News Portal

 • सत्तारुढ नेकपा सचिवालयको निष्कर्ष : ७ वर्षपछि मात्र बिदेशी बुहारीलाई नागरिकता

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाता भक्तपुर, ६असार
  २११० पटक
  भक्तपुर, ६असार

  सत्तारुढ दल नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) को सचिवालय बैठकले नेपालीसँग विवाह गरेका विदेशी महिलालाई तत्कालै नेपाली नागरिकता दिन नहुने निष्कर्ष निकालेको छ । नेपालीसँग विवाह गरेका विदेशी महिलालाई ७ वर्षपछि मात्र नागरिकता दिनुपर्ने सचिवालयले निष्कर्ष निकालेकाे हो ।

  सचिवालय बैठकले पुरुष नेपाली नागरिकसँग विवाह गर्ने बिदेशी महिलाले ७ वर्ष उगेपछी पछि मात्र अङ्गीकृत नागरिकता दिइनु पर्ने निष्कर्ष निकालेको पार्टी प्रवक्ता नारायणकाजी श्रेष्ठ प्रकाशले पुष्टि गरे । विदेशी महिलाको हकमा सात वर्ष देशभित्र बसेको पुष्टि हुनुपर्ने र उनले पहिलेको नागरिकता त्यागेको वा परित्याग गर्ने प्रक्रिया चलाएको प्रमाणका आधारमा मात्र वैवाहिक अङ्गीकृत नागरिकता दिइनु उपयुक्त हुने सचिवालयको मत रहको उनको भनाइ छ ।

  नेपाली नागरिकसँग विवाह गर्ने विदेशी महिलालाई अंगीकृत नागरिकता दिने सम्बन्धमा विवाद हुँदा करिब २ वर्ष देखि यो विधेयक रोकिएको छ । प्रतिनिधि सभाको राज्य व्यवस्था तथा सुशासन समितिमा मंगलबारबाट पुनः शुरु भएको छलफलमा नेपाली नागरिकसँग विवाह गरी आउने विदेशी महिलालाइ ७ वर्षपछि मात्र अंगीकृत नागरिकता दिने र त्यसअघि आर्थिक, सामाजिक र सांस्कृतिक अधिकार उपभोग गर्न पाउने गरी स्थायी आवासीय अनुमति पत्र दिने प्रस्ताव पेश भएको छ । यसमा सहमती जुट्न नसकेपछि पांच दिन गृहकार्यका लागि समय थप गरिएको छ ।

  सचिवालय बैठकमा एमसीसीबारे भने कुनै छलफल नभएकाे प्रवक्ता श्रेष्ठले जानकारी गराए । पार्टी भित्रको अन्तरविरोधका कारण एमसीसीमा नेकपा अनिर्णित रहेको छ । प्रधानमन्त्रीसमेत रहेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओली एमसीसी पास गर्नुपर्ने अडानमा छन् भने पूर्व प्रधानमन्त्री समेत रहेका अर्का अध्यक्ष प्रचण्ड एमसीसीको विरुद्धमा उभिएका छन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  भक्तपुर आएर पूर्व अर्थमन्त्री पुनले भने, ‘नेताहरु शिशाको घरमा छन्’

  पूर्व अर्थमन्त्री एवं नेकपा(माओवादी केन्द्र)का उपमहासचिव वर्षमान पुन अनन्तले राजनीतिक दलका नेताहरु शिशाको घरमा रहेका...

  भक्तपुर जिल्ला अदालतका ३ हजार ६ सय ८१ मुद्दा फर्छ्यौट

  भक्तपुर जिल्ला अदालतमा एक वर्षमा ३ हजार ६ सय ८१ मुद्दा फर्छ्यौट गरिएको बताइएको छ...

  एसईईमा राम्रो नतिजा ल्याउने विद्यार्थी र विद्यालयलाई एनप्याब्सन भक्तपुरको अभिनन्दन

  नेसनल प्याव्सन भक्तपुरले आफ्ना सदस्य विद्यालयहरुबाट यस वर्षको माध्यमिक शिक्षा उतीर्ण परीक्षा (एसईई) मा सम्मिलित...

  प्रधानमन्त्री ओलीसहित २१ मन्त्रीले लिए सपथ

  प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले प्रधानमन्त्रीको शपथ लिएका छन् । सोमबार राष्ट्रपति कार्यालय शीतल निवासमा आयोजित...

  नौ भाषामा दखल भएका रिजाललाई ५० हजार राशीको प्रतिभा पुरस्कार

  भाषा तथा सस्कृतिकर्मी भक्ती रिजाल प्रादेशिक “प्रतिभा” पुरस्कार बाट सम्मानित भएका छन् । रिजाललाई संघीय...