News Portal

 • सामाजिक संजालमा मृत्युलाई असहज र आतंकको रुपमा प्रदर्शन नगरौं

  अनिल फोजूभक्तपुर,६ जेठ २०७८
  १३२५ पटक
  भक्तपुर,६ जेठ २०७८

  यो महामारीको समयमा मान्छेको मृत्युको खबर नौलो त होइन तर, सामाजिक संजालमा मृत्युलाई यसरी फ़िजाइएको छ कि सामाजिक संजालमा कतै आफ्नै फोटोमा पनि श्रद्धान्जली र समवेदना आउँला कि भनेर डर मान्नु पर्ने अवस्था आइसकेको छ ।

  अहिले कोरोना भाइरस संक्रमणबाट विश्वमा हजारौं मान्छे दैनिक रुपमा मरिरहेका छन् । नेपालमै पनि दैनिक सयौं मान्छेको मुत्युको खवरले स्तब्ध बनाइरहेको छ । यतिबेला नेता,अभिनेता,पत्रकार, कलाकार,साहित्यकार, व्यवसायी वा प्राख्यात पेशाकर्मी मात्र होइन, आफूले बाचुन्जेल नबोलेका वा केहि आत्मियता नसाटेका केवल चिनेजानेकाका मृत्युमा पनि श्रद्धान्जली र समवेदना दिनेको लर्को छ । श्रद्धान्जली र समवेदना सामाजिक संजालमा राख्ने बित्तिकै मृतक स्वर्ग नै पुगिहाल्ने झैँ गरी स्टाटस राख्ने क्रम बढेसंगै यसले आम सामाजिक संजाल प्रयोगकर्तामा डरको आतंक नै पैदा गरेको छ ।

  देशमा निषेधाज्ञा जारी छ । समाजमा यति बेला कोहि न कोहिलाई कोरोना लागेकै छ । यस्तो अवस्थामा उनीहरु एकान्तबासमा बसिरहेका छन् । न कोहि संग कुरा गर्न मिल्छ न कतै जाने नै कुरा भयो । यस्तो अवस्थामा साथी भन्नु नै सामाजिक संजाल भएको छ । उनीहरु दिन भर सामाजिक संजाल हेरिहेको हुन्छन तर, सामाजिक संजालभरि श्रद्धान्जली र समवेदनाका पोष्ट्हरु आइरहँदा उनीहरुलाई कस्तो पिडा हुन्छ, उनीहरुको मनोविज्ञानबारे भोग्नेलाई मात्र थाहा हुन्छ । आफ्नै उमेरका वा आफूभन्दा पनि कम उमेरका, स्वस्थ मानिस मरेको थाहाँ पाउदा संक्रमितहरुमा निराशा उत्पन्न हुनसक्छ जसले आउने बिचलन, छट्पटी र चिन्ता भाइरस भन्दा खतरनाक भैरहेको छ । हामीले श्रद्धान्जली र समवेदनाको नाममा कोरोना भाइरस भन्दा खतरनाक भाइरस त फैलाइरहेका छैनौं भन्ने सोच्नुपर्ने स्थितिको सृजना भैसकेको छ ।

  कोरोना हाम्रै साथीभाई, नातागोता, आमाबुवा र आफन्तलाई पनि लागेको छ । आफूलाई नलागेपनि आफ्नो साथीभाई आमाबुवा र आफन्त छिटै निको भएर घर फर्किने आशामा बासिरहेको परिवार पनि छन । यस्तो घडीमा श्रद्धान्जलि राखेर सामाजिक संजालमा पोष्ट् गरेपछि कोरोना लागेका व्यक्ति र परिवारमा पर्ने मानिसिक तनावले मनोबल कम्जोर भएर आउँने मनोचिकित्सकहरुको पनि मत रहेको छ ।

  यतिमात्र होईन, सामाजिक संजालमा व्यक्तिको फोटो समेत पोष्ट गरेर अझ त फलानोलाई कोरोना लागेर मुत्यु भएको अवस्था भनेर लेखेर समवेदना दिने पनि नभएको होइन । यसबाट पिडित परिवारमा थप पिडा त भएको छैन भन्ने हामीले सोच्दै सोचेका छैनौ । दुःखको समयमा साथ दिने भनेर झन दुःखी तुल्याउने काम अहिले भइरहेको छ । मानिसहरु अहिले पत्रकार झैँ मृत्युको खबर बाध्न व्यस्त भएका छन् । लाससंगै बसेर मानौं कुनै सेलिब्रेटी संग फोटो खिचेझै फनानो मरेको अवस्था भन्दै फोटो पोष्ट् गरेको पनि पाइएको छ । डाक्टरले समेत मृतकका आफन्तलाई मृत्युको खबर सुनाउन समय बिचार गरेर बिस्तारैबिस्तारै सुनाउछन । तर, सामाजिक संजालबाट दिइने खबरले कस्तो झड्का लाग्छ भनेर हामीले कहिल्यै सोच्दैनौं । कता जादैछ हाम्रो समबेदना र विवेक आफैसंग प्रश्न गर्नुपर्ने बेला भएको छ ।

  यो अवस्थामा मानिसको मुत्युको खबर सुन्न गाह्रो भइरहेको छ । आफ्नो मान्छे बिरामी भइरहेको अवस्थामा र आफ्नो उमेर पुगेका हजुरबाआमाको मायालाग्दो अनुहार सम्झिदा मनमा चिसो पस्छ । त्यसैले हामीले अरुलाई हौसाल दिलाउने कार्य गरौ, हुँन त मान्छे मर्दाको मलामी हो । मुत्यु लुकाउने कुरा त होइन तर यो कोरोनाको महामारीमा कयौं मानिसहरु अस्पतालमा जीवन मुत्यु संग लडिरहेको अवस्था छ , कति घरमै बसेर कोरोना संगको लडाइमा जुटिरहेका छन् । कति मानिस एउटा अक्सिजन नपाएर भौतारिरहेका छन् । यस्तो समयमा हामीले मुत्युलाई प्रचार गरेर बाच्ने आशामा बसेकाहरुको मनोबल कमजोर बनाउनु हुँदैन । सामाजिक संजालमा हामी जीवन बाडौं, मृत्यु होइन । श्रद्धान्जली र समवेदना म्यासेन्जर वा टेलिफोन बाट व्यक्त गरौँ । मृत्युलाई असहज र आतंकको रुपमा प्रदर्शन नगरौं । जीवन जिउनुको जिजिविषा सबैसंग हुन्छ यसलाई मृत्युको प्रचारले प्रताडित नपारौं । हामी सबैको जय होस् ।

  (लेखक भक्तपुर पोस्टसंग आवद्ध पत्रकार हुन् ।)

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  इवामुरा अस्पतालको लापरवाहीले गयो ज्यान, घटना गुपचुप

  भक्तपुर-१ स्थित डा इवामुरा स्मृती अस्पतालको लापरवाहीले फेरिपनि एकजनाको ज्यान गएको तथ्य बाहिर आएको छ...

  भक्तपुर आएर पूर्व अर्थमन्त्री पुनले भने, ‘नेताहरु शिशाको घरमा छन्’

  पूर्व अर्थमन्त्री एवं नेकपा(माओवादी केन्द्र)का उपमहासचिव वर्षमान पुन अनन्तले राजनीतिक दलका नेताहरु शिशाको घरमा रहेका...

  भक्तपुर जिल्ला अदालतका ३ हजार ६ सय ८१ मुद्दा फर्छ्यौट

  भक्तपुर जिल्ला अदालतमा एक वर्षमा ३ हजार ६ सय ८१ मुद्दा फर्छ्यौट गरिएको बताइएको छ...

  एसईईमा राम्रो नतिजा ल्याउने विद्यार्थी र विद्यालयलाई एनप्याब्सन भक्तपुरको अभिनन्दन

  नेसनल प्याव्सन भक्तपुरले आफ्ना सदस्य विद्यालयहरुबाट यस वर्षको माध्यमिक शिक्षा उतीर्ण परीक्षा (एसईई) मा सम्मिलित...

  प्रधानमन्त्री ओलीसहित २१ मन्त्रीले लिए सपथ

  प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले प्रधानमन्त्रीको शपथ लिएका छन् । सोमबार राष्ट्रपति कार्यालय शीतल निवासमा आयोजित...