News Portal

 • स्थानीय सरकार चलाउने सूर्यविनायक नगरपालिकाको कार्यालयमा नै छैन नागरीक बडा पत्र

  भक्तपुर, २२ साउन
  १३४८ पटक
  भक्तपुर, २२ साउन

  सूर्यविनायक नगरपालिका सेवाग्राहीप्रति उत्तरदायी नदेखिएको सेवाग्राहीहरुले गुनासो गरेका छन् । सेवा लिन कटुन्जेस्थित नगर कार्यपालिकाको कार्यालय पुग्दा नागरीक बडा पत्र नभएको भन्दै उनीहरुले यस्तो गुनासो गरेका हुन् ।

  नागरीक बडा पत्र सार्वजनिक सूचनाको विवरण हो । कार्यालयले उपलब्ध गराउने सेवाहरु र त्यसको लागि लाग्ने समयदेखि आवश्यक कागजात र शुल्क त्यसैगरी सम्पर्क गर्नुपर्ने व्यक्तिहरु लगायतका सूचना सहितको बोर्ड सबै सेवाग्राहीले देख्नेगरी राख्नुपर्ने अनिवार्य व्यवस्था गरिएको छ । त्यतिमात्र होइन, सेवाको प्रकृति अनुसार छुट्टा छुट्टै बडा पत्र समेत व्यवस्था गर्नुपर्ने हुन्छ । अचेल यसमा अझ परिमार्जन भई कतिपय कार्यालयले श्रब्य र दृश्यमा समेत नागरीक बडा पत्र राखेका छन् ।

  सुशासनको दृष्टिले यस्ता नागरीक बडा पत्र अनिवार्य गरिएको हो । यसमा सेवाग्राहीले सजिलै सेवा नपाए कहाँ, कसलाई र कसरी उजुरी गर्ने भन्ने मात्र होइन क्षतीपूर्ती पाउने व्यवस्थाबारे पनि जानकारी गराइएको हुन्छ । तर, स्थानीय सरकार भनिने सूर्यविनायक नगरपालिकाले आफ्नै कार्यालयमा भने नागरीक बडा पत्रको व्यवस्था गरेको छैन । नगरपालिकाले कटुन्जेस्थित आफ्नै कार्यालयमा नागरीक बडा पत्र नराखेपछि नगरपालिकाका वडा कार्यालयहरु र अन्य मातहतका कार्यालयहरुको सार्वजनिक सूचनाको अवस्थाप्रति सन्तोष गर्न नसकिने अवस्था देखिएको छ ।

  सेवाग्राहीलाई सेवाप्रति सूसुचित गराउन तथा जिम्मेवार पदाधिकारीलाई आफ्नो जिम्मेवारी प्रति सजग गराउन नागरीक बडा पत्र एक नभई नहुने व्यवस्थापकीय औजार समेत भएको प्रसाशनविदहरु बताउछन । उनीहरुको बिचारमा नागरीक बडापत्रले सेवा प्रदायक र सेवाग्राहीहरुलाई एकापसमा बाधिदिएको हुन्छ । जहाँ यो हुदैन त्यहाँ आपसी लेनदेन र तजवीजी चल्ने खतरा रहन्छ ।

  जिल्ला प्रसाशन कार्यालय भक्तपुरका प्रमुख जिल्ला अधिकारी नारायण प्रसाद भट्टले भक्तपुर पोस्ट संग कुरा गर्दै नागरीक बडा पत्र अनिवार्य हुनुपर्ने भनेका छन् । भट्टले नागरीक बडा पत्र नराख्ने कार्यालयहरुलाई कारवाही गर्ने बताए ।

  सूर्यविनायक नगरपालिकाका प्रमुख कार्यकारी अधिकृत कमल ज्ञवाली भने बडा पत्रले सेवा दिने की कर्मचारीले भनेर आक्रोसित भए । कार्यलयमा बडा पत्र भएको जिकिर गरेका ज्ञवालीले भएको भए कहाँ राखिएको छ त बडापत्र भन्ने भक्तपुर पोस्टको प्रश्नमा बडा पत्रले सेवा दिने की कर्मचारीले भन्दै प्रतिप्रश्न गरेर फोन राखिदिए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  भक्तपुरमा माओवादी केन्द्रको नगर सम्मेलन सम्पन्न

  भक्तपुर नगरपालिकामा नेकपा (माओवादी केन्द्र)को दोश्रो सम्मेलन सम्पन्न भएको छ । शनिवार सल्लघारीमा सम्मेलन सम्पन्न...

  राखेपमा खेलकर्मीहरुको हरिबिजोग : सदस्य सचिवमा ब्यापारीकै पल्ला भारी

  फेरि व्यापारीलाई नै खेलकुदको नेतृत्व दिने तयारी काठमाडौं, मंसिर ११– देशमा सरकार परिवर्तनसँगै नेपाली खेलकुद...

  भक्तपुरका स्ववासीको भूमि सम्बन्धी समस्या समाधान गरिने

  भूमि व्यवस्था, सहकारी तथा गरिवी निवारण मन्त्री शशी श्रेष्ठले भक्तपुरमा रहेका स्ववासी र बेनिसाको समस्या...

  चाँगुनारायणमा नरेश खड्काको नेतृत्वमा माओवादी केन्द्रको नयाँ नगर समिति निर्वाचित

  सत्ता साझेदार दल नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (माओवादी केन्द्र) ले भक्तपुरको चाँगुनारायण नगरपालिकामा नयाँ नेतृत्व निर्वाचित...

  भक्तपुर सांगीतिक समाजको आयोजनामा २५ जनाले गरे रक्तदान

  भक्तपुर सांगीतिक समाजले आफ्नो पाँचौ स्थापना दिवसको अवसर पारेर रक्तदान कार्यक्रम सम्पन्न गरेको छ ।...