News Portal

 • मूर्ती पूजा नहुने छठ पर्व सम्पन्न

  भक्तपुर, १७ कात्तिक
  १३६१ पटक
  भक्तपुर, १७ कात्तिक

  आइतवार बिहानै उदाउँदो सूर्यलाई अर्घ दिई छठ पूजा विसर्जन गरिएको छ । अघिल्लो दिन(षष्टी)मा अस्ताउदो सूर्यलाई अर्घ दिई रातभर सूर्य भगवान र उनकी बहिनी षष्टीमाता (छठी मैया)को उपासना गरी सप्तमीका दिन बिहानै पुन: अर्घ दिएपछि पूजा बिसर्जन भएको हो ।

  नदी,पोखरी वा जलाशयको किनारमा घाट बनाई ब्रतालूहरु षष्टीको साँझ र त्यसको भोलीपल्ट बिहान सूर्य र छठी मैयाको पूजा अर्चना र उपासना गर्दछन् । यो पर्वको विशेषता भनेको यसमा कुनै मूर्ती पूजा हुँदैन । पवित्र मनले प्रकृतीको पूजा गरिने यो छठ पर्व मनाउँदा पारिवारिक कल्याण, सन्तानसुख तथा मनोकामना पूरा हुने विश्वास गरिन्छ । यो पर्व हिन्दूले मात्र नभइ मुस्लिम समुदायका व्यत्तिले पनि बिधिबत मनाउछन् ।

  सृष्टिको सुरूवातदेखि नै सूर्यको उपासना गरिंदै आएको पाइन्छ । अग्नि पुराणमा पनि षष्ठी व्रतको प्रसंग उल्लेख छ। चौध वर्षको वनवास र एक वर्षको अज्ञातवास बसेको बेला कुन्ती, द्रौपदी सहित पाण्डवले यो व्रत गरेको वर्णन महाभारतमा पाइन्छ । त्रेता युगमा राजा दशरथकी रानी कौशल्याले पनि यो व्रत गरेको बताइन्छ । कात्तिक महिनामा मनाइने छठलाई ठूलो छठ भनिन्छ । चैतको षष्ठी तिथिमा पनि केही ठाउँमा यो पर्व मनाइन्छ ।तर, नेपालमा भने चैतमा छठ मनाइदैन ।

  यो पर्वको बिशेष परिकार वा प्रसादको रुपमा ठेकुवा र भुसुवा रहेको पाइन्छ । त्यसका अलावा उखु, केराउ, केरा, नरिवल, मिठाई, चना, कागती र अदुवा पनि प्रसादको रुपमा अर्पण गरी खाने चलन छ ।

  नेपालमा विशेष गरी तराइ क्षेत्रमा मनाइने यो पर्व पछिल्लो समय राजधानी लगायत देशको धेरै ठाउँहरुमा उत्तिकै भव्यताका साथ् मनाउन थालिएको छ । कठोर ब्रतको रुपमा रहेको छठ पर्व भक्तपुरमा पनि भव्यताका साथ् सम्पन्न भएको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  चुनाव जितेपछि डा. तोसिमा दिइन् राजिनामा

  ललितपुर क्षेत्र नं ३ मा निर्वाचित सांसद डा. तोसिमा कार्कीले चुनाव जितेपछि आफ़्नजो पबत राजिनामा...

  नाै वर्षमा पुल बनेपछि निकुञ्जले भन्याे ‘प्रवेश निषेध’

  चितवनको वाल्मीकि आश्रम र नवलपरासी (बर्दघाट सुस्तापूर्व) त्रिवेणीधाम जोड्ने आकर्षक झोलुङ्गे पुल बनेको छ ।...

  रविको नागरिकता छानबिन गर्न गृह र परराष्ट्रलाई पत्र

  राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टीका सभापति रवि लामिछानेको नागरिकता विषयमा अनुसन्धान गर्न अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले अग्रसरता...

  दोलखाबाट माओवादी केन्द्रका कार्की निर्वाचित

  प्रतिनिधिसभा सदस्यमा दोलखाबाट नेकपा माओवादी केन्द्रका गङ्गा कार्की निर्वाचित भएका छन् । कार्कीले नेकपा एमालेका...

  भारतीय पक्षले गर्यो नेपाल-भारत सीमा पुल बन्द

  सोमबार बिहानदेखि भारतीय पक्षले खलंगामा रहेको नेपाल-भारत सीमा पुल बन्द गरेको छ । दार्चुला सदरमुकाम...