News Portal

 • काभ्रे ५२औं साक्षर जिल्ला घोषित : शिक्षा व्यवहारिक बनाइने मन्त्रीको दावी

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाता भक्तपुर, ७ फागुन
  ७२१ पटक
  भक्तपुर, ७ फागुन

  शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधिमन्त्री गिरिराजमणि पोखरेलले व्यवहारमा प्रयोग गर्न नसकिने शिक्षाको अर्थ नहुने बताएका छन् । शिक्षालाई व्यवहारिक बनाउनुपर्ने आवश्यकता औल्याउदै उनले यसका लागि रणनीतिक ढंगले अगाडी बढ्नुपर्ने बताएका हुन् ।

  बुधवार काभ्रेपलाञ्चोक जिल्लालाई साक्षर जिल्ला घोषणा गर्दै मन्त्री पोखरेलले सरकारले लिएको ‘समृद्ध नेपाल, सुखी नेपाली’को लक्ष साकार पार्न शिक्षाबाट मात्रै सम्भव भएको जिकिर गरे । दक्ष जनशक्ति उत्पादन गरेर मात्रै मुलुक समृद्ध हुने उनको भनाइ छ । निरक्षरलाई साक्षर बनाउँदै अबको पुस्तालाई कम्प्युटर तथा विज्ञान र प्रविधिसंग पनि जोडेर लैंजानुपर्नेमा उनले जोड दिए ।

  ‘शिक्षालाई श्रमसंग, श्रमलाई सीपसंग र सीपलाई उत्पादन र रोजगारीसंग जोडेर मात्रै समृद्ध नेपाल सम्भव छ ।’ मन्त्री पोखरेलले भने । प्राविधिक शिक्षा र व्यवसायिक शिक्षालाई व्यापक रुपमा विस्तार गर्दै ‘स्कील फर अल’ को नीतिमा सरकार अघि बढिरेको जानकारी गराउदै उनले शिक्षा पूर्वाधारको पनि पूर्वाधार भएकाले सबै स्थानीय सरकारले शिक्षाको बिकासलाई मूख्य प्राथमिकतामा राख्नुपर्ने प्रष्ट पारे ।

  उक्त अवसरमा प्रदेश सभा सदस्य लक्ष्मण लम्सालले शिक्षाको विकासको लागि स्थानीय तह, प्रदेश र संघीय सरकारबीचमा समन्वय र सहकार्यमा जोड दिएका थिए ।

  राष्ट्रिय जनगणना २०६८ अनुसार १५ बर्षदेखि ६० बर्ष उमेर समूहका ३ लाख ७३ हजार ७२८ जनसंख्यामध्ये आर्थिक बर्ष २०७६्०७७ सम्ममा ३ लाख ६० हजार ५६० जनसंख्या साक्षर भएको जिल्ला समन्वय समिति काभ्रेपलाञ्चोकले जनाएको छ । सो घोषणासंगै काभ्रेपलाञ्चोक देशको ५२औं साक्षर जिल्ला घोषित भएको हो ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  सेक्युरिटी प्रिन्टिङ प्रेसमा दोषी ठहर इन्जिनियरले गरे भक्तपुरस्थित आफ्नै निवासमा आत्महत्या

  भ्रष्टाचार मुद्दामा विशेष अदालतले दोषी करार गरेपछि एक सरकारी कर्मचारीले आत्महत्या गरेका छन् । सेक्युरिटी...

  सिरोहियाको पक्षमा उभिए सांसद थापा : ओलीमाथि आक्रोश, प्रचण्डप्रति गुनासो

  नेपाली कांग्रेसका तर्फबाट निर्वाचित भक्तपुर-२ का प्रतिनिधि सभा सदस्य दुर्लभ थापा कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष...

  अनुमती मागेरै रोए प्रअ महर्जन

  ललितपुर, १० जेठ २०८१ । मञ्च धुमधामले सजाइएको थियो । छेउमै नौमति बाजा घन्किरहेको थियो...

  स्थानीयले नियन्त्रणमा लिए मालबाहक टिपर

  बिशाल बस्नेत, महोत्तरी । अवैधानिकरुपमा नदीजन्य  पदार्थ ओसारपसार गरिरहेका टिपरहरुलाई स्थानीयहरुले नै नियन्त्रणमा लिएर प्रहरीलाई...

  पुँजीवादीहरु आफ्नो स्वार्थ सिद्ध गर्न प्रेस स्वतन्त्रताको कुरा गर्छन् : बिसंखे

  नेकपा (माओवादी केन्द्र) की स्थायी समिति सदस्य अन्जना बिसंखेले प्रेस स्वतन्त्रता पुँजीवादीहरुको कब्जामा परेको बताएकी...