News Portal

 • लालबन्दीमा हात्ती आतङ्क

  प्रेमनाथ पाैडेलसर्लाही, १९ मंसिर
  ३४५० पटक
  सर्लाही, १९ मंसिर

  पाँच दिन अघिदेखि जिल्लामा देखा परेको जंगली हात्तीले जिल्लाको उतरी क्षेत्रका घरहरुमा क्षती पुर्याएपछि स्थानीयबासीहरु त्रसित बनेका छन् । पाँच दिन अघि देखि आएर उपद्रो गरिरहेको जंगली हात्तीले गए राती पनि लालबन्दीमा स्थानीयको घर भत्काएपछि मानिसहरु त्रसित बनेका हुन् ।

  १५ गते शनिवार देखि देखा परेको दुईटा माउ र एउटा वच्चा सहितको हात्तीले सोमबार राती लालबन्दी- ११ का सिंहलाल गोले र हर्क वहादुर गोलेको घर भत्काएको थियो भने गए राती पनि लालबन्दी नगरपालिका वडा नम्बर- ८ र ६ मा स्थानीयको घर भत्काउँदा ५० हजार वरावरको क्षति भएको पीडितले बताए ।

  गएराती जंगली हात्तीले लालबन्दी नगरपालिका- ८ सुकुम्वासी टोलका दिलमाया मगरको तीन ओटा फुसको घर भत्काएको हो । त्यस्तै सोही ठाउँ बस्ने गोपीलाल परियारको टालीले छाएको घरको टाटी भत्काएको छ भने वडा नम्बर ६ का मुख बहादुर सिंतानको टालीले छाएको घर भत्काई दुई वोरा चामल, मकै खाएको गाउँलेले जानकारी गराए ।

  दिनभरी लालबन्दी साझेदारी वन क्षेत्रमा लुकेर वस्ने हात्तीले राती गाउँ पसेर स्थानीयको घर भत्काउनुका साथै मकै सहितका बालीनाली नष्ट गर्ने गरेको स्थानियबासीको भनाई रहेको छ । हात्ती आतंकका कारण स्थानीय रातभरी सुत्न सकेका छैनन् ।

  यता डिभिजन वन कार्यालय सर्लाहीले हात्ती पर्सा वन्यजन्तु निकुञ्जबाट चारकोसे झाडी हुँदै आएको हुन सक्ने अनुमान गरेको छ ।

  हरेक वर्ष निकुञ्जबाट आउने हात्तीले सर्लाहीमा ठूलो धनजनको क्षति समेत गर्ने गरेको छ । हात्तीको आतंक नियन्त्रण गर्न डिभिजन वन कार्यालय सर्लाहीले निकुञ्जको कार्यालय, प्रदेशको वन मन्त्रालय, केन्द्रको वन मन्त्रालय समेतलाई जानकारी गराइ सकेको सहायक डिभिजन वन कार्यालय सर्लाहीका अधिकृत वेचन राय यादवले बताए ।

  हात्ती भगाउँने विषयमा आफूले पनि निकुञ्जका पदाधिकारीहरुसँग कुरा गरिरहेको प्रमुख जिल्ला अधिकारी द्रोण पोखरेलले जानकारी दिए ।हात्तीले क्षति पु¥याएकाहरुको विस्तृत डाटा संकलन गरी डिभिजन वन कार्यालय मार्फत क्षतिपूर्ति भराउने तयारी भईरहेको प्रजिअ पोखरेलको भनाई छ ।  उनले हात्तीको आक्रमणबाट बच्नको लागि सचेत हुन समेत आग्रह गरेका छन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  मंगलवार बेलुकी गठबन्धनको बैठक बस्ने, मन्त्रिपरिषद् विस्तार गर्न छलफल गरिने

  मंगलबार सत्तारुढ गठबन्धनको बैठक बस्ने भएको छ । मन्त्रिपरिषद् विस्तारका लागि छलफल गर्न मंगलबार अपरान्ह...

  हस्तलिखित भित्रेपात्रोमार्फत नेपाल चिनाउँदै

  १९ भाषामा प्रकाशित मित्रवनको गुफा नामको बालउपन्यासका लेखक तथा चित्रकार धीरजनाथ अमात्य अद्वितीय छन् ।...

  नवलपरासीमा गाडिएको अवस्थामा बम भेटिए

  पूर्वी नवलपरासीको बिनयीत्रिबेणी गाउँपालिकाको सर्दीमा शनिवार बिहान बेवारिसे अवस्थामा बम फेला परेको छ । विनयी...

  माओवादी समाजवादीको एकता हल्ला मात्रै : बुढाथोकी

  नेकपा माओवादी समाजवादीका अध्यक्ष कर्णजीत बुढाथोकी ‘सुशील’ ले आफ्नो पार्टीको कसैसँग एकता नभएको बताएका छन्...

  Nepal Eco Panel has emerged as the best option for constructing school buildings

  Nepal Eco Panel has emerged as the best option for constructing school buildings quickly and...