News Portal

 • हुम्लामा यसरी बनाइन्छ चिया मदानी

  कर्णबहादुर राेकाया
  ३४० पटक

  हुम्ला, २ असोज । हुम्ला जिल्लामा पछिल्लो समयमा भोट चिया खाने संस्कारको वृद्धिसँगै चिया मदानीको माग पनि बढ्दो छ । यसले नौनी, सातु, चिया, अण्डा र नुन मिसाएर भोट चिया बनाउनका लागि सस्तो, सजीलो, हल्का र सर्वसुलभ रुपमा पाइने भएकोले चिया मदानीका लागि एचडिआई पाइपबाट चिया मदानी बनाउने काम बढ्दो छ ।

  विभिन्न संघसंस्थाहरु र खानेपानी कार्यालयले घर घरमा चर्पी बनाउन र विभिन्न खानेपानी योजानाका लागि दिएको एचडिआई पाइपबाट चिया मदानी बनाउने काम बढेको कुरा स्याँडाका स्थानीय रत्नलाल बुढाले बताए । यो यताउता लिन पनि सजीलो र हल्का छ र छिट्टै चिया लगाउन पनि सजीलो भएकोले गाउँमा यो प्लाष्टिकको चिया मदानी बनाउक हुम्लीहरु आकर्षित भएको उनको अनुभव रहेको छ ।

  हुम्ला जिल्लामा चिनी राखेको चियाभन्दा पनि नौनी र नुन मिसाएर बनाएको चिया खाने चलन रहेको छ । यसले जाडोमा पानीको आपूर्ति पनि गर्ने र सातु लगायत अन्य खानेकुरा पनि मिसेर खाइने भएकोले यसले स्वास्थ्यमा फाइदा पुग्ने कुरा खगालगाउँ २ जाड्खोल्सीका तोप्चेन लामाले बताए ।

  हाल हुम्ला जिल्लाको करीब नौ हजार घरधुरीमध्ये चार हजार घरमा चिया मखानी भएको र यसमा पनि तीन हजारभन्दा धेरै प्लाष्टिकको चिया मदानी भएको पाइएको छ । यो चिया मदानी जसरी हल्का, सजीलो, सस्तो र सरल छ । तातो चियामा नौनी र नुन मिसाएर चिया बनाउँदा स्वास्थ्यमा प्रतिकुल असर पार्ने भए पनि सचेतनाको अभाबमा यसबारे कसैले पनि सोच्न नसकेको कुरा जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालय स्रोतबाट जानकारी पाइएको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  मुआब्जा र क्षतिपूर्ति न्यायोचित तवरले उपलव्ध गराउन मन्त्री भुसालको निर्देशन

  उर्जा, जलश्रोत तथा सिंचाई मन्त्री पम्फा भुसालले विभिन्न आयोजना निर्माणका लागि आवस्यक पर्ने जग्गा अधिग्रहण...

  शिरमा देश र मनमा मधेश : प्रदेश प्रमुख अहिराजका १२ काम

  rajesh ahiraj

  प्रदेश २ का प्रदेश प्रमुख डा.राजेश अहिराजले शिरमा देश र मनमा मधेश राखेर काम गरिरहेको...

  अपि पावर कम्पनी लिमिटेडको शेयर आजदेखि लिलाममा

  अपि पावर कम्पनी लिमिटेड ले हकप्रद निष्काशन गर्दा बिक्रि नभएको सेयर आज साउन १३ गतेदेखि...

  Chinese Democracy Develops Living Standard

  The definition of democracy It is said that democracy is the system of governance for...

  महन्थको राजनीती धरापमा

    निर्वाचन आयोगले जनता समाजवादी पार्टी (जसपा) को आधिकारिकता उपेन्द्र यादव पक्षलाई दिएको छ ।...