News Portal

 • पाठ्यपुस्तकमा पुस १ लाई कालोदिन नलेख्न चेतावनी

  नेपलवाल संवाददाता काठमाडौं, २ पुस
  ८४१ पटक
  काठमाडौं, २ पुस

  पुनरुत्थानवादी शक्ति नेपालले विद्यालयका पाठ्यपुस्तकमा नियतवस त्रुटि गरिएको आरोप लगाउदै हटाउन माग गरेको छ । सरकारले पाठ्यपुस्तकमा नियतवस त्रुटि गरेको भन्दै अविलम्व हटाउन माग गरिएको हो ।

  पुनरुत्थानवादी शक्तिले आइतवार राजधानीमा पत्रकार सम्मेलन गर्दै कक्षा १० को सामाजिक विषयको पुस्तकमा वि.सं.२०१७ साल पुस १ को दिनलाई कालो दिन भनेर लेखिएको प्रति आपत्ति जनाएको हो । उक्त संगठनले उक्त कुरा पाठ्यक्रमबाट नहटाए कडा आन्दोलनको चेतावनी समेत दिएको छ ।

  पुस १ मा राजा महेन्द्रले प्रत्यक्ष शासन सुरु गरेपछि नेपाली भाषालाई अनिवार्य गरेको, नेपालमा भारतीय नोटहरुको प्रयोगमा कमी ल्याएको, विदेशीलाई नेपाली भूमी किन्नमा निषेध गरेको जस्ता महत्वपूर्ण कार्य गरेकोले पौष १ लाई नेपाली इतिहासमा अविस्मरणीय दिनको रुपमा मनाउनुपर्ने पुनरुत्थानवादी शक्तिले माग गरेको छ ।

  पत्रकार सम्मेलनमा बोल्दै पुनरुत्थानवादी शक्तिका नेता शेखरजंग रायमाझीले सरकारले राजा महेन्द्रका योगदानहरु लुकाउँदै उनको कुप्रचार मात्रै गरेको आरोप लगाए । आफ्नो पार्टी नेपालको शैक्षिक गुणस्तर सुधार र शिक्षाको पुनरुत्थान अभियानमा जुटिरहेको भन्दै रायमाझीले गलत विषय पाठ्यक्रममा राखेर सरकारले बालबालिकाहरुको कलिलो मनलाई बिगार्ने काम गरेको आरोप लगाए ।

  प्रसिद्ध स्वीस भुगर्वविद टोनी हेगनले समेत नेपालका राजा महेन्द्र संसारकै महत्वपूर्ण व्यक्तित्व भएको भनी प्रशंसा गरेकोमा त्यस्ता महान् नेपाली राजाले शासन आफ्नो हातमा लिएको दिनलाई कालो दिनमा राखिनु र विद्यालयका बालबालिकालाई समेत सिकाउन पाठ्यक्रममा नै समेटिनुले राजा महेन्द्रले देशको स्वाभिमान, अखण्डता कायम गर्नका लागि गरेका कैयौँ महत्वपूर्ण कार्यको अवमूल्यन गरेको पुनरुत्थानवादी शक्तिको ठहर छ ।

  कालो दिन नभइ पुस १ लाई नेपाली इतिहासकै अविस्मरणीय दिनको रुपमा मनाउनुपर्ने पुनरुत्थानवादी शक्ति नेपालको नेता रायमाझीले बताए ।

  पुनरुत्थानवादी शक्ति नेपालका अर्का नेता शरद मिश्रले सरकारले शिक्षामा गरेको निरन्तरको प्रहारले गुणस्तरमा समस्या देखिएको आरोप लगाए । विद्यालयको सम्पत्तिमा आँखा लगाउने, अस्थायी शिक्षकहरुमाथि ज्यादति गर्ने, पाठ्यक्रममा गलत विषय पढाउने काम आफ्नो पार्टीले रोकेरै छाड्ने मिश्रले स्पष्ट पारे ।

  अधिवक्ता कोषराज काफ्लेले राजनीतिक बिषयलाई तोडमोड गरेर कुप्रचार गर्नाले इतिहासको रक्षा नहुने र यसले कलिला बालबालिकामा मनोबैज्ञानिक असर गर्ने भन्दै व्यवस्था परीबर्तन हुनासाथ निषेध राजनीतिमा स्वीकार्य भए पनि शिक्षामा स्वीकार्य हुन् नसक्ने जिकिर गरे । राजा महेन्द्रले दुईतिहाइ कांग्रेस सरकार बर्खास्त गरेको दिनलाई कालो दिन भनेर पढाउदा भोली अर्को व्यवस्था आएमा लोकतन्त्र बहाली भएको दिनलाई कालो दिन मान्नुपर्ने हुनसक्ने भन्दै उनले शिक्षालाई राजनीतिको शिकार नबनाउन जोड दिए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  नयाँदिल्ली पुगेका प्रधानमन्त्री प्रचण्डको राजनीतिक भेटवार्ता शुरु

  तेस्रो कार्यकाल सम्हालेका प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड औपचारिक भ्रमणका लागि भारत पुगेका छन् । उनले...

  दुवाकोटस्थित गोल्डेन सुनगाभा स्कूलले नमूना संसद चलाउने

  sungava school

  भक्तपुरको चाँगुनारायण नगरपालिका वडा नं. २ दुवाकोटस्थित गोल्डेन सुनगाभा स्कूलले नमूना संसद अभ्यास गर्ने भएको...

  पूर्व सचिव उपाध्यायको स्टाटसप्रति पूर्वमन्त्री महेश बस्नेतको आपत्ति

  नेपाल सरकारका पूर्वसचिव भिम प्रसाद उपाध्यायले सामाजिक संजालमा राखेको स्टाटसप्रति पूर्व मन्त्री समेत रहेका नेकपा(एमाले)...

  साना करदातालाई राहत : वार्षिक १ करोडसम्म कारोबार गर्नेले मासिक विवरण पेश गर्नु नपर्ने

  chicken station radheradhe

  साना करदातालाई बजेटले राहत दिएको छ । मूल्य अभिवृद्धि कर(भ्याट) मा दर्ता भई वार्षिक एक...

  १७ खर्ब ५१ अर्ब रुपैयाँको बजेट प्रस्तुत (पूर्णपाठ सहित)

  सरकारले आर्थिक वर्ष २०८०/०८१ का लागि १७ खर्ब ५१ अर्ब रुपैयाँको बजेट प्रस्तुत गरेको छ...