News Portal

 • भक्तपुरका सामाजिक अभियन्ता सुवाल र काफ्लेलाई मानार्थ विद्यावारिधि

  भक्तपुर पोष्ट संवाददाता भक्तपुर, १९ ासार २०८१
  ३७४ पटक
  भक्तपुर, १९ ासार २०८१

  भक्तपुरमा रही विभिन्न सामाजिक अभियानमा सक्रिय अभियन्ता बालमुकुन्द सुवाल र नवराज काफ्ले ‘मानार्थ विद्यावारिधि’ बाट सम्मानित भएका छन् । भारतको नयाँ दिल्ली ठेगाना रहेको सुकरात सामाजिक अनुसन्धान विश्वविद्यालय(सोक्रेट्स सोसियल रिसर्च युनिभर्सिटी) ले सुवाल र काफ्लेलाई मानार्थ विद्यावारिधि र इन्टरनेसनल गौरव अवार्ड प्रदान गरेको हो ।

  भक्तपुर नगरका सुवाल योग, पत्रकारिता र सहकारी मार्फत सामाजिक सेवामा सक्रिय रहेका छन् । उनी पातन्जल योग समिति नेपाल, नेपाल पत्रकार महासंघ भक्तपुर, नेपाल रेडक्रस सोसाइटी भक्तपुर र शुभकामना बचत तथा ऋण सहकारी संस्था लगायत दर्जनौं सामाजिक संघसस्थासंग आवद्ध छन् ।

  त्यसैगरी चाँगुनारायण-२ दुवाकोट निवासी अभियन्ता काफ्ले राष्ट्रको लागि दुई घण्टा अभियान, पातन्जल योग, स्वच्छ बायु प्रवर्धन, सडक मानवमुक्त अभियान लगायत दर्जनौं अभियानमा रातदिन सक्रियतापूर्वक लागिरहने अभियन्ता हुन् । सामाजिक काममा सहभागी हुन उनलाई एक सूचना नै पर्याप्त हुन्छ । हरेक सामाजिक काममा सकेसम्म सहभागी हुने र सक्रियता देखाउने उनको स्वभाव सबैमाझ परिचित छ ।

  सोक्रेट्स सोसियल रिसर्च युनिभर्सिटीले आफूहरुको सामाजिक कामको कदर स्वरुप मानार्थ विद्यावारिधि र इन्टरनेसनल गौरव अवार्ड प्रदान गरेको उनीहरुले सामाजिक संजालमार्फत जानकारी गराएका छन् । दिल्लीमा आयोजित एक समारोहका बीच उनीहरुलाई सो अवार्ड प्रदान गरिएको युनिभर्सिटीले पनि पुष्टि गरेको छ ।

  यद्यपी, सोक्रेट्स सोसियल रिसर्च युनिभर्सिटीले नेपालमै अवार्ड वितरण कार्यक्रम गर्ने भनिएपनि अनुमति लिन नसक्दा त्यो संभव भएन । काठमाडौंको पर्यटन बोर्डस्थित सभाहलमा ‘मानार्थ पिएचडी’ बाड्ने कार्यक्रमको प्रचार गरिएको थियो । शिक्षा मन्त्रालयबाट कार्यक्रम गर्न कुनै अनुमति नदिएको भन्दै मन्त्री सुमना श्रेष्ठले सो कार्यक्रम रोक्न निर्देशन दिएकी थिइन् । त्यसपछि आयोजकले नेपालीलाई दिल्ली नै पुर्याएर अवार्ड प्रदान गरेको हो ।

  सोक्रेट्स सोसल रिसर्च युनिभर्सिटीको वेबसाइट हेर्दा सो विश्वविद्यालय एथेन्सका दार्शनिक सुकरात र भारतका स्वामी विवेकानन्दको प्रेरणा पथ पछ्याउदै स्थापना भएको भनिएको छ । यो दिल्लीको राष्ट्रिय राजधानी क्षेत्र सरकार(जिएनसिटी)को भारतीय ट्रस्ट ऐन अन्तर्गत दर्ता भएको उल्लेख छ । त्यसैगरी यो नीति आयोग, आयकर विभाग, साना तथा मझौला उद्योग मन्त्रालयमा पनि दर्ता भएको बताइएको छ ।

  मानार्थ विद्यावारिधि र इन्टरनेसनल गौरव अवार्ड कुनै शैक्षिक डिग्री नभई सम्मानको डिग्री भएको युनिभर्सिटीले स्पष्ट पारेको छ । २० वर्ष समाजसेवाको योग्यताको प्रमाणको आधारमा सो सम्मानको डिग्रीको व्यवस्था गरिएको बताइएको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  बानियाँलाई परास्त गरेका बहादुरसिंह बने काँग्रेसबाट बागमतीमा पहिलो मुख्यमन्त्री

  बागमती प्रदेश सरकारको मुख्यमन्त्रीमा बहादुरसिंह लामा नियुक्त भएका छन् । मंगलबार प्रदेश प्रमुख यादव चन्द्र...

  टिप्परमा स्कुटी ठोक्किँदा २१ वर्षीय युवकको निधन

  भक्तपुरमा टिप्परको पछाडि ठोक्किएर दुर्घटनामा परेका स्कुटी चालकको ज्यान गएको छ । ज्यान गुमाउनेमा तेह्रथुम...

  प्रदेशमा भक्तपुरका सांसद थापामगरको मन्त्री पद सुनिश्चित, श्रेष्ठको पनि सम्भावना कायमै

  भक्तपुर-२ (क) सूर्यविनायक क्षेत्रबाट निर्वाचित प्रदेश सभा सदस्य किरण थापामगर र भक्तपुर-१ (क) चाँगुनारायण क्षेत्रबाट...

  सत्ताका लागि खेलोफड्को गर्ने र अस्थिरताको दोष व्यवस्थालाई दिने भन्दै नेपालको कटाक्ष

  नेकपा एकीकृत समाजवादीका अध्यक्ष माधवकुमार नेपाल संसदमा बोल्दै थिए । प्रधानमन्त्री केपी ओलीले आफ्नो पक्षमा...

  प्रधानमन्त्री ओलीले पाए विश्वासको मत

  प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले विश्वासको मत पाएका छन् । प्रतिनिधि सभाको आजको बैठकमा प्रधानमन्त्री ओलीले...