News Portal

 • पाठ्यपुस्तकमा पुस १ लाई कालोदिन नलेख्न चेतावनी

  नेपलवाल संवाददाता काठमाडौं, २ पुस
  ६२४ पटक
  काठमाडौं, २ पुस

  पुनरुत्थानवादी शक्ति नेपालले विद्यालयका पाठ्यपुस्तकमा नियतवस त्रुटि गरिएको आरोप लगाउदै हटाउन माग गरेको छ । सरकारले पाठ्यपुस्तकमा नियतवस त्रुटि गरेको भन्दै अविलम्व हटाउन माग गरिएको हो ।

  पुनरुत्थानवादी शक्तिले आइतवार राजधानीमा पत्रकार सम्मेलन गर्दै कक्षा १० को सामाजिक विषयको पुस्तकमा वि.सं.२०१७ साल पुस १ को दिनलाई कालो दिन भनेर लेखिएको प्रति आपत्ति जनाएको हो । उक्त संगठनले उक्त कुरा पाठ्यक्रमबाट नहटाए कडा आन्दोलनको चेतावनी समेत दिएको छ ।

  पुस १ मा राजा महेन्द्रले प्रत्यक्ष शासन सुरु गरेपछि नेपाली भाषालाई अनिवार्य गरेको, नेपालमा भारतीय नोटहरुको प्रयोगमा कमी ल्याएको, विदेशीलाई नेपाली भूमी किन्नमा निषेध गरेको जस्ता महत्वपूर्ण कार्य गरेकोले पौष १ लाई नेपाली इतिहासमा अविस्मरणीय दिनको रुपमा मनाउनुपर्ने पुनरुत्थानवादी शक्तिले माग गरेको छ ।

  पत्रकार सम्मेलनमा बोल्दै पुनरुत्थानवादी शक्तिका नेता शेखरजंग रायमाझीले सरकारले राजा महेन्द्रका योगदानहरु लुकाउँदै उनको कुप्रचार मात्रै गरेको आरोप लगाए । आफ्नो पार्टी नेपालको शैक्षिक गुणस्तर सुधार र शिक्षाको पुनरुत्थान अभियानमा जुटिरहेको भन्दै रायमाझीले गलत विषय पाठ्यक्रममा राखेर सरकारले बालबालिकाहरुको कलिलो मनलाई बिगार्ने काम गरेको आरोप लगाए ।

  प्रसिद्ध स्वीस भुगर्वविद टोनी हेगनले समेत नेपालका राजा महेन्द्र संसारकै महत्वपूर्ण व्यक्तित्व भएको भनी प्रशंसा गरेकोमा त्यस्ता महान् नेपाली राजाले शासन आफ्नो हातमा लिएको दिनलाई कालो दिनमा राखिनु र विद्यालयका बालबालिकालाई समेत सिकाउन पाठ्यक्रममा नै समेटिनुले राजा महेन्द्रले देशको स्वाभिमान, अखण्डता कायम गर्नका लागि गरेका कैयौँ महत्वपूर्ण कार्यको अवमूल्यन गरेको पुनरुत्थानवादी शक्तिको ठहर छ ।

  कालो दिन नभइ पुस १ लाई नेपाली इतिहासकै अविस्मरणीय दिनको रुपमा मनाउनुपर्ने पुनरुत्थानवादी शक्ति नेपालको नेता रायमाझीले बताए ।

  पुनरुत्थानवादी शक्ति नेपालका अर्का नेता शरद मिश्रले सरकारले शिक्षामा गरेको निरन्तरको प्रहारले गुणस्तरमा समस्या देखिएको आरोप लगाए । विद्यालयको सम्पत्तिमा आँखा लगाउने, अस्थायी शिक्षकहरुमाथि ज्यादति गर्ने, पाठ्यक्रममा गलत विषय पढाउने काम आफ्नो पार्टीले रोकेरै छाड्ने मिश्रले स्पष्ट पारे ।

  अधिवक्ता कोषराज काफ्लेले राजनीतिक बिषयलाई तोडमोड गरेर कुप्रचार गर्नाले इतिहासको रक्षा नहुने र यसले कलिला बालबालिकामा मनोबैज्ञानिक असर गर्ने भन्दै व्यवस्था परीबर्तन हुनासाथ निषेध राजनीतिमा स्वीकार्य भए पनि शिक्षामा स्वीकार्य हुन् नसक्ने जिकिर गरे । राजा महेन्द्रले दुईतिहाइ कांग्रेस सरकार बर्खास्त गरेको दिनलाई कालो दिन भनेर पढाउदा भोली अर्को व्यवस्था आएमा लोकतन्त्र बहाली भएको दिनलाई कालो दिन मान्नुपर्ने हुनसक्ने भन्दै उनले शिक्षालाई राजनीतिको शिकार नबनाउन जोड दिए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  आईपीएल अक्सनमा नेपालका १५ खेलाडी

  इन्डियन प्रिमियर लिग ( आईपीएल ) को अक्सन फेब्रुअरी १२ र १३ तारिखमा भारतको बैंगलोरमा...

  मौसमीफ्लू कि कोभिड कसरी थाहा पाउने

  कोभिड महामारीकाबीच मौसममा देखिएको प्रभावका कारण कोभिडजस्तै लक्षण भएका मानिसहरूको सङ्ख्यामा वृद्धि देखिएको चिकित्सकहरूले बताएका...

  रहेनन् पूर्व सांसद एवं साल्ट ट्रेडिङका अध्यक्ष मानन्धर

  साल्ट ट्रेडिङ कर्पोरेसनका अध्यक्ष एवम् नेपालका चर्चित उद्योगी लक्ष्मीदास मानन्धरको निधन भएको छ । पछिल्लो समय...

  जोरबिजोर नियम अनुसार सवारी चलाउन सिडिओ शर्माको आदेश

  rudra sharma

  काठमाडौँ उपत्यकाभित्र चल्ने यातायातमा जोरबिजोर प्रणाली लागू गरिएको छ । कोभिड नियन्त्रणका लागि भन्दै प्रमुख...

  समाजवादी प्रेस संगठन भक्तपुरको अध्यक्षमा कार्की, सचिवमा चौलागाईं

  नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (एकीकृत समाजवादी) निकट समाजवादी प्रेस संगठन नेपाल भक्तपुरको नेतृत्वमा पत्रकार दिनेश कार्की...