News Portal

 • सरकारले किटान गर्यो पठनपाठनको समयावधि

  भक्तपुरपोष्ट संवाददाता१३ माघ २०७६
  २४०१ पटक
  १३ माघ २०७६

  सरकारले संघीय संरचनासहितको नयाँ राष्ट्रिय पाठ्यक्रम प्रारुप जारी गरेको छ । विद्यालय तहको शिक्षा विद्यार्थी केन्द्रित बनाउन भन्दै प्रारम्भिक बालविकासदेखि कक्षा १२ सम्मै प्रयोगात्मक कार्यको व्यवस्थासहित पाठ्यक्रम प्रारुप तयार पारिएको हो ।

  नयाँ संविधान, शिक्षा ऐनको आठौं संशोधन, संघीय संरचना र कक्षा ११–१२ पनि विद्यालय शिक्षामा समाहित भएपछि नयाँ पाठ्यक्रम जारी गरिएको हो । २०७६ भदौ २० गते स्वीकृत भएसँगै यो कार्यान्वयनमा गएको छ । प्रारुपमा पठनपाठनको अवधि किटान गरिएको छ ।

  प्रारुपअनुसार अब प्रारम्भिक बालशिक्षाका लागि प्रतिदिन ४ घण्टा ३० मिनेटका दरले वार्षिक जम्मा ५७६ घण्टा दैनिक सीप सिकाइ क्रियाकलाप र विषयगत सीप सिकाइ क्रियाकलाप सञ्चालन गर्नुपर्नेछ ।

  यसैगरी, वार्षिक ३८४ घण्टा आधारभूत सिप सिकाइका क्षेत्र अन्तर्गत शारीरिक सिप,  संवेगात्मक सिप,  सामाजिक, सांस्कृतिक र नैतिक सिप,  बौद्धिक तथा मानसिक सिप,  स्वास्थ्य, पोषण, सुरक्षा र वातावरण सिप र  सिर्जनात्मक सिप सिकाइनेछ भने वार्षिक १९२ घण्टा विषयगत सिप सिकाइका क्षेत्र अन्तर्गत भाषिक सिप,  पूर्वगणितीय सिप, दृश्यकला, कार्यतरिका र सिर्जनशीलता,  वरपरको वातावरण र  सामाजिक सिप सिकाइनेछ ।

  यसबाहेक मनोरञ्जन व्रिmयाकलाप, बाह्य खेल र आराम गर्ने समय कम्तीमा दैनिक एक घण्टाका दरले वर्षभरिमा २५६ घण्टा आराम र खेल्नका लागि छुट्याउनु पर्नेछ । कक्षा १ देखि ३ सम्म जम्मा २६ पाठ्यघण्टा (क्रेडिट आवर) अर्थात् वार्षिक ८३२ कार्य घण्टाको पठनपाठन गर्नु पर्नेछ । कक्षा ४ देखि १२ सम्म जम्मा ३२ पाठ्यघण्टा अर्थात् वार्षिक १०२४ कार्य घण्टाको पठनपाठन गर्नुपर्ने छ । यस्तै ६ देखि ८  र ९र १० कक्षामा पनि ३२ पाठ्यघण्टा अर्थात् वार्षिक १०२४ कार्य घण्टाको पठनपाठन गर्नुपर्ने छ ।

  ११ र १२ कक्षामा भने २७ पाठ्यघण्टा अर्थात् वार्षिक ८६४ कार्य घण्टाको पठनपाठन गर्नुपर्नेछ । जहाँ ५  पाठ्यघण्टाको वार्षिक १६० कार्यघण्टा बराबरको थप ऐच्छिक विषय पढाउनुपर्नेछ ।

  पठनपाठन सञ्चालनका लागि खर्च भएको ३२ घण्टाको समयावधिलाई १ पाठ्यघण्टा मानिएको छ । तोकिएको साप्ताहिक पाठ्यघण्टा नघट्नेगरी विद्यालयले विषयको आवश्यकता अनुसारको साप्ताहिक कार्यतालिकाको समयावधि निर्धारण गरी कक्षा सञ्चालन गर्न सक्नेछन् । प्रतिदिन प्रतिविषय एक घण्टाको एक पिरियड बनाउन सकिने जनाइएको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  देशभरका सबै वडा कमिटी गठन गर्न माओवादी केन्द्रको निर्देशन

  नेकपा माओवादी केन्द्रको केन्द्रीय समिति बैठकले आज दुई निर्णय गरेको छ । आइतबार पार्टी केन्द्रीय...

  त्रिविमा आंशिक शिक्षकको तालाबन्दी

  त्रिभुवन विश्वविद्यालय (त्रिवि) मा आंशिक शिक्षकले विभिन्न माग राख्दै एक सातादेखि तालाबन्दी गरेका छन् ।...

  सभामुखको पहलपछि सरकारी तलब भत्ता सरकारी बैंकबाट

  अब सांसदले तलबभत्ता सरकारी बैंकबाट पाउने भएका छन् । संसद सचिवालयले केही महिनायता पहल गरेर...

  नर्वे सेनामा नेपाली युवाको प्रवेश

  नेपालका ८ युवा नर्वे सेनामा भर्ती भएका छन् । नर्वे सेनामा नेपाली युवाको प्रवेश यो...

  पत्रकार मोहन बल्ललाई मातृशोक

  नेपाल पत्रकार महासंघ, भक्तपुरका निवर्तमान कोषाध्यक्ष एवं श्रमजिवी पत्रकार मोहन बल्ललाई मातृशोक परेको छ ।...