News Portal

 • मूर्ती पूजा नहुने छठ पर्व सम्पन्न

  भक्तपुर, १७ कात्तिक
  १७०९ पटक
  भक्तपुर, १७ कात्तिक

  आइतवार बिहानै उदाउँदो सूर्यलाई अर्घ दिई छठ पूजा विसर्जन गरिएको छ । अघिल्लो दिन(षष्टी)मा अस्ताउदो सूर्यलाई अर्घ दिई रातभर सूर्य भगवान र उनकी बहिनी षष्टीमाता (छठी मैया)को उपासना गरी सप्तमीका दिन बिहानै पुन: अर्घ दिएपछि पूजा बिसर्जन भएको हो ।

  नदी,पोखरी वा जलाशयको किनारमा घाट बनाई ब्रतालूहरु षष्टीको साँझ र त्यसको भोलीपल्ट बिहान सूर्य र छठी मैयाको पूजा अर्चना र उपासना गर्दछन् । यो पर्वको विशेषता भनेको यसमा कुनै मूर्ती पूजा हुँदैन । पवित्र मनले प्रकृतीको पूजा गरिने यो छठ पर्व मनाउँदा पारिवारिक कल्याण, सन्तानसुख तथा मनोकामना पूरा हुने विश्वास गरिन्छ । यो पर्व हिन्दूले मात्र नभइ मुस्लिम समुदायका व्यत्तिले पनि बिधिबत मनाउछन् ।

  सृष्टिको सुरूवातदेखि नै सूर्यको उपासना गरिंदै आएको पाइन्छ । अग्नि पुराणमा पनि षष्ठी व्रतको प्रसंग उल्लेख छ। चौध वर्षको वनवास र एक वर्षको अज्ञातवास बसेको बेला कुन्ती, द्रौपदी सहित पाण्डवले यो व्रत गरेको वर्णन महाभारतमा पाइन्छ । त्रेता युगमा राजा दशरथकी रानी कौशल्याले पनि यो व्रत गरेको बताइन्छ । कात्तिक महिनामा मनाइने छठलाई ठूलो छठ भनिन्छ । चैतको षष्ठी तिथिमा पनि केही ठाउँमा यो पर्व मनाइन्छ ।तर, नेपालमा भने चैतमा छठ मनाइदैन ।

  यो पर्वको बिशेष परिकार वा प्रसादको रुपमा ठेकुवा र भुसुवा रहेको पाइन्छ । त्यसका अलावा उखु, केराउ, केरा, नरिवल, मिठाई, चना, कागती र अदुवा पनि प्रसादको रुपमा अर्पण गरी खाने चलन छ ।

  नेपालमा विशेष गरी तराइ क्षेत्रमा मनाइने यो पर्व पछिल्लो समय राजधानी लगायत देशको धेरै ठाउँहरुमा उत्तिकै भव्यताका साथ् मनाउन थालिएको छ । कठोर ब्रतको रुपमा रहेको छठ पर्व भक्तपुरमा पनि भव्यताका साथ् सम्पन्न भएको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  भक्तपुर जिल्ला अदालतका ३ हजार ६ सय ८१ मुद्दा फर्छ्यौट

  भक्तपुर जिल्ला अदालतमा एक वर्षमा ३ हजार ६ सय ८१ मुद्दा फर्छ्यौट गरिएको बताइएको छ...

  एसईईमा राम्रो नतिजा ल्याउने विद्यार्थी र विद्यालयलाई एनप्याब्सन भक्तपुरको अभिनन्दन

  नेसनल प्याव्सन भक्तपुरले आफ्ना सदस्य विद्यालयहरुबाट यस वर्षको माध्यमिक शिक्षा उतीर्ण परीक्षा (एसईई) मा सम्मिलित...

  प्रधानमन्त्री ओलीसहित २१ मन्त्रीले लिए सपथ

  प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले प्रधानमन्त्रीको शपथ लिएका छन् । सोमबार राष्ट्रपति कार्यालय शीतल निवासमा आयोजित...

  नौ भाषामा दखल भएका रिजाललाई ५० हजार राशीको प्रतिभा पुरस्कार

  भाषा तथा सस्कृतिकर्मी भक्ती रिजाल प्रादेशिक “प्रतिभा” पुरस्कार बाट सम्मानित भएका छन् । रिजाललाई संघीय...

  दुर्लभ थापा मन्त्री बन्ने वा नबन्ने भन्नेबारे यस्तो छ महेश बस्नेतको भनाइ

  mahesh basnet bhaktapur 2

  पूर्व मन्त्री एवं नेकपा एमालेका पोलिटब्युरो सदस्य महेश बस्नेतले भक्तपुर-२ का प्रतिनिधि सभा सदस्य दुर्लभ...