News Portal

 • भक्तपुरमा दिनभर देवतालाई सगुन

  अनिल श्रेष्ठभक्तपुर,५ वैशाख
  ५३९ पटक
  भक्तपुर,५ वैशाख

  बिस्का जात्राको आठौं दिन शनिबार भक्तपुरमा देवतालाई सगुन चढाउने जात्रा सम्पन्न भयो । स्थानीय नेपाल भाषामा यसलाई द्यो स्वगं वियगू जात्रा भनिन्छ। बिस्का जात्राको आठौं दिन भक्तपुरका शक्तिपिठ तथा महत्वपूर्ण देवीदेउताहरुको सगुन पुजा विहानैदेखि धुमधामका साथ मनाएको हो । सांस्कृतिक तथा धार्मिक महत्व बोकेको भक्तपुरका देवीदेउताहरुको सगुण पुजालाई बिस्का जात्रालाई विशेष पर्वका रुपमा पनि लिइन्छ ।

  बिस्का जात्राको आठौं दिन अर्थात हरेक बर्षको वैशाख ४ गते यो जात्रा यसरी नै यहाँं धुमधामका साथ दिनभर मनाइन्छ । बिस्का जात्राको क्रममा अरु दिन एउटा टोलमा मात्रै जात्रा चल्ने भएपनि यो दिन भने नगरभरि जात्रा चल्ने गर्दछ ।

  यस जात्राका भने महिलाहरु लस्करै परम्परागत हाकुपटासीमा हिँड्छन् । स्थानीय बाजा गाजा लिएर परिक्रममा गर्ने गर्दछ । नगर भित्र रहेको ३३ स्थानमा देवतालाई सगुन चढाउने गर्दछ । उक्त सगुन चढाउने स्थानमा देवतालाई देवाताघरबाट बाहिर निकालेर टोलटाटोलमा ल्याएर राखेको हुन्छ ।

  सगुन यात्रामा सूर्यमढीबाट दतात्रय, गोल्मढी, सुकुलढोका, टौमढी, गहिटी, लाकुलाछें, नासमना, भार्वाचो, इताछें, खौमा हुँदै तलेजु, चोछें, भोलाछें, थालाछें, नागपोखरी, तचपाल घुमेर पुनः सूर्यमढीमै पुगेर जात्रा अन्त्य हुन्छ । यो दिन विषय दिनको रुपमा पनि लिने गर्दछ । एकै दिन सबै देवतालाई पुजा गर्ने दिन भएकोले पनि यस दिनलाई विशेष दिनको रुपमा पनि लिने गर्दछ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  सल्लाघारीमा भयानक दुर्घटना : मोटरसाइकल चालक रजौरा रहेनन्

  गएराति करिब पौने ९ बजेको समयमा सल्लाघारीस्थित ट्राफिक लाइट चोकमा दुर्घटनाग्रस्त मोटरसाइकलका चालकको ज्यान गएको...

  बिजुक्छेलाई भेट्न निवासमै पुगिन् सिडिओ शर्मा

  भक्तपुर जिल्लामा सरुवा भै कार्यभार सम्हालेकी नयाँ सिडिओ रूद्रादेवी शर्माले नेमकिपाका अध्यक्ष नारायणमान बिजुक्छेंसँग भेटवार्ता...

  नेपाली सेनाको ब्यवहार विरुद्ध खरिपाटीमा प्रदर्शन

  भक्तपुर । चाँगुनारायण नगरपालिका स्थित नेपाली सेनाको खरिपाटी तालिम केन्द्र हुँदै वडा नम्बर ५ जाने...

  प्रदिप तजको नेतृत्वमा अखिल(क्रान्तिकारी)को भक्तपुर जिल्ला समिति निर्वाचित

  नेकपा (माओवादी केन्द्र) को विद्यार्थी संगठन अखिल(क्रान्तिकारी)ले विद्यार्थी नेता प्रदिप तजको नेतृत्वमा भक्तपुर जिल्ला समिति...

  चाँगुनारायण नगरपालिका विश्वकै उत्कृष्ट १० मा परेको भ्रामक समाचारहरु असत्य सावित

  ‘विश्वकै उत्कृष्ट १० मा पर्‍यो चाँगुनारायण नगरपालिका’ शीर्षकमा समाचारहरु प्रकाशित भएपछि भक्तपुरको चाँगुनारायण नगरपालिका एकाएक...