News Portal

 • विद्यार्थी निकेतनमा म्ह पूजा र देउसीभैलो

  भक्तपुर पोष्ट संवाददाता भक्तपुर, २४ कार्तिक २०८०
  ३७८ पटक
  mha pooja vidyarthi niketanभक्तपुर, २४ कार्तिक २०८०

  भक्तपुरको दरवार क्षेत्र साकोठास्थित विद्यार्थी निकेतन माद्यमिक विद्यालयमा म्ह पूजा र देउसीभैलो कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ । विद्यालयले तिहारको अवसर पारेर शुक्रवार म्ह पूजा र देउसीभैलो कार्यक्रम सम्पन्न गरेको हो ।

  कार्यक्रममा बालविकासदेखि कक्षा ३ सम्मका विद्यार्थीहरुलाई म्ह पूजामा सहभागी गराइएको थियो भने कक्षा ४ देखि १० कक्षा सम्मका विद्यार्थीहरु देउसीभैलोमा सहभागी भएका विद्यालयका प्रधानाध्यापक हरिभक्त भडेलले बताएका छन् । पर्वहरुबारे विद्यार्थीलाई जानकारी एवं अपनत्व दिलाउन र पर्व पुस्तान्तरणमा सहयोग गर्न कार्यक्रम फलदायी भएको प्रधानाध्यापक भडेलको भनाइ छ ।


  म्ह पूजा र देउसी भैलो नेपालीको मौलिक धार्मिक संस्कृतीको रुपमा रहेका छन् । म्ह पूजा विशेषगरी नेवा: समुदायले मात्र मनाउने गर्दछन । नेपाल सम्बतको पहिलो दिन म्ह पूजा मनाइन्छ । म्हः पूजा आफूले आफैँलाई पूजा गर्ने पर्व हो। यसले आफूलाई पवित्र, परोपकारी र धार्मिक बनाइराख्न प्रेरित गर्दछ । त्यस्तै देउसी भैलो पनि नेपालको मौलिक परम्परा हो । तिहारको बेलामा मात्र लय हालेर गाइने विशेष गीत नै देउसीभैलो हो जसले सामुहिक एकता, हित र सहकार्यलाई प्रतिबिम्बित गर्दछ ।

  म्ह पूजा र देउसीभैलोलाई बिदेशमा रहने नेपालीले पनि आफ्नो मौलिक पहिचानका रूपमा मनाउने गरेका उल्लेख गर्दै विद्यार्थी निकेतनकी सामाजिक शिक्षक तारा खतिवडाले यस्ता मौलिक परम्परा र संस्कृतीबारे विद्यार्थीलाई जानकारी गराउने कार्यक्रमको उदेश्य सफल रहेको दावी गरिन ।

  कार्यक्रममा विद्यार्थीहरु उत्साहपूर्वक सहभागी भएका थिए । उक्त अवसरमा उनीहरुले आफ्ना प्रतिभा प्रस्तुत गरेका थिए भने शिक्षकहरुले उनीहरुलाई प्रेरित गरेका देखिन्थे । विद्यालय व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष एवं वडाध्यक्ष योगेन्द्रमान बिजुक्छेंले कार्यक्रमको अवलोकन गरेका थिए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  संकटमा गुरु-शिष्य सम्वन्ध

  “गुरु ब्रह्मा, गुरु विष्णु, गुरु देवो महेश्वर, गुरु साक्षात् परमं ब्रह्मा तस्मै श्री गुरुवे नमः”...

  दोलखाको प्रसिद्ध भीमेश्वरमा पसिना, अनिष्ट हुने मान्यता

  दोलखाको प्रसिद्ध भीमेश्वर मन्दिरको शिलामा पसिना आएको छ । भीमसेनको मूर्तिमा शनिबार दिउँसो १: ४७...

  कांग्रेस संसदीय दलको प्रमुख सचेतकमा सांसद घिमिरे

  नेपाली कांग्रेस संसदीय दलको प्रमुख सचेतकमा सांसद श्याम घिमिरे मनोनित भएका छन् । घिमिरे सिन्धुली-२...

  उच्च भोल्टेज प्रवाह हुँदा रेडियो मस्तीमा क्षती

  भक्तपुरमा उच्च भोल्टेज प्रवाह हुँदा रेडियो मस्तीमा क्षती पुगेको छ । सूर्यविनायक-८ स्थित रेडियो मस्तीका...

  हनुमन्ते खोलामा हाम फालेका युवकको उद्धार

  hanumante

  भक्तपुरको हनुमन्ते खोलामा हाम फालेका मानिसको उद्धार गरिएको छ । स्थानीय र प्रहरीले उनको उद्धार...