News Portal

 • मूर्ती पूजा नहुने छठ पर्व सम्पन्न

  भक्तपुर, १७ कात्तिक
  ८४९ पटक
  भक्तपुर, १७ कात्तिक

  आइतवार बिहानै उदाउँदो सूर्यलाई अर्घ दिई छठ पूजा विसर्जन गरिएको छ । अघिल्लो दिन(षष्टी)मा अस्ताउदो सूर्यलाई अर्घ दिई रातभर सूर्य भगवान र उनकी बहिनी षष्टीमाता (छठी मैया)को उपासना गरी सप्तमीका दिन बिहानै पुन: अर्घ दिएपछि पूजा बिसर्जन भएको हो ।

  नदी,पोखरी वा जलाशयको किनारमा घाट बनाई ब्रतालूहरु षष्टीको साँझ र त्यसको भोलीपल्ट बिहान सूर्य र छठी मैयाको पूजा अर्चना र उपासना गर्दछन् । यो पर्वको विशेषता भनेको यसमा कुनै मूर्ती पूजा हुँदैन । पवित्र मनले प्रकृतीको पूजा गरिने यो छठ पर्व मनाउँदा पारिवारिक कल्याण, सन्तानसुख तथा मनोकामना पूरा हुने विश्वास गरिन्छ । यो पर्व हिन्दूले मात्र नभइ मुस्लिम समुदायका व्यत्तिले पनि बिधिबत मनाउछन् ।

  सृष्टिको सुरूवातदेखि नै सूर्यको उपासना गरिंदै आएको पाइन्छ । अग्नि पुराणमा पनि षष्ठी व्रतको प्रसंग उल्लेख छ। चौध वर्षको वनवास र एक वर्षको अज्ञातवास बसेको बेला कुन्ती, द्रौपदी सहित पाण्डवले यो व्रत गरेको वर्णन महाभारतमा पाइन्छ । त्रेता युगमा राजा दशरथकी रानी कौशल्याले पनि यो व्रत गरेको बताइन्छ । कात्तिक महिनामा मनाइने छठलाई ठूलो छठ भनिन्छ । चैतको षष्ठी तिथिमा पनि केही ठाउँमा यो पर्व मनाइन्छ ।तर, नेपालमा भने चैतमा छठ मनाइदैन ।

  यो पर्वको बिशेष परिकार वा प्रसादको रुपमा ठेकुवा र भुसुवा रहेको पाइन्छ । त्यसका अलावा उखु, केराउ, केरा, नरिवल, मिठाई, चना, कागती र अदुवा पनि प्रसादको रुपमा अर्पण गरी खाने चलन छ ।

  नेपालमा विशेष गरी तराइ क्षेत्रमा मनाइने यो पर्व पछिल्लो समय राजधानी लगायत देशको धेरै ठाउँहरुमा उत्तिकै भव्यताका साथ् मनाउन थालिएको छ । कठोर ब्रतको रुपमा रहेको छठ पर्व भक्तपुरमा पनि भव्यताका साथ् सम्पन्न भएको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  मध्यरातमा लुटियो आकाश भैरवको मुर्ति

  हल्चोक स्थित हल्चोक आकाश भैरवको मुर्ति मध्यरातमा लुटिएको छ। हल्चोक आकाश भैरव गुथिका अध्यक्ष सागर...

  बनेपालीको नेतृत्वमा बन्यो बागमती प्रदेश स्तरीय लेखक संघ

  अखिल नेपाल लेखक संघ, बागमती प्रदेशमा अगिव बनेपालीको अध्यक्षतामा नयाँ कार्यसमिति चयन गरिएको छ ।...

  भक्तपुर नगरब्यापी विद्यालयस्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता शुरु

  भक्तपुर नगरपालिकाले हरेक वर्ष गर्दै आएको नगरव्यापी विद्यालयस्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता शुरु भएको छ । सोमबार...

  भक्तपुरका ८ मानन्धर सम्मानित

  भक्तपुर उद्योग वाणिज्य संघका नवनिर्वाचित अध्यक्ष शिवप्रसाद मानन्धरसहित ८ जना अगुवा मानन्धरहरुलाई सम्मान गरिएको छ...

  जुगलको अध्यक्षतामा प्रेस सेन्टर नेपालको नयाँ नेतृत्व निर्वाचित

  क्रान्तिकारी पत्रकारहरुको संगठन प्रेस सेन्टर नेपालको चितवनमा सम्पन्न चौथो राष्ट्रिय महाधिवेशनबाट नयाँ नेतृत्व चयन भएको...