News Portal

 • रहेनन् ‘हिउँ चितुवा’आङरिता शेर्पा

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाता भक्तपुर, ५ असोज
  २८२ पटक
  भक्तपुर, ५ असोज

  विनाअक्सिजन सगरमाथा आरोहण गरी विश्व कीर्तिमान कायम गरेका पर्वतारोही आङरिता शेर्पाको निधन भएको छ । बिना अक्सिजन १० औं पटक सगरमाथाको सफल आरोहण गरेर किर्तिमानी कायम गरेका शेर्पाको आज बिहान निधन भएको हो ।

  हिउँ चितुवाको उपनाम पाएका शेर्पाको बिहान १० बजे काठमाडौँको जोरपाटीस्थित निवासमा निधन भएको पारिवारिक श्रोतले जनाएको छ । उनको ७२ वर्षको उमेरमा निधन भएको हो । सन् १९४८ मा जन्मिएका आङरिताकाे पुख्र्यौली पेशा चौरीपालन भए पनि उनलाई पर्वातारोहणको आकर्षणले तान्यो । १५ वर्षकै उमेरदेखि उनी आरोहणमा लागेका थिए ।उनले सन् १९८३ देखि सगरमाथा आरोहण सुरु गरेका थिए । सन् १९९६ मा विनाअक्सिजन सगरमाथामा पाइला टेकेका शेर्पाको त्यो नै अन्तिम आरोहण थियो । विनाअक्सिजन दश पटकको सगरमाथाको सफल आरोहण विश्वकीर्तिमानलाई भने अहिलेसम्म कुनै आरोहीले तोड्न सकेका छैनन् ।

  सोलुखुम्बुको थामेमा जन्मिएका ७२ वर्षीय ‘हिउँ चितुवा’कोे पार्थिव शरीर अहिले शेर्पा गुम्बामा लैजाने तयारी भइरहेको छ । बौद्धधर्मानुसार दाहसंस्कार गर्ने तयारी गरिएको बताइएको छ ।

  उनका तीन छोरा र एक छोरी छन् । शेर्पा छोरी डोमासंग जोरपाटीमा बस्दै आएका थिए । कमजोर आर्थिक अवस्था भएका उनलाई सरकारले बेवास्ता गरेपछि नेपाल पर्वतारोहण सङ्घले नियमित मासिक रु १५ हजार दिँदै आएको थियो । नेपालको नाम विश्वभरि फैलाउन सफल आफूलाई भारत सरकारले उतै बस्ने व्यवस्था मिलाइदिने प्रस्ताव राखे पनि उनले अस्वीकार गरिदिएका थिए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  देशभरका सबै वडा कमिटी गठन गर्न माओवादी केन्द्रको निर्देशन

  नेकपा माओवादी केन्द्रको केन्द्रीय समिति बैठकले आज दुई निर्णय गरेको छ । आइतबार पार्टी केन्द्रीय...

  त्रिविमा आंशिक शिक्षकको तालाबन्दी

  त्रिभुवन विश्वविद्यालय (त्रिवि) मा आंशिक शिक्षकले विभिन्न माग राख्दै एक सातादेखि तालाबन्दी गरेका छन् ।...

  सभामुखको पहलपछि सरकारी तलब भत्ता सरकारी बैंकबाट

  अब सांसदले तलबभत्ता सरकारी बैंकबाट पाउने भएका छन् । संसद सचिवालयले केही महिनायता पहल गरेर...

  नर्वे सेनामा नेपाली युवाको प्रवेश

  नेपालका ८ युवा नर्वे सेनामा भर्ती भएका छन् । नर्वे सेनामा नेपाली युवाको प्रवेश यो...

  पत्रकार मोहन बल्ललाई मातृशोक

  नेपाल पत्रकार महासंघ, भक्तपुरका निवर्तमान कोषाध्यक्ष एवं श्रमजिवी पत्रकार मोहन बल्ललाई मातृशोक परेको छ ।...