News Portal

 • सरकारले किटान गर्यो पठनपाठनको समयावधि

  भक्तपुरपोष्ट संवाददाता१३ माघ २०७६
  ३४५५ पटक
  १३ माघ २०७६

  सरकारले संघीय संरचनासहितको नयाँ राष्ट्रिय पाठ्यक्रम प्रारुप जारी गरेको छ । विद्यालय तहको शिक्षा विद्यार्थी केन्द्रित बनाउन भन्दै प्रारम्भिक बालविकासदेखि कक्षा १२ सम्मै प्रयोगात्मक कार्यको व्यवस्थासहित पाठ्यक्रम प्रारुप तयार पारिएको हो ।

  नयाँ संविधान, शिक्षा ऐनको आठौं संशोधन, संघीय संरचना र कक्षा ११–१२ पनि विद्यालय शिक्षामा समाहित भएपछि नयाँ पाठ्यक्रम जारी गरिएको हो । २०७६ भदौ २० गते स्वीकृत भएसँगै यो कार्यान्वयनमा गएको छ । प्रारुपमा पठनपाठनको अवधि किटान गरिएको छ ।

  प्रारुपअनुसार अब प्रारम्भिक बालशिक्षाका लागि प्रतिदिन ४ घण्टा ३० मिनेटका दरले वार्षिक जम्मा ५७६ घण्टा दैनिक सीप सिकाइ क्रियाकलाप र विषयगत सीप सिकाइ क्रियाकलाप सञ्चालन गर्नुपर्नेछ ।

  यसैगरी, वार्षिक ३८४ घण्टा आधारभूत सिप सिकाइका क्षेत्र अन्तर्गत शारीरिक सिप,  संवेगात्मक सिप,  सामाजिक, सांस्कृतिक र नैतिक सिप,  बौद्धिक तथा मानसिक सिप,  स्वास्थ्य, पोषण, सुरक्षा र वातावरण सिप र  सिर्जनात्मक सिप सिकाइनेछ भने वार्षिक १९२ घण्टा विषयगत सिप सिकाइका क्षेत्र अन्तर्गत भाषिक सिप,  पूर्वगणितीय सिप, दृश्यकला, कार्यतरिका र सिर्जनशीलता,  वरपरको वातावरण र  सामाजिक सिप सिकाइनेछ ।

  यसबाहेक मनोरञ्जन व्रिmयाकलाप, बाह्य खेल र आराम गर्ने समय कम्तीमा दैनिक एक घण्टाका दरले वर्षभरिमा २५६ घण्टा आराम र खेल्नका लागि छुट्याउनु पर्नेछ । कक्षा १ देखि ३ सम्म जम्मा २६ पाठ्यघण्टा (क्रेडिट आवर) अर्थात् वार्षिक ८३२ कार्य घण्टाको पठनपाठन गर्नु पर्नेछ । कक्षा ४ देखि १२ सम्म जम्मा ३२ पाठ्यघण्टा अर्थात् वार्षिक १०२४ कार्य घण्टाको पठनपाठन गर्नुपर्ने छ । यस्तै ६ देखि ८  र ९र १० कक्षामा पनि ३२ पाठ्यघण्टा अर्थात् वार्षिक १०२४ कार्य घण्टाको पठनपाठन गर्नुपर्ने छ ।

  ११ र १२ कक्षामा भने २७ पाठ्यघण्टा अर्थात् वार्षिक ८६४ कार्य घण्टाको पठनपाठन गर्नुपर्नेछ । जहाँ ५  पाठ्यघण्टाको वार्षिक १६० कार्यघण्टा बराबरको थप ऐच्छिक विषय पढाउनुपर्नेछ ।

  पठनपाठन सञ्चालनका लागि खर्च भएको ३२ घण्टाको समयावधिलाई १ पाठ्यघण्टा मानिएको छ । तोकिएको साप्ताहिक पाठ्यघण्टा नघट्नेगरी विद्यालयले विषयको आवश्यकता अनुसारको साप्ताहिक कार्यतालिकाको समयावधि निर्धारण गरी कक्षा सञ्चालन गर्न सक्नेछन् । प्रतिदिन प्रतिविषय एक घण्टाको एक पिरियड बनाउन सकिने जनाइएको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  देश वृद्धाश्रम बन्ने खतरा रहेको उपप्रधान एवं गृहमन्त्री श्रेष्ठको खुलासा

  काठमाडौँ । उपप्रधान तथा गृहमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठले युवाहरू बिदेसीने र उतै पलायन हुने क्रम बढेकोले...

  भक्तपुरको समाजलाई बुद्धिजीवीकरण गर्न र अनुशासित बनाउन स्काउट महत्त्वपूर्ण

  भक्तपुर । भक्तपुुरका नवनियुक्त स्काउटहरुलाई पदाधिकारीहरुलाई बधाई तथा शुभकामना कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ । नेपाल...

  अस्पतालमा रुद्री !

  भौतिकवादको थलो अस्पतालमा भगवान शिवको आरधना गर्दै रुद्री पूजा गरिएको छ । वागमती प्रदेश सरकारको...

  भान्सामा महंगीको मार पर्न नदिन पहल, सस्तियो मूल्य

  भान्सामा प्रयोग हुने मसाला जिराको भाउ भारीमात्रामा घटेको छ । पछिल्लो समय जिराको मूल्य घटेको...

  ३५ दिनदेखि सिटिइभिटिका कर्मचारीहरु आन्दोलित, पेल्ने पक्षमा नेतृत्व

  सानोठिमीस्थित प्राविधिक शिक्षा तथा व्यावसायिक तालिम परिषद (सिटिइभिटि) का कर्मचारीहरु आन्दोलित भएका ३५ दिन पुगेको...