News Portal

 • शिक्षासम्बन्धी मौलिक हक कागजमा सीमित हुँदैन, पाँच महिना पर्खनुस : मन्त्री पोखरेल

  इभक्तपुर संवाददाताभक्तपुर, १२ चैत
  १२२३ पटक
  भक्तपुर, १२ चैत

  शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्री गिरिराजमणि पोखरेलले नागरिकका शिक्षासम्बन्धी हक कागजमा सीमित नहुने दावी गरेका छन । संविधानमा मौलिक हकको रुपमा रहेको शिक्षासम्बन्धी हक व्यवहारमै लागू हुने उनले दावी गरेका हुन् ।
  अखिल क्रान्तिकारीले सानोठिमीमा आफ्ना बिद्यार्थी नेताहरुको लागि आयोजना गरेको एक प्रशिक्षण कार्यक्रममा बोल्दै मन्त्री पोखरेलले पाँच महिनाभित्र नागरिकले शिक्षासम्बन्धी मौलिक हकको प्रत्याभूति पाउने प्रतिबध्दता प्रकट गरे ।
  ”संविधानमा मौलिक हकको रुपमा रहेको शिक्षासम्बन्धी हक देखाउनका लागि होइन , व्यवहारमा लैजानको निम्ति हो । पाँच महिनाभित्र शिक्षासम्बन्धी मौलिक हक कार्यान्वयन गर्नका लागि ऐन निर्माणको काम गरिसक्ने प्रतिबद्धता व्यक्त गर्दछु । ” उनले भने ।

  मन्त्री पोखरेलले आफुले पंचायतकालीन शिक्षा ऐनलाई संसोधन गर्दै समाजबाद उन्मुख बनाएको स्मरण गर्दै अवको आफ्नो अर्जुन दृष्टि शिक्षाबाट सम्वृद्धि तर्फको हुने जिकिर गरे । शिक्षा जागिर खाने मापदण्डको रुपमा मात्र नभएर बिकाश र समृद्धिको श्रोत भएको भन्दै पोखरेलले शिक्षालाई राष्ट्र निर्माण को साधन बनाउने बताए ।
  “जागिरलाई केन्द्रमा राखेर अब शिक्षा नीति नियमसमेत बन्दैन । शिक्षालाई जागिरे मानसिकताबाट टाढा राखेर गरिखान सक्ने शिक्षाको व्यवस्था गरिन्छ ।”, उनले भने ।

  शिक्षक संगठनमाथि आक्रामक भएका मन्त्री पोखरेलले राजनीतिक पार्टी पिच्छेका शिक्षक संगठन खारेज गर्नुपर्ने धारणा समेत राखेका छन । शिक्षक महासंघमार्फत शिक्षकको पेशागत हक अधिकार सुनिश्चित हुनसक्ने भन्दै पोखरेलले नेता बन्ने उदेश्य भए शिक्षक पद छोड्नुपर्ने जिकिरसमेत गरे ।

  बिद्यार्थीहरु देशको भविश्य भएको भन्दै मन्त्री पोखरेलले देशलाई समाजबाद तर्फ डोहोर्याउन अगुवाई गर्न आह्वान समेत गरे । कार्यक्रममा अखिल (क्रान्तिकारी)का अध्यक्ष रञ्जित तामाङले समाजवादी शिक्षाको आधार खडा गर्नुपर्ने भन्दै समाजबाद आफुहरुको सपना भएको र यस्कोलागि जस्तोसुकै योगदान गर्न समेत तयार रहेको बताएका थिए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  बक्तृत्वकला प्रतियोगितामा मोर्डनकी छात्रा समिक्षा खनाल प्रथम

  ”शिक्षामा प्रविधिको प्रयोग, आजको आवश्यकता” विषयक बक्तृत्वकला प्रतियोगितामा मोर्डन बोर्डिङ्ग स्कूलकी छात्रा समिक्षा खनालले प्रथम...

  संक्रमित आमाबाट स्वस्थ बच्चाको जन्म

  भरतपुर अस्पतालमा विगत १० महिनामा छ जना एचआइभी संक्रमित आमाले स्वस्थ बच्चालाई जन्म दिएका छन्...

  विद्यार्थीलाई ट्राफिक सचेतना कक्षा  

  ट्राफिक प्रहरीले सामुदायिक विद्यालयका विद्यार्थीलाई ट्राफिक सचेतना कक्षा सञ्चालन गरेको छ । काठमाडौँ उपत्यका ट्राफिक...

  एउटै व्यक्ति चोरी मुद्दामा पाँचौँपटक पक्राउ

  नेपाल प्रहरीले बूढानीलकण्ठ क्षेत्रमा रु चार लाख ८८ हजार चोरी गर्ने एक जनालाई पक्राउ गरेको...

  फलोअप उपचारका लागि आज चीन जाँदै नेकपा माओवादी केन्द्रका उपमहासचिव पुन

  नेकपा माओवादी केन्द्रका उपमहासचिव वर्षमान पुन फलोअप उपचारका लागि शुक्रबार चीन जाने भएका छन् ।...