News Portal

 • १५ महिनादेखि बन्द मलेसिया खुला गर्न सहमती : कामदारबाट कुनै शुल्क लिन नपाइने

  भक्तपुर, २६ भदौ
  १३६९ पटक
  भक्तपुर, २६ भदौ

  काठमाडौं, २६ भदौ । मलेसियामा नेपाली कामदार पठाउनका लागि नयाँ सहमति भएको छ । १५ महिनादेखि बन्द रहेको मलेसियाको रोजगारी खुला गर्न नेपाल र मलेसिया सरकारबीच सहमति भएको हो । दुई देशका श्रम मन्त्रालयका सहसचिव स्तरीय प्राविधिक समितिमा भएको सहमतिमा तत्कालै मलेसियाको रोजगारी खुला गर्ने र नेपालबाट शुन्य लागतमा कामदार मलेसिया पठाउने उल्लेख गरिएको छ । अब व्यक्तिगत श्रम स्वीकृति लिएर पनि मलेसिया जाने बाटो खुलेको छ ।

  नयाँ सहमति अनुसार अब कामदार आवश्यक पर्ने जुन कम्पनी हो उसैले सबै खर्च व्यहोनुपर्नेछ । नेपालबाट मलेसिया जान लाग्ने सबै प्रक्रियाको खर्च कम्पनीले नै व्यहोर्ने भएपछि कामदारलाई जान सहज हुने अपेक्षा गरिएको छ । तर, यो सहमति कामदार पठाउने म्यानपावर कम्पनीले भने लागु गर्न इमानदारिता देखाउँछन वा देखाउदैनन भन्नेमा भर पर्नेछ । यसअघि पनि फ्री भिसा फ्री टिकट भनिए पनि म्यानपावर कम्पनीले कामदारबाट चर्को शुल्क असुलेर पठाउने गर्दै आएका थिए । त्यसैक्रममा १५ महिना अघि मलेसिया जाने कामदारमाथि विभिन्न बहानामा थप शुल्क लगाएर ठगी गरेको भन्दै सरकारले २०७५ को जेठ १२ गतेबाट मलेसियाका लागि श्रम स्वीकृति दिन रोकेको थियो ।

  कामदारबाट म्यानपावरले अब कुनै पनि प्रकारको सेवा शुल्क लिन पाउने छैनन । अहिलेसम्म व्यवसायीले सेवा शुल्कबापत वैधानिकरुपमा १० हजारसम्म लिन पाउँथे । अब भने कामदारले आतेजाते हवाइ टिकट, स्वास्थ्य परीक्षण, सुरक्षा जाँच, भिसा शुल्क पनि तिर्नुपर्ने छैन । त्यसैगरी मलेसियन कम्पनीले नेपालबाट कामदार लैजाँदा कामदारको मेडिकल बायोमेट्रिक, सेक्युरेटी क्लियरेन्स, भीएलएन, वान स्पट सेन्टर लगायतका शुल्क पनि उसैले तिनुपर्नेछ । यसअघि यस्ता शुल्कका नाममा कामदारबाट २७ हजारसम्म असुल्ने गरिएको थियो । अब म्यानपावर कम्पनीले विदेशबाट कामदारको मागपत्र भने ल्याउन पाउनेछन् ।

  दुई देशबीच गत कार्तिक १२ गते पनि यस्तो सहमति भएको थियो । अहिले उक्त सहमति पनि कार्यान्वयन गर्ने सहमति गरिएको नेपाली प्रतिनिधिमण्डलको नेतृत्व गरेका सहसचिव रामप्रसाद घिमिरेले जानकारी दिएका छन् । उनले मलेसिया सरकार सेक्युरेटी गार्डको हकमा पनि त्यही समझदारी लागू गर्न तयार भएको जानकारी पनि दिएका छन् । उनले अब स्वास्थ्यपरिक्षणमा यसअघि भइरहेको एकाधिकार पनि तोडिने बताएका छन् ।

  सरकारले मलेसियामा जाने नयाँ कामदारको स्वास्थ्य जाँच गर्ने १२२ वटा स्वास्थ्य संस्थाहरु सूचीकरण गरेको छ । पहिले मेडिकल जाँचका लागि ३६ वटा मात्रै मेडिकलले त्यो अधिकार पाएका थिए । अहिलेका लागि यसअघि अनुमति पाइसकेका ३६ वटाले काम सुरु गर्नपाउनेछन भने बाँकी ८६ वटाको मलेसियाले अनुगन गरेर अनुमति दिने नदिने निर्णय गर्ने बताइएको छ । ती नयाँ मेडिकलहरुको अनुगमन आगामी नोभेम्बर पहिलो साताबाट हुने बताइएको छ ।

  साथै अब मलेसियामा नेपाली कामदारले लेभी तिर्नुपर्दैन । समझदारी अनुसार हरेक महिनाको ७ गतेसम्म बैंक खातामा तलब राखिनेछ । कामदारले आफ्नो पासपोर्ट आफैसँग राख्नेछन् र कम्पनीले कब्जामा लिन पाउने छैन । यो सबै कुरा यसपटक प्रष्टसँग सहमतिमा उल्लेख गरिएको छ ।

  नयाँ सहमति अनुसार अब कामदारले कम्पनी परिवर्तन पनि गर्न पाउनेछन् । कार्यरत कम्पनीमा कुनै समस्या देखिए वा कामदारले आफू आर्थिकरुपमा असुरक्षित देखे अर्को कम्पनीमा वैधानिक रुपमा नै काम गर्न पाउने भएका छन् । अहिले मलेसियामा यसरी कम्पनी फेर्नुलाई अवैधानिक मानिन्छ । यो व्यवस्था नेपाली कामदारका लागि निकै महत्वपूर्ण छ ।

  नयाँ सहमतिमा कामदारको करार अवधि २ वर्षमा झारिएको छ । यसअघि ३ वर्षको करार हुन्थ्यो । त्यसैगरी कामदारले मलेसियाली सरकारले तोकेको न्यूनतम पारिश्रमिक अनुसार नै तलब सेवा सुविधा पाउने भएका छन् । त्यसैगरी अतिरिक्त समयमा काम गरेवापत अतिरिक्त पारिश्रमिक सहितको सुविधा पनि सुनिश्चित गरिएको छ ।

  कामदारलाई कार्यस्थल र बासस्थानमा उचित वातावरण तयार गर्नुपर्ने र सुरक्षा प्रवन्धहरु मिलाउनुपर्ने समझदारीपत्रमा उल्लेख छ । कामदार मलेसियाको विमानस्थल ओर्लिएको ६ घण्टाभित्र रोजगारदाताले गन्तव्यमा पु‍¥याउनुपर्नेछ । महिला कामदारको हेरचाह, सुरक्षा, संरक्षणका लागि विशेष व्यवस्था गर्नुपर्ने समझदारीमा उल्लेख छ ।

  कामदार र रोजगारदाताबीच श्रमबारे विवाद भएमा न्यायिक निकायमा मुद्दा विचाराधीन रहेसम्मका लागि मलेसियामा रहन समस्या पर्नेछैन । कामदारले आफ्नो परिवारमा बाबु, आमा, श्रीमान वा श्रीमती, छोरा, छोरीको मृत्यु भएमा अधिकतम् १५ दिनका लागि नेपाल फर्किन छुट्टी पाउनेछन् ।

  दुर्घटना बीमा र स्वास्थ्य बीमा सम्बन्धमा मलेसिया सरकारले ल्याउने नीति र नियम नेपाली कामदारको हकमा पनि लागू हुनेछ । यो व्यवस्था मलेसियाली कामदारसरहकै हुनेछ । कामदारको अंगभंग वा मृत्यु भएमा रोजगारदाताले नेपाली राजदूतावासलाई जानकारी गराउनुपर्ने छ । कामदारको मृत्यु भएमा शव नेपाल पठाउने जिम्मेवारी सम्वन्धित रोजगारदाता कम्पनीकै हुने छ ।

  कामदार, रोजगारदाता र श्रमिक आपूर्तिकर्ताको कार्यको अनुगमन एवं नियमन गरी थप व्यवस्थित गर्न नेपाल र मलेसिया सहमत छन् । मलेसिया जानुअघि रोजगारदाता र कामदारलाई सम्झौतामा हस्ताक्षर गराइनेछ । यो सम्झौता कामदारले बुझ्ने गरी नेपाली भाषामा पनि गरिनेछ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  मध्यपुर थिमिको सिन्दुर जात्रा र जिब्रो छेड्ने जात्रा सम्पन्न, सुजनले दोश्रो पटक छेडे जिब्रो

  भक्तपुरको मध्यपुर थिमि नगरमा सिन्दुर जात्रा सम्पन्न भएको छ । बिस्का जात्राकै अवसरमा मध्यपुरमा बैशाख...

  महोत्सव समापनमा भक्तपुरका पत्रकार ढकाललाई सम्मान

  भक्तपुर । जिल्लामा लामो समयदेखि पत्रकारितामा क्रियाशील रहेका पत्रकार हेमराज ढकाल सम्मानित भएका छन् ।...

  लेखक खाइजूको भोगाइमा आधारित यमलोक यात्रा सार्वजनिक

  लेखक श्रीराम खाइजूको सातौं कृति  सार्वजनिक भएको छ ।  खाइजूको आफ्नै जीवन संस्मरण समेटिएको पुस्तक...

  सडकमा उत्रियो गठ्ठाघरको नवदुर्गा महिला समुह

  सरसफाइ केन्द्रीत अभियान चलाइरहेको राष्ट्रको लागि दुई घण्टा अभियान लोकप्रिय बन्दै जाँदा भक्तपुरमा सरसफाइ अभियानकै...

  सार्वजनिक स्थल सफाइमा सक्रिय हुँदै गठ्ठाघरको नवदुर्गा महिला समुह

  सरसफाइ केन्द्रीत अभियान चलाइरहेको राष्ट्रको लागि दुई घण्टा अभियान लोकप्रिय बन्दै जाँदा भक्तपुरमा सरसफाइ अभियानकै...