News Portal

 • ‘सँझ्या साहित्य’ पुन: शुरु

  भक्तपुरपोष्ट संवाददाता भक्तपुर, ६ असोज २०८०
  २१४ पटक
  sajhya sahityaभक्तपुर, ६ असोज २०८०

  कला र कविताका लागि पाठक र कविको सेतु”सँझ्या साहित्य” पुन: सञ्चालनमा आएको छ । करिब १ दशक अघि शुरु भएको र पछिल्लो समय कोभिड लगायतका कारण स्थगित यो साहित्यिक कार्यक्रम पुन: शुरु भएको हो ।

  लामो समय पछि शनिवार मध्यपुर थिमिको शङ्खधर चोकस्थित द बिन्ज एन्ड बाइट्ज क्याफेमा “सँझ्या साहित्य” मार्फत कविहरुले आफ्ना कविता सुनाए । कार्यक्रममा १६ कविका कविता सुन्ने भनिए पनि १८ कविले आआफ्ना कविता सुनाएका थिए । सर्वप्रथम नयाँ पुस्ताकी कवि एवम् सञ्चारकर्मी कञ्चन जिआरले आजकल शीर्षकको रुमानी कविता सुनाइन् । अग्रजपुस्ताका कवि कृष्णमोहन जोशीले “समृद्धिको सपना देख्न”, सामना पहाडले “उस्तै रहेछ”, कवि एवम् पत्रकार जीतेन्द्र रसिकले “अक्षरका कथा”, विक्रम पवन परियार्ले “वीर योद्धासँगको प्रेम”, रमी प्रियाले “प्रेमको क्षितिज”, अविनाश भट्टराइले “आगो”, ईश्वर थोकरले “याद”, विष्णुकला राईले “जाभामा कफी” शीर्षकका कविता सुनाए ।

  त्यस्तै नेपालभाषाका कवि ॐ कृष्ण श्रेष्ठले “पानी”, चर्चित कवि उमेश अकिञ्चन राईले “घामलाई प्रश्न” अनिता महर्जनले “मलाई मार्छौ किन”, शोभा सरभले “इच्छा” हिमाल चन्द्र बरालले “शासकको अन्त्य”, तेजकृष्ण श्रेष्ठले सुसेली कविता सुनाए ।

  सँझ्या साहित्यका हरिहर तिमिल्सिनाले एक कविता सुनाए भने अभय श्रेष्ठले तीन कविता सुनाएका थिए । उक्त अवसरमा कवि एवम् समालोचक महेश कार्की क्षितिजले पनि आफ्नो कविता पास्किए ।

  वाचित कवितामाथि कवि एवम् समालोचक कार्कीले समीक्षात्मक टिप्पणी समेत राखका थिए । अभय श्रेष्ठको कविता र कताकारिताका बारे टिप्पणी गर्दै उनले आउन लागेको कविता सञ्चयन “लहना र तिर” ले नेपाली कवितामा धमाका मच्चाउने र अमिट छाप छोड्ने बिश्वास व्यक्त गरे ।

  सँझ्याका अभियन्ता, कवि एवम् पत्रकार रामगोपाल आशुतोषले सँझ्याको शुरुवातीदेखिका क्रियाकलाप र भावी कार्ययोजना प्रस्तुत गर्दै कार्यक्रमका रूपरेखा प्रस्तुत गरेका थिए । प्रत्येक महिनाको दोस्रो शनिबार तीन पुस्ताका कविलाई ससम्मान मञ्चमा प्रस्तुत गर्ने बताउँदै उनले खल्तीमा कविता बोकेर आफ्नो सुनाएर खल्तीमा कोचेर लुसुक्क हिँड्ने कविलाई सँझ्या साहित्यले निरुत्साहित गर्ने र सुनाउने तथा सुन्ने चौतारी बनाउने बताए । सँझ्या सबैको साझा भएको र यसले विशुद्ध पाठक र कविताको सेतुको रूपमा काम गर्ने साहित्यिक अभियन्ता आशुतोषको भनाइ छ ।

  सँझ्या साहित्यको सहआयोजक चाक्ला फल्चा रहेको छ भने मिडिया पार्टनरमा भक्तपुर पोष्ट, ग्रेस एफएम १०७.६ र सारङ्गी न्युज रहेका छन् । सँझ्यामा नवीन प्रकाश श्रेष्ठले व्यवस्थापकको जिम्मेवारी पाएका छन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  शर्मा र सुवेदीलाई सम्मान

  २०८०।०८।१४ काठमाडौं अन्तर्राष्ट्रिय नेपाली साहित्य समाज नेपाल च्याप्टरले अनेसास बिओटी सल्लाहकार रोहिणी शर्मा र अनेसासका...

  आयल निगम ऋण मुक्त भएसंगै घट्यो पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य

  भारी ऋणमा रहेको नेपाल आयल निगम ऋण मुक्त भए संगै पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य घटेको छ...

  इन्टरपोलको भिडियो प्रतियोगितामा नेपाल सर्वोत्कृष्ट

  इन्टरपोलद्वारा आयोजित INTERPOL 100 Global Video Contest for Young Police Leaders प्रतियोगितामा नेपाल सर्वोत्कृष्ट भएको...

  जलवायु परिवर्तनको असर कम गर्न नेपालले गरेका प्रयास बारे विश्वलाई जानकारी गराइने

  युएई । प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल `प्रचण्ड´ ले जलवायु परिवर्तनको असर कम गर्न नेपालले गरेका प्रयास...

  पतिपत्नी सवार मोटरसाइकल पल्टदा पछाडीबाट आइरहेको बसको ठक्करबाट पत्नीको मृत्यु

  काभ्रेको रोशि ११ डालाबेशि स्थित बि.पि.राजमार्ग सडक खण्डमा सवारी दुर्घटना हुँदा एकजनाको ज्यान गएको छ...