई दिनुपर्ने सांसद सुवालको सुझाव

  prem suwal

  खानेपानी मन्त्री महिन्द्रराय यादवको अध्यक्षतामा काठमाडौं उपत्यकामा खानेपानीको समस्या र समाधानका बारे अन्तरक्रिया सम्पन्न भएको...

  भरतपुरको घर घरमै पुगेर स्वास्थ्य सेवा, मेयर दाहालले गरिन् शुभारम्भ

  renu dahal

  भरतपुरका घर घरमै पुगेर स्वास्थ्यकर्मीले जेष्ठ नागरिक, अशक्त तथा अपाङ्गता भएकालाई स्वास्थ्य सेवा दिने कार्यक्रम...