News Portal

 • विद्यार्थी निकेतनमा म्ह पूजा र देउसीभैलो

  भक्तपुर पोष्ट संवाददाता भक्तपुर, २४ कार्तिक २०८०
  २०३ पटक
  mha pooja vidyarthi niketanभक्तपुर, २४ कार्तिक २०८०

  भक्तपुरको दरवार क्षेत्र साकोठास्थित विद्यार्थी निकेतन माद्यमिक विद्यालयमा म्ह पूजा र देउसीभैलो कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ । विद्यालयले तिहारको अवसर पारेर शुक्रवार म्ह पूजा र देउसीभैलो कार्यक्रम सम्पन्न गरेको हो ।

  कार्यक्रममा बालविकासदेखि कक्षा ३ सम्मका विद्यार्थीहरुलाई म्ह पूजामा सहभागी गराइएको थियो भने कक्षा ४ देखि १० कक्षा सम्मका विद्यार्थीहरु देउसीभैलोमा सहभागी भएका विद्यालयका प्रधानाध्यापक हरिभक्त भडेलले बताएका छन् । पर्वहरुबारे विद्यार्थीलाई जानकारी एवं अपनत्व दिलाउन र पर्व पुस्तान्तरणमा सहयोग गर्न कार्यक्रम फलदायी भएको प्रधानाध्यापक भडेलको भनाइ छ ।


  म्ह पूजा र देउसी भैलो नेपालीको मौलिक धार्मिक संस्कृतीको रुपमा रहेका छन् । म्ह पूजा विशेषगरी नेवा: समुदायले मात्र मनाउने गर्दछन । नेपाल सम्बतको पहिलो दिन म्ह पूजा मनाइन्छ । म्हः पूजा आफूले आफैँलाई पूजा गर्ने पर्व हो। यसले आफूलाई पवित्र, परोपकारी र धार्मिक बनाइराख्न प्रेरित गर्दछ । त्यस्तै देउसी भैलो पनि नेपालको मौलिक परम्परा हो । तिहारको बेलामा मात्र लय हालेर गाइने विशेष गीत नै देउसीभैलो हो जसले सामुहिक एकता, हित र सहकार्यलाई प्रतिबिम्बित गर्दछ ।

  म्ह पूजा र देउसीभैलोलाई बिदेशमा रहने नेपालीले पनि आफ्नो मौलिक पहिचानका रूपमा मनाउने गरेका उल्लेख गर्दै विद्यार्थी निकेतनकी सामाजिक शिक्षक तारा खतिवडाले यस्ता मौलिक परम्परा र संस्कृतीबारे विद्यार्थीलाई जानकारी गराउने कार्यक्रमको उदेश्य सफल रहेको दावी गरिन ।

  कार्यक्रममा विद्यार्थीहरु उत्साहपूर्वक सहभागी भएका थिए । उक्त अवसरमा उनीहरुले आफ्ना प्रतिभा प्रस्तुत गरेका थिए भने शिक्षकहरुले उनीहरुलाई प्रेरित गरेका देखिन्थे । विद्यालय व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष एवं वडाध्यक्ष योगेन्द्रमान बिजुक्छेंले कार्यक्रमको अवलोकन गरेका थिए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  शर्मा र सुवेदीलाई सम्मान

  २०८०।०८।१४ काठमाडौं अन्तर्राष्ट्रिय नेपाली साहित्य समाज नेपाल च्याप्टरले अनेसास बिओटी सल्लाहकार रोहिणी शर्मा र अनेसासका...

  आयल निगम ऋण मुक्त भएसंगै घट्यो पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य

  भारी ऋणमा रहेको नेपाल आयल निगम ऋण मुक्त भए संगै पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य घटेको छ...

  इन्टरपोलको भिडियो प्रतियोगितामा नेपाल सर्वोत्कृष्ट

  इन्टरपोलद्वारा आयोजित INTERPOL 100 Global Video Contest for Young Police Leaders प्रतियोगितामा नेपाल सर्वोत्कृष्ट भएको...

  जलवायु परिवर्तनको असर कम गर्न नेपालले गरेका प्रयास बारे विश्वलाई जानकारी गराइने

  युएई । प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल `प्रचण्ड´ ले जलवायु परिवर्तनको असर कम गर्न नेपालले गरेका प्रयास...

  पतिपत्नी सवार मोटरसाइकल पल्टदा पछाडीबाट आइरहेको बसको ठक्करबाट पत्नीको मृत्यु

  काभ्रेको रोशि ११ डालाबेशि स्थित बि.पि.राजमार्ग सडक खण्डमा सवारी दुर्घटना हुँदा एकजनाको ज्यान गएको छ...