News Portal

 • शैक्षिक प्रमाणपत्रमा फरक नाम, थर, उमेर सच्याउन सरकारको नयाँ नियम, लाखौँ विद्यार्थीलाई राहत

  भक्तपुरपोष्ट संवाददाता भक्तपुर,७ भदौ २०८०
  १५७९ पटक
  भक्तपुर,७ भदौ २०८०

  गृह मन्त्रालयले प्रस्ताव गरेको विद्यार्थीको शैक्षिक प्रमाणपत्रमा नाम, थर, जन्ममिति सच्याउने सम्बन्धी नियमावली मन्त्रिपरिषदले स्वीकृत गरेको छ । योसंगै नागरिकता र शैक्षिक प्रमाणपत्रमा नाम, थर, जन्ममिति फरक परि समस्यामा रहेका लाखौँ विद्यार्थीले राहत पाएका छन् ।

  पूर्व विद्यार्थी नेता समेत रहेका उपप्रधान एवं गृहमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठका प्रमुख स्वकीय सचिव विजय गौतमले शैक्षिक योग्यताको प्रमाणपत्रमा नाम, थर, जन्ममिति नमिलेर हैरान भएका विद्यार्थीको समस्या समाधान गर्नेगरी नियम संशोधन गरिएको बताए । ‘उमेर, नाम, जात सच्याउने नियमहरू, २०१७’ मा तेस्रो संशोधन गरी सरकारले लाखौँ विद्यार्थीलाई राहत पुग्नेगरी नियम परिमार्जन गरेको गौतमले जानकारी गराए ।

  ‘उमेर, नाम, जात सच्याउने नियमहरू, २०१७’ अनुसार शैक्षिक प्रमाण पत्र पाएको ६ महिनाभित्र निवेदन दिएर मात्रै फरक परेको नाम, थर जन्ममिति सच्याउन सकिने व्यवस्था छ । त्यसैगरी नागरिकताको प्रमाण पत्र लिईसकेको भए नागरिकता प्रमाणपत्रमा उमेर, नाम र जात संशोधन गर्न सीडीओले संशोधन गर्नुको आधारहरू समेत उल्लेख गरेर संशोधन भएको ठहर्ने गरी निर्णय गरेको भन्ने फैसला पर्चा खडा गरी नियमावली अनुसार परीक्षा नियन्त्रण कार्यालयलाई सच्याउनको लागि यी सबै प्रमाणहरू जुटाएर एसईईको प्रमाण पत्र पाएको ६ महिना भित्रै बोर्डमा सिफारिस सहित पठाउनु पर्ने हुन्छ ।

  सरकारको पछिल्लो संधोधनले भने प्रमाण पत्र पाएको छ महिना भित्र सच्याइसक्नुपर्ने समयावधीलाई बढाएर पाँच वर्ष पुर्याएको छ । अब विद्यार्थीले पाँच वर्ष सम्म प्रमाणपत्र सच्याउन निवेदन दिने समय पाएका छन् ।

  त्यतिमात्र होइन, संशोधन हुनु अघि नै शैक्षिक प्रमाण पत्र लिएका विद्यार्थीले समेत संशोधित नियम लागू भएको १ वर्ष भित्र निवेदन दिएर आफ्नो फरक परेको नाम,थर र जन्ममिति सच्याउन सक्ने व्यवस्था गरिएको पूर्व विद्यार्थी नेता एवं उपप्रधान एवं गृहमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठका प्रमुख स्वकीय सचिव विजय गौतमले जनाएका छन् ।

  उमेर, नाम, जात सच्याउने नियमहरूमा सरकारले गरेको संशोधन लाखौँ विद्यार्थीको पक्षमा भएको राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डका अध्यक्ष महाश्रम शर्मा बताउँछन् । विद्यार्थीहरु शैक्षिक प्रमाण पत्रको नाम, थर र उमेर सच्याउन बोर्डमा धाउने र कानुनी जटिलताका कारण फ़र्काउनुपर्दा दुखी हुने गरेका स्मरण गर्दै अध्यक्ष शर्माले त्यस्ता विद्यार्थीको पक्षमा सरकारले न्याय गरेको प्रतिक्रिया दिएका छन् ।

  अध्यक्ष शर्माले अहिलेसम्म नाम, थर र उमेर नमिलेर समस्यामा परेका सबै विद्यार्थीलाई समेत १ वर्ष भित्र सच्याउन निवेदन दिने मौका दिनु खुशीको कुरा भएको बताए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  ४ सवारी साधन ठोक्किदा गयो २ जनाको ज्यान

  नारायणगढ-मुग्लिन सडक खण्डमा आइतबार राति भएको सवारी दुर्घटनामा परी मृत्यु हुनेको सङ्ख्या दुई पुगेको छ...

  चाँगुनारायणका उपप्रमुखको तलब र भत्ता, स्कूले विद्यार्थीलाई पोशाक र जुत्ता

  भक्तपुरको चाँगुनारायण नगरपालिकाका उपप्रमुख रमेश बुढाथोकीले आफूले पाउने तलब भत्ताको रकम विद्यालय पढ्ने बाबुनानीहरुको लागि...

  सिरोहियाको पक्षमा बोलेर आलोचित बनेका महले मागे माफी

  कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष कैलास सिरोहियाको पक्षमा बोलेपछि आलोचित बन्न पुगेका कलाकारद्वय मदन कृष्ण श्रेष्ठ...

  दधिकोटका घिमिरेलाई उत्कृष्ट मानव अधिकार सेवा पुरस्कार

  भक्तपुरको सूर्यविनायक- ४ दधिकोट निवासी लोकनाथ घिमिरेलाई उत्कृष्ट मानव अधिकार सेवा पुरस्कार प्रदान गरिएको छ...

  सेक्युरिटी प्रिन्टिङ प्रेसमा दोषी ठहर इन्जिनियरले गरे भक्तपुरस्थित आफ्नै निवासमा आत्महत्या

  भ्रष्टाचार मुद्दामा विशेष अदालतले दोषी करार गरेपछि एक सरकारी कर्मचारीले आत्महत्या गरेका छन् । सेक्युरिटी...