News Portal

 • ओलीले नेपाली राजनीतिमा अर्को चमत्कार गर्ने गोप्य तयारी

  भक्तपुर, २० मङ्सिर
  ६२९ पटक
  भक्तपुर, २० मङ्सिर

  प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली नेपाली राजनीतिमा एकपछि अर्को चक्मा दिने नेता हुन् । विपक्ष दल र आफ्नै पार्टीभित्र कयौ पटक चक्मा दिएका छन् । जसका कारण विपक्ष दल र पार्टीभित्रका प्रतिस्पर्धीहरु कमजोर बन्ने गरेका छन् ।

  पछिल्लो समय सिंगापुरदेखि त्रिवि शिक्षण अस्पतालसम्मको सफर गरेका प्रधानमन्त्री ओलीले नेपाली राजनीतिमा अर्को चमत्कार गर्न तयारीमा छन् । अहिले स्वास्थ्य अवस्था केही कमजोर भएका कारण आफ्नो कदम अगाडी बढाउन सकेका छैनन् । तर केही दिनभित्रै संविधान संशोधन गरेर राष्ट्रपतिलाई शक्तिशाली बनाउने तयारी थालेका छन् ।

  संविधान संशोधन गरी शक्तिशाली राष्ट्रपति बनाउन प्रधानमन्त्री ओलीले आफुु निकटका नेताहरुसँग केही महिनादेखि छलफल गरिरहेका छन् । सिंगापुर अस्पतालमा रहेका बेला ओलीले राष्ट्रपतिलाई शक्तिशाली बनाउने योजना बनाएको स्रोतले बताएको छ ।

  संविधान संशोधन गरी शक्तिशाली राष्ट्रपति बनाउने बिषयमा ओलीले आफु निकटका नेता बामदेव गौतम र महासचिव बिष्णु पौडेलसँग सिंगापुरमै छलफल गरेका थिए । प्रधानमन्त्री सिंगापुर अस्पतालमा भएका बेला गौतम र पौडेल आकस्मिक सिंगापुर पुगेका थिए । आकस्मिक सिंगापुर पुगेका गौतम र पौडेलसँग शक्तिशाली राष्टपति बनाउने आफ्नो योजना सुनाएको स्रोतले बताएको छ । गौतम र पौडेललाई राजनीतिक सल्लाहकार बिष्णु रिमालले आकस्मिक सिंगापुर बोलाए थिए ।

  प्रधानमन्त्री पछिल्लो समय स्वास्थ्य अबस्थाले कमजोर बनेका छन् । तर राजनीतिकरुपमा भने उनी अझै बलियो बन्दै गएका छन् । राष्ट्रपतिलाई शक्तिशाली बनाउने बिषयमा उनले पार्टीभित्र छलफल भने चलाएका छैनन् । अर्का अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड पनि कार्यकारी राष्ट्रपतिकै पक्षमा छन् । पूर्वमाओवादीको अध्यक्ष हुँदा प्रचण्डले कार्यकारी राष्ट्रपतिका लागि निकै ठुलो संघर्ष गरेका थिए । तर कांग्रेसले कार्यकारी राष्ट्रपति स्वीकार नगरेका कारण उनी पछि हटेका थिए ।

  ओलीले ल्याउने कार्यकारी राष्ट्रपतिको प्रस्तावमा प्रचण्ड सहमत हुने निश्चित छ । तर वरिष्ठ नेता माधव नेपाल र झलनाथ खनाल यो प्रस्तावमा तत्कालै सहमत हुन नसक्ने आँकलन गरिएको छ । अर्को सत्ता साझेदार दल समाजबादी पनि कार्यकारी राष्ट्रपतिकै पक्षमा छ । वर्तमान उपप्रधान तथा कानुनमन्त्री उपेन्द्र यादव र अर्का नेता बाबुराम भट्टराई पनि कार्यकारी राष्ट्रपतिकै पक्षमा छन् । कार्यकारी राष्ट्रपतिका पक्षमा संसदमा दुई तिहाई पुग्ने निश्चित छ ।

  कार्यकारी राष्ट्रपतिको वकालत गर्दै आएका उपेन्द्र यादव संघिय मामिला, कानुन तथा न्यायमन्त्री छन् । उनलाई प्रस्ताव लिन सजिलो छ । तर संसदमा प्रतिपक्ष दल कांग्रेसको सामना गर्न असजिलो छ । प्रतिपक्ष दल कांग्रेसको सामना गर्न नेकपा संसदीय दलका नेता सुवास नेम्वाडलाई फेरी सभामुख बनाउने तयारी दुई अध्यक्षले गरी सकेका छन् ।

  कार्यकारी राष्ट्रपतिको संबैधानिक ब्यवस्था गर्न र संसदबाट पारित गराउन नेम्वाडले मात्र सक्ने दुई अध्यक्षले निस्कर्ष निकालेका छन् । कार्यकारी राष्ट्रपति बनाउनकै लागि प्रदेश प्रमुख पनि फेरिएको आँकलन सत्तारुढ दलभित्र गर्न थालिएको छ । वर्तमान राष्ट्रपति बिद्यादेवी भण्डारी पनि कार्यकारीकै पक्षमा छन् । पछिल्लो समय कार्यकारी राष्ट्रपतिका लागि उनले कसरत पनि थालेकी छिन् । ननस्टप खबरबाट

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  मध्यरातमा लुटियो आकाश भैरवको मुर्ति

  हल्चोक स्थित हल्चोक आकाश भैरवको मुर्ति मध्यरातमा लुटिएको छ। हल्चोक आकाश भैरव गुथिका अध्यक्ष सागर...

  बनेपालीको नेतृत्वमा बन्यो बागमती प्रदेश स्तरीय लेखक संघ

  अखिल नेपाल लेखक संघ, बागमती प्रदेशमा अगिव बनेपालीको अध्यक्षतामा नयाँ कार्यसमिति चयन गरिएको छ ।...

  भक्तपुर नगरब्यापी विद्यालयस्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता शुरु

  भक्तपुर नगरपालिकाले हरेक वर्ष गर्दै आएको नगरव्यापी विद्यालयस्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता शुरु भएको छ । सोमबार...

  भक्तपुरका ८ मानन्धर सम्मानित

  भक्तपुर उद्योग वाणिज्य संघका नवनिर्वाचित अध्यक्ष शिवप्रसाद मानन्धरसहित ८ जना अगुवा मानन्धरहरुलाई सम्मान गरिएको छ...

  जुगलको अध्यक्षतामा प्रेस सेन्टर नेपालको नयाँ नेतृत्व निर्वाचित

  क्रान्तिकारी पत्रकारहरुको संगठन प्रेस सेन्टर नेपालको चितवनमा सम्पन्न चौथो राष्ट्रिय महाधिवेशनबाट नयाँ नेतृत्व चयन भएको...