News Portal

 • सम्पादकीय : विद्यार्थी भर्नामा सरकारको ब्रेक थ्रु, आउनुस् सक्नेले नसक्नेको हात समाअाैं

  संजीप शुभचिन्तकभक्तपुर, २ बैशाख
  ८४३ पटक
  भक्तपुर, २ बैशाख

  बिकाशको पहिलो सूचककोरुपमा रहेको शिक्षामा सरकारले भरपूर प्राथमिकताको प्रयास गरेको छ । बैशाखदेखि शुरु हुने बिद्यार्थी भर्ना अभियानलाई तामझामको बिषय मात्र नबनाएर सरकार परिणाम केन्द्रित देखिएको छ ।

  आइतवार शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधी मन्त्री गिरीराजमणि पोखरेलले भर्ना अभियानमा ब्रेक थ्रु गर्दै बैशाख ५ गतेलाई भर्ना दिवसकैरुपमा मनाउने उद्घोष गरेका छन । मन्त्रालयमा आयोजित पत्रकार भेटघाट कार्यक्रममा उनले उक्त उद्घोष गरेका हुन् ।

  भर्ना अभियानलाई औपचारिकतामा सिमित नराख्दै राष्ट्रिय पर्वकै रुपमा लिइएको यो पहिलोपटक हो ।

  २०६१ सालदेखि शिक्षा मन्त्रालयले भर्ना अभियान शुरु गरेको भएतापनि अझै करीब ३ प्रतिसत प्राथमिक तह पढ्ने उमेरका बालबालिका विद्यालयको आगनसम्म आउन सकेका छैनन । संख्यामा भन्नुपर्दा गतबर्ष पनि प्राथमिक उमेर समूहका ८८ हजार २ सय ७ बालबालिकाले विद्यालयको आगन टेक्न पाएका छैनन् ।

  बर्तमान सरकार यस्ता विद्यालयको पहुँचबाट टाढा रहेका बालबालिकालाई बिद्यालय भर्ना गर्न सक्दो प्रयासमा जुटेको छ । पहुँचभन्दा बाहिर रहेका बालबालिकालाई विद्यालयभित्र ल्याउन सरकारले विशेष योजना बनाएको छ ।

  ‘एक बच्चाको भर्ना मेरो सामाजिक दायित्व, पहुँचको सुनिश्चितता र सिकाइमा स्थायित्व’ भन्ने नाराका साथ यतिबेला देशव्यापीरुपमा सरकारले भर्ना अभियान चलाइरहेको छ । सरकारको एकल प्रयासले मात्र नहुने भन्दै आम नागरीकलाई नै बिद्यालयसम्म पहुँच नपुगेका बालबालिकालाई बिद्यालय प्रवेश गराउन आह्वान गर्दै संचालित यो अभियान यतिबेला सरकारसंग मात्र नभई आम नागरिकसंग जोडिन पुगेको छ ।

  शिक्षाबाट बञ्चित विपन्न, गरिव, सीमान्तकृत, लोपोन्मुख वा पिछडिएका वर्ग क्षेत्र र समुदायका एक जना बच्चालाई स्टेशनरी, पोसाक र दिवा खाजाको प्रवन्ध गरी स्वच्छिक अभिभावकत्व ग्रहण गर्न मन्त्री गिरिराजमणि पोखरेलले सबैमा आग्रह समेत गरेका छन् ।

  शनिवार प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले मुगुका ठिन्ले साँवु लामाको जिम्मेवारी लिदै बिद्यालय भर्ना गराएर अभियानको शुभारम्भ गराइसकेका छन् । रक्षामन्त्री इश्वर पोखरेलले सुर्यदेवी रोकाय, परराष्ट्रमन्त्री प्रदीप ज्ञवालीले गुल्मीको छत्रकोट– ५ खज्र्याङकी अस्मिता परियार, संस्कृति पर्यटन तथा नागरिक उड्ययनमन्त्री रविन्द्र अधिकारीले पुन्नबहादुर कुमाल, पुर्व सभामुख सुवाशचन्द्र नेम्वाङले विनिता नेपाली र मन्त्री पोखरेलले कर्मा याङजिङको एसइइसम्मको पढाई खर्च व्यहोर्ने घोषणा गरेका छन् ।

  सरकारले गरेन भनेर नथाक्ने शिक्षाविद, शिक्षाप्रेमी, शैक्षिक अभियन्ता र सचेत बर्गकै हातमा भर्ना अभियानको हलो समाइदिएर सरकारले यतिबेला सामाजिक उत्तरदायित्व बोध गराएको छ भने नागरिक समाजसंगे हातेमालो गर्दै शैक्षिक फड्को मार्ने संदेश पनि दिन सफल भएको छ ।

  यस पटकको भर्ना अभियान बिगत १३ बर्षदेखिको निरन्तरताको रुपमा रहेको छैन , यसमा सबै सचेत जनताको सहभागीताको लागि सरकारले आह्वान गरिसकेकोले यो जनतासंग जोडिएको छ । सामाजिक दायित्व बहन गर्ने अवसरबाट भाग्ने छुट कसैलाई पनि नभएको मन्त्रालयका सचिव खगराज बरालले इभक्तपुरसंग बताएका छन् ।

  इभक्तपुरसंग कुरा गर्दै शिक्षा विभागका महानिर्देशक बाबुराम पौडेलले यो बर्ष नै विद्यालयको पहुँचमा नरहेका सबै बालबालिका बिद्यालय आउने बाताबरण बन्ने बताएका छन् । ”शिक्षाप्रेमीहरुले बिद्यालय सम्म पहुँच नपुगेका बालबालिकाको अपनत्व लिन शुरु गरिसक्नुभएको छ , देशव्यापी रुपमा देखिएको यो लहरबाट हामी उत्साहित छौ । मलाइ लाग्छ यो बर्ष सबै भर्ना योग्य बालबालिका बिद्यालय पुग्छन् ।” महानिर्देशक पौडेलले बिश्वास व्यक्त गरे ।

  बास्तवमै भन्ने हो भने केहि हजार हातहरुले डोहोर्याउने हो भने मात्र पनि बिद्यालय जानबाट बन्चित सबै बालबालिका बिद्यालय पुग्न सक्छन् । शिक्षाप्रेमी जनताहरुको लागि यसपटक सरकारले भर्ना अभियानमा पहुँच बाहिर रहेका बिद्यार्थी भर्ना गराउने अवसर मात्र दिएको छैन, एक अग्नि परीक्षा समेत खडा गरिदिएको छ । यदि यो बर्ष पनि बालबालिका बिद्यालय बाहिर भए भने सरकारलाई औला उठाउने नैतिक आधार नरहने प्रति पनि शिक्षाप्रेमीहरु सचेत बन्नु पर्ने देखिएको छ ।

  अन्तमा, इभक्तपुरको तर्फबाट हामी हाम्रा आदरणीय पाठकहरुमा सरकारले आह्वान गरेको भर्ना अभियानमा सहभागी हुन् अनुरोध गर्दछौ । तपाईको नजिक छरछिमेकमा वा तपाईले देखेको कतैपनि बालबालिका विद्यालयको पहुँचमा पुग्न सकेका छैनन् भने उनीहरुलाई विद्यालयको पहुँचमा पुर्याउनु तपाईहाम्रो पनि सामाजिक उत्तरदायित्व हो । तपाईले आज आफ्नो सम्झेर शिक्षाको उज्यालो देखाउने बालबालिकाले भोली देशलाई उज्यालो बनाउन सक्छ । परिवारवादबाट माथि उठेर राष्ट्रबादको तर्फ पाइला बढाअाैं, सक्नेले नसक्नेलाई विद्यालयको पहुँचमा पुर्याअाैं ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  सूर्यविनायकमा पत्रकार बल्ल सम्मानित, सांसद र एआईजी लगायत १४ जनालाई पनि सम्मान

  पत्रकार मोहन बल्ल सम्मानित भएका छन् । आफ्नै वडाले उनलाई सम्मान गरेको छ । सूर्यविनायक...

  प्रधानमन्त्रीको भारत भ्रमण : के के भए सहमति र सम्झौता

  prachanda modi

  भारतका प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको निमन्त्रणामा भारतको चारदिने औपचारिक भ्रमणमा रहनुभएका प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ आज...

  वाईसिएलको भक्तपुर जिल्लामा नयाँ नेतृत्व : संयोजकमा उप्रेती र सचिवमा सुवाल

  नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (माओवादी केन्द्र)को सहायक संगठन योङ कम्युनिष्ट लिग (वाईसिएल) नेपालले भक्तपुर जिल्लामा नयाँ...

  संसदमा अरुलाई गालीगलौज गरेर आफ्नो उपस्थिति देखाउने दौडमा म छैन : दुर्लभ थापा

  durlav thapa

  भक्तपुर क्षेत्र नं. २ का प्रतिनिधि सभा सदस्य दुर्लभ थापाले आफू जनताको प्रतिनिधि भएकाले जनताको...

  सीटीइभीटीको जीप सुनकोशीमा खस्दा २ निर्देशक र एक अधिकृत बेपत्ता

  भक्तपुरको सानोठिमीस्थित प्राविधिक शिक्षा तथा व्यवसायिक तालिम परिषद (सीटीइभीटी) को जीप सुनकोशीमा खस्दा २ निर्देशक...