News Portal

 • शिक्षासम्बन्धी मौलिक हक कागजमा सीमित हुँदैन, पाँच महिना पर्खनुस : मन्त्री पोखरेल

  इभक्तपुर संवाददाताभक्तपुर, १२ चैत
  १४३९ पटक
  भक्तपुर, १२ चैत

  शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्री गिरिराजमणि पोखरेलले नागरिकका शिक्षासम्बन्धी हक कागजमा सीमित नहुने दावी गरेका छन । संविधानमा मौलिक हकको रुपमा रहेको शिक्षासम्बन्धी हक व्यवहारमै लागू हुने उनले दावी गरेका हुन् ।
  अखिल क्रान्तिकारीले सानोठिमीमा आफ्ना बिद्यार्थी नेताहरुको लागि आयोजना गरेको एक प्रशिक्षण कार्यक्रममा बोल्दै मन्त्री पोखरेलले पाँच महिनाभित्र नागरिकले शिक्षासम्बन्धी मौलिक हकको प्रत्याभूति पाउने प्रतिबध्दता प्रकट गरे ।
  ”संविधानमा मौलिक हकको रुपमा रहेको शिक्षासम्बन्धी हक देखाउनका लागि होइन , व्यवहारमा लैजानको निम्ति हो । पाँच महिनाभित्र शिक्षासम्बन्धी मौलिक हक कार्यान्वयन गर्नका लागि ऐन निर्माणको काम गरिसक्ने प्रतिबद्धता व्यक्त गर्दछु । ” उनले भने ।

  मन्त्री पोखरेलले आफुले पंचायतकालीन शिक्षा ऐनलाई संसोधन गर्दै समाजबाद उन्मुख बनाएको स्मरण गर्दै अवको आफ्नो अर्जुन दृष्टि शिक्षाबाट सम्वृद्धि तर्फको हुने जिकिर गरे । शिक्षा जागिर खाने मापदण्डको रुपमा मात्र नभएर बिकाश र समृद्धिको श्रोत भएको भन्दै पोखरेलले शिक्षालाई राष्ट्र निर्माण को साधन बनाउने बताए ।
  “जागिरलाई केन्द्रमा राखेर अब शिक्षा नीति नियमसमेत बन्दैन । शिक्षालाई जागिरे मानसिकताबाट टाढा राखेर गरिखान सक्ने शिक्षाको व्यवस्था गरिन्छ ।”, उनले भने ।

  शिक्षक संगठनमाथि आक्रामक भएका मन्त्री पोखरेलले राजनीतिक पार्टी पिच्छेका शिक्षक संगठन खारेज गर्नुपर्ने धारणा समेत राखेका छन । शिक्षक महासंघमार्फत शिक्षकको पेशागत हक अधिकार सुनिश्चित हुनसक्ने भन्दै पोखरेलले नेता बन्ने उदेश्य भए शिक्षक पद छोड्नुपर्ने जिकिरसमेत गरे ।

  बिद्यार्थीहरु देशको भविश्य भएको भन्दै मन्त्री पोखरेलले देशलाई समाजबाद तर्फ डोहोर्याउन अगुवाई गर्न आह्वान समेत गरे । कार्यक्रममा अखिल (क्रान्तिकारी)का अध्यक्ष रञ्जित तामाङले समाजवादी शिक्षाको आधार खडा गर्नुपर्ने भन्दै समाजबाद आफुहरुको सपना भएको र यस्कोलागि जस्तोसुकै योगदान गर्न समेत तयार रहेको बताएका थिए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  मध्यपुर थिमिको सिन्दुर जात्रा र जिब्रो छेड्ने जात्रा सम्पन्न, सुजनले दोश्रो पटक छेडे जिब्रो

  भक्तपुरको मध्यपुर थिमि नगरमा सिन्दुर जात्रा सम्पन्न भएको छ । बिस्का जात्राकै अवसरमा मध्यपुरमा बैशाख...

  महोत्सव समापनमा भक्तपुरका पत्रकार ढकाललाई सम्मान

  भक्तपुर । जिल्लामा लामो समयदेखि पत्रकारितामा क्रियाशील रहेका पत्रकार हेमराज ढकाल सम्मानित भएका छन् ।...

  लेखक खाइजूको भोगाइमा आधारित यमलोक यात्रा सार्वजनिक

  लेखक श्रीराम खाइजूको सातौं कृति  सार्वजनिक भएको छ ।  खाइजूको आफ्नै जीवन संस्मरण समेटिएको पुस्तक...

  सडकमा उत्रियो गठ्ठाघरको नवदुर्गा महिला समुह

  सरसफाइ केन्द्रीत अभियान चलाइरहेको राष्ट्रको लागि दुई घण्टा अभियान लोकप्रिय बन्दै जाँदा भक्तपुरमा सरसफाइ अभियानकै...

  सार्वजनिक स्थल सफाइमा सक्रिय हुँदै गठ्ठाघरको नवदुर्गा महिला समुह

  सरसफाइ केन्द्रीत अभियान चलाइरहेको राष्ट्रको लागि दुई घण्टा अभियान लोकप्रिय बन्दै जाँदा भक्तपुरमा सरसफाइ अभियानकै...