News Portal

 • शिक्षामा प्रविधिको प्रयोगका लागि भौतिक परिवेश तयार : पूर्वप्रधानमन्त्री ‘प्रचण्ड’

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाता भक्तपुर, ६ असोज
  ८९६ पटक
  भक्तपुर, ६ असोज

  पूर्वप्रधानमन्त्री एवं नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) का अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले कोभिड–१९ ले शिक्षामा प्रविधिको प्रयोगका लागि भौतिक परिवेश तयार पारेको बताएका छन् ।

  सोमबार एकीकृत अखिल नेपाल शिक्षक संगठनद्वारा आयोजित ‘कोभिड–१९ ले शिक्षा र शिक्षक कर्मचारीहरुमा पारेको असर’ विषयक अन्तर्राष्ट्रिय अन्तक्र्रियामा बोल्दै प्रचण्डले कोभिड–१९ ले निम्त्याएको बहुआयमिक चुनौतीलाई अवसरमा बदल्न शिक्षकहरुले प्रयास गर्नुपर्ने बताएका छन् ।

  विश्वका विभिन्न देशका शिक्षक नेताहरुलाई सम्बोधन गर्दै प्रचण्डले भने, ‘यो हाम्रा लागि अवसर पनि हो, शिक्षालाई प्रविधिमैत्री र प्रयोगात्मक बनाउन यस्ता चुनौतीले सम्भावना पनि सँगै बोकेर आएका हुन्छ, हामीले यसलाई अवसरमा बदल्न सक्नुपर्छ । यसले हाम्रो सोच्ने तरिका, प्रणाली र व्यवस्थापनका क्षेत्रमा पनि नयाँपनको ढोका खोलेको छ । त्यसका लागि हामी सबै तयार होऔं र मिलेर चुनौतीको सामना गरौं ।’

  भर्चुअल अन्तर्राष्ट्रिय गोष्ठीलाई सम्बोधन गर्दै प्रचण्डले भने, ‘कोभिड–१९ को महामारी हाम्रा लागि चुनौती त हो नै। तर, यो चुनौती मात्र नभएर अवसर पनि हो। हामीले चुनौतीकै बिचबाट नयाँ सोच, प्रणाली र व्यवस्थाको विकास गर्न सक्छौं । कोभिड–१९ पनि त्यस्तै एउटा चुनौती हो, जसलाई अवसरमा बदल्न हामी सबैले कोशिस गर्नुपर्दछ ।’

  नेपालमा समाजवादउन्मुख संविधान निर्माण भएको जानकारी दिँदै प्रचण्डले भने, ‘हामीले लामो संघर्षपछि नयाँ संविधान निर्माण गरेका छौं । हाम्रो संविधान समाजवादउन्मुख छ । हामीले शिक्षा, स्वास्थ्य लगायत नागरिकका आधारभूत आवश्यकतालाई संवैधानिक हकका रुपमा सुरक्षित गरेका छौं । राज्यले शिक्षाको सम्पूर्ण दायित्व लिने गरी हामीले तयारी गरिरहेका छौं । यस दिशामा हामी सफल हुनेछौं ।’

  प्रचण्डले कोभिड–१९ विश्व पुँजीवादी व्यवस्थाको बिकल्पका रुपमा अगाडि आएको बताए । उनले भने, ‘कोभिड–१९ एउटा महामारी मात्र होइन, यो पुँजीवादी व्यवस्थाको असफलता हो । यो पुँजीवादी विश्वले आजका चुनौतीको सामना गर्न सक्दैन भन्ने कुराको प्रमाण हो । नयाँ विश्व व्यवस्थाले मात्र आजका चुनौतीहरुको सम्वोधन र व्यवस्थापन गर्ने सामथ्र्य राख्दछ । यसका लागि विश्वभरिका शिक्षक बुद्धिजीवीको ऐक्यवद्वता जरुरी छ ।’

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  अक्सफोर्डका विद्यार्थीलाई आत्मविश्वास, सहकार्य र निर्देशनको पालना सम्बन्धी अभिमुखीकरण

  भक्तपुर १ सल्लाघारीस्थित अक्सफोर्ड प्राक्टिकल स्कुलले विद्यार्थी मार्ग निर्देशन, प्रतिभा पहिचान तथा पुरस्कार वितरण कार्यक्रम...

  लौहकिन्थलीस्थित मझेरी क्याफेमा छापामार्दा १६ जना समातिए

  भक्तपुरको मध्यपुर थिमी १ लौहकिन्थलीस्थित मझेरी क्याफेमा छापामारी प्रहरीले १६ जनालाई समातेको छ । उक्त...

  विश्व डाउन सिन्ड्रोम दिवसमा समावेशी शिक्षा र जिविकोपार्जन सम्बन्धी गोष्ठी सम्पन्न

  हरेक वर्ष बिश्व डाउन सिन्ड्रोम दिवसको अवसरमा विभिन्न कार्यक्रमहरू आयोजना गर्दै आइरहेको डाउन सिन्ड्रोम समाज...

  नेराकस (निजामती) को बागमती प्रदेशमा ढुंगानाको अध्यक्षतामा २१ सदस्यीय नयाँ कार्यसमिति

  नेपाल राष्ट्रिय कर्मचारी संगठन (निजामती) को बागमती प्रदेश अध्यक्षमा श्रवण ढुंगाना निर्वाचित भएका छन् ।...

  पारिवारिक दुश्मनीले लियो ११ जनाको ज्यान

  पाकिस्तानमा एक प्रमुख स्थानीय राजनीतिज्ञसहित एघार व्यक्तिको हत्या भएको छ । बन्दुकधारीहरुले मङ्गलबार सो नरसंहार...