News Portal

 • खुल्लामञ्चमा खाना खुवाउन नदिने निर्णयपछि मेयर शाक्यकाे यस्ताे स्पष्टिकरण

  काठमाडौंलाई मागेर खानेहरुको सहर बनाउनु भएन : मेयर शाक्य

  बुद्धशरण शाही/ भक्तपुरपोस्ट काठमाडौं, १८ कात्तिक
  ८७० पटक
  काठमाडौं, १८ कात्तिक

  काठमाडौं महानगरपालिकाका मेयर बिद्या सुन्दर शाक्यले खुल्लामञ्च रत्नपार्कमा गत केही समयदेखि सामाजिक अभियन्ता, बिभिन्न दाता, संघ संस्थाले दीनदुःखी असहाय, रोजगार गुमेकाहरुलाई व्यवस्थित ढंगले खाना खुवाएमा कुनै आपत्ति नहुने बताएका छन् ।

  अव्यवस्थित रुपमा खाना खुवाएर संक्रामक रोगलाई अझ फैलाएको भन्दै खुल्लामञ्चमा निःशुल्क खाना खुवाउने अभियानमा महानगरपालिकाले रोक लगाएको थियो। महानगरको यो कदमप्रति चौतर्फी आलोचना भएको थियो । व्यापक आलोचना भएपछि मेयर शाक्यले यो कदमलाई सकारात्मक रुपमा बुझिदिन आग्रह पनि गरेका छन् । उनले यो कार्यलाई व्यवस्थित गराउन आफूहरूले गरेको अनुरोधलाई उल्टो अर्थमा बुझिएको पनि बताएका छन् ।

  ‘महानगरपालिकाले निःशुल्क खाना खुवाउन दिएन’ भनी हल्ला गरिएको भन्दै मेयर शाक्यले त्यसप्रति आपत्ती जनाए ।

  उनले भने, ‘यसरी फोहोर र खुल्ला ठाउँमा राखेर भात खुवाउनु कुनै हिसाबले राम्रो होइन । खुवाउने भए आफ्नै निजी ठाउँ वा पार्टी प्यालेसमा राखेर खुवाउने व्यवस्था गर्नू भन्ने मात्रै महानगरपालिकाको आग्रह हो । खुवाउनै पाइँदैन हामीले भनेका छैनौ ।’

  काठमाडौं महानगरलाई सडक मानवमुक्त शहर बनाउने भनी एक वर्ष अगाडि नै घोषणा गरिएको स्मरण गर्दै मेयर शाक्यले भने, ‘खान नपाएका कोही छन् भने उनीहरूलाई मानव सेवा आश्रममा राखेर खुवाउने जिम्मा नै महानगरपालिकाले लिइसकेको छ । त्यसैले आवश्यक परे अझै पनि खुवाउन हामी तयार छौँ । तर, काठमाडौंलाई मागेर खानेहरूको शहर चाहिँ बनाउनु भएन ।’

  रत्नपार्कमा लहरै बसेर खानेहरूको फोटो सामाजिक सञ्जालमा राखेर प्रचार गरिएकोमा पनि मेयर शाक्यले आपत्ति प्रकट गरे । यसले खाना खाने नागरिकको आत्मसम्मानमा ठेस पु¥याउने मेयर शाक्यको भनाई छ ।

  मेयर शाक्यले भने, ‘यो त खाना खानेहरूकै आत्मसम्मानमा ठेस पु¥याउने काम भयो । निःशुल्क खाने मानिसहरूको फोटो सामाजिक सञ्जालमा राखेर आयोजकले के व्यापार गरिरहेका छन् । त्यो त मलाई थाहा भएन तर यसले खाना खाने नागरिकको आत्मसम्मानमा घाउ पार्ने काम भने भएको छ ।’

  कोरोना महामारी रोकथामका लागि सरकारले तीन महिने लकडाउन गर्दा त्यसबाट पीडित हुन पुगेका गरिब, निम्न आय भएकाहरूलाई काठमाडौं महानगरपालिकाले राहत वितरण गर्नुका साथै विभिन्न स्थानमा सार्वजनिक रूपले खाना खुवाउने व्यवस्था समेत गरेको मेयर शाक्यले बताए । अहिले रत्नपार्कमा दैनिक खाना खुवाउने कार्यले बाहिरबाट मानिसहरू आउन अझ प्रोत्साहित गर्ने र राति सडकमा सुत्नेहरूको संख्या वृद्धि गर्ने चिन्ता स्थानीय जनतामा व्याप्त भएको उनको भनाइ छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  पहिलो पटक प्रधानमन्त्रीको बिपक्षमा मतदान गरेको नेमकिपा यसपटक तटस्थ

  एउटै कार्यकालमा प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले दुईपटक बिश्वासको मत लिएका छन् । पहिलो पटक विश्वासका...

  युट्युब च्यानललाई कारबाही गर्न प्रहरी र युट्युब कम्पनीलाई पत्राचार गर्दै प्रेस काउन्सिल

  प्रेस काउन्सिल नेपालले पत्रकार आचारसंहिताको चरम उल्लङ्घन गर्ने ३५ वटा युट्युब च्यानललाई विशेष अनुगमनमा राखेको...

  शुक्रबार सम्म मन्त्रीपरिषद बिस्तार

  प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले शुक्रबार सम्म मन्त्रीपरिषद बिस्तार गर्ने भएका छन् । बिश्वासको मत पाएपछि...

  शब्द चयन नमिलेको सभामुख घिमिरेको स्वीकारोक्ति, संसद र प्रेसबीच सुमधुर सम्बन्ध हुनुपर्ने जोड

  प्रतिनिधि सभाका सभामुख देवराज घिमिरेले संसद र प्रेससँगको सम्बन्ध सुमधुर हुनु पर्नेमा जोड दिए ।...

  स्ववियु निर्वाचनमा झडप नियन्त्रण गर्न हवाई फायर

  बाजुराको बूढीनन्दा नगरपालिका -२ कोल्टीस्थित बूढीनन्दा क्याम्पसमा भएको स्वतन्त्र विद्यार्थी युनियनको निर्वाचनमा झडप भएको छ...