News Portal

 • नेवाः समुदायलाई गाली गलौज किन ?

  महेश्वर मानन्धर १९ भदाैं, २०७७
  २१७१ पटक
  १९ भदाैं, २०७७

  हिजो ललितपुरमा भएको रथ जात्रा झडप पछि विभिन्न व्यक्तिहरूले नेवाः समुदायलाई गाली गलौजका शब्दवाणहरू प्रयोग गरिएको देखियो । यो नेवाः भावना माथि गरिएको जातीय हिंसा नै हो । यस्ता निन्दनीय कार्यको घोर बिरोध गरौं ।

  जब सडक विस्तारको नाममा नेवाःहरूको घर भत्काउन थाल्यो, सो कार्यको बिरूद्धमा नेवाःहरू सडक आन्दोलनमा आए पछि नै हो, यस प्रकारका अधिक मात्रा नेवाः बिरूध्दमा गाली गलौजका शब्दहरू प्रयोग गर्न थालिएको । राज्यले यसरी फुक्यो कि नेवाःहरू अतिक्रमणकारी, सरकारबाट मुअब्जा बुझेर पनि ठाउँ नछाड्ने अटेरी, विकास बिरोधि, सरकारको काममा साथ नदिने आदि ईत्यादी । यसरी फुकेपछि हो न हो, नेवाःहरू यस्तै हुन्छन् भन्ने अरू जातीका मान्छे र उपत्यका बाहिर बस्ने सबैले यस्तै सोच बनाए ।

  देश विकासको नाममा जति पनि योजना परियोजनाहरू ल्याए, ती पनि काठमाडौंमा नै केन्द्रीकृत हुने खालको ल्याएर यहाँका नेवाःहरूलाई चिढाउने र आन्दोलन गरे बदनाम गर्ने कुचेष्टा गरियो ।

  #खोना को घाउ आलै छ । जो जो यस आन्दोलनमा सरिक भए तिनका बिरूद्ध नेवाः होस् वा गैर-नेवाः, सबै अरिङ्गाल जसरी खनिए । गाली गर्नेहरूको कमी थिएन । विकास बिरोधि नै भने, मुअब्जा बुझेर ठाउँ नछाड्ने पनि भने । केही मिडियाहरूले सकारात्मक समाचार संप्रेषण गरेपछि भने अन्तर्राष्ट्रियकरण भयो र सरकार पछि हट्यो ।

  पछिल्लो समयमा जहाँ जे जसरी आन्दोलन भए नेवाःहरूको मात्रै भईरहेको छ । सरकार आफै नेवाःहरूलाई समुल नष्ट गर्न खोजिएको भान हुन थालेको छ भने गैर-नेवाःहरू नेवाःहरूको भावनामा ठेस पुग्ने गरि गाली गलौजमा उत्रिई जातीय हिंसा गर्न उक्साई रहेको देखिन्छ । अबका नेवाः युवाहरू यस प्रकारको हिंसा सहनेखालका छैनन् । जगजाहेर छ, नेवाःहरूको मनाेरञ्जनात्मक आन्दोलन हुने गर्दछ ।

  नेवाःहरूको जस्तो मनोरञ्जनात्मक आन्दोलन विश्वमा सायदै होला । जति नै शान्तिपूर्ण आन्दोलन भनिएपनि झडप हुने सम्भावनालाई नकार्न सकिन्न । आन्दोलनमा जाने भनेपछि ठाउँ अनुसार लाठो बोक्ने, सांकेतिक ब्यानर , टायर बाल्ने, पेट्रोलका पोका बोक्ने, नग्नता प्रदर्शन गर्ने लगायत सांकेतिक रूपमा अन्य कार्य गर्ने गर्दछन् । हामी नेवाः मात्रै हौं, जस्तोसुकै आन्दोलनमा पनि धिमे र झ्याली पिट्दै, तालमा नाच्दै मनाेरञ्जनात्मक आन्दोलन गर्छौं ।

  अन्ततः आन्दोलन, आन्दोलन नै हो । जसको कुनै रूप र बाटो हुन्न । जस्तोसुकै रूप लिन सक्छ । यस्तो कार्य गर्न हुन्नथ्यो, यस्तो हुनु पर्थ्यो भन्ने हुँदैन । जित्न कै लागि लडिरहने छन् । त्यसैले सरकार र राज्यका तत् निकायहरूमा आसिन महोदयहरूले आफ्पनो क्षमता देखाउन सक्नु पर्छ । दुबै पक्षबाट भएका यस्ता निन्दनीय हर्कतलाई समय मै समाधान गर्न सक्नु पर्छ । नत्र, बिकराल रूप लिन समय लाग्दैन ।

  (मानन्धर सम्पदा अभियन्ता हुन् ।)

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  नेपाल – भारत साहित्य दोस्रो महोत्सवको लागि बैठक सम्पन्न

  काठमाडौं । नेपाल -भारत साहित्य यात्राको दोस्रो संस्करणको रुपमा त्रिदीवसीय नेपाल भारत साहित्य दोस्रो महोत्सव...

  महिला सशक्तीकरणमा लायन्स

  काठमाडौं, सामाजिक क्षेत्रमा विविध कार्य गर्दै आइरहेको लायन्स अफ काठमाडौं, ब्राइटस्टारको प्रायोजनमा महिला सशक्तीकरण कार्यक्रमअन्तर्गत...

  बिग्रेको बाटोका कारण बाल्कोटमा ट्र्याक्टर चालकको ज्यान गयो : प्रहरी

  भक्तपुरको सूर्यविनायक- २ बालकोटस्थित महेन्द्र शान्ति स्कूलबाट चारदोबाटो तर्फ आउदै गरेको ट्र्याक्टर दुर्घटना हुँदा चालकको...

  पाप पखाल्ने इन्द्रदह

  नेपाल भाषामा ‘येँ’ भन्नाले काठमाडौँ भन्ने बुझिन्छ , ‘किँ’ को अर्थ किला र दह अर्थात्...

  मानवीय आस्थामा नयाँ कार्यसमिति

  भक्तपुरमा क्रियाशील गैरसरकारी संस्था मानवीय आस्था नेपालको छैठौं साधारण सभा सम्पन्न भएको छ । आइतबार...