News Portal

 • नेपालमाथिको नाकाबन्दी विरोधी भारतीय नेता डीपी त्रिपाठीको निधन

  इभक्तपुर संवाददाता
  ३५७ पटक

  राष्ट्रवादी कांग्रेस पार्टीका नेता देवप्रसाद (डीपी) त्रिपाठीको निधन भएको छ । नेपालमा पाँचमहिने नाकाबन्दीको विरोध गर्ने ६७ वर्षीय त्रिपाठीको बिहीबार नयाँदिल्लीमा निधन भएको हो ।

  लामो समयदेखि क्यान्सरसँग लडिरहेका उनको निधनमा विभिन्‍न पार्टीका नेता तथा शुभेच्छुकले श्रद्धाञ्‍जली व्यक्त गरिरहेका छन् । राष्ट्रवादी कांग्रेस पार्टीका महासचिव रहेका त्रिपाठीले तत्कालीन विद्रोही माओवादी र राजनीतिक दलबीच १२ बुँदे सम्झौताका एक वार्ताकार पनि थिए ।

  हिन्दुस्तान टाइम्सका अनुसार नेपाल माओवादीको विद्रोहीका कारण गृहयुद्धले थलिएको समयमा त्रिपाठीले समस्या समाधानका लागि महत्त्वपूर्ण भूमिका खेलेका थिए । उक्त समस्या समाधानदेखि १२ बुँदे सम्झौतासम्मको यात्रामा त्रिपाठी मुख्य पात्र थिए ।

  १२ बुँदे सम्झौताका क्रममा वसन्त कुञ्‍जस्थित आफ्नो निवासमा बसिरहेका बेला माओवादी नेता पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड र बाबुराम भट्टराईलाई भारतीय कम्युनिस्ट पार्टीका नेता सीताराम यचुरी र अन्य भारतीय राजनीतिज्ञसँग परिचय गराएको हिन्दुस्तान टाइम्सले लेखेको छ ।

  उनले भारतले नेपालमाथि लगाएको नाकाबन्दीको खुलेर विरोध गरेका थिए । उनको निधनप्रति भारतीय विदेशमन्त्री एस जयशंकरले श्रद्धाञ्‍जली अर्पण गरेका छन् । विदेशमन्त्री जयशंकरले त्रिपाठीले विश्व मामिलामा उनले खेलेको भूमिकाको प्रशंसा गरे ।

  जयशंकरले ट्विटमार्फत भनेका छन्, ”त्रिपाठीको निधनले मर्माहत बनाएको छ । सन् १९७३ मा हामीले जहवारलाल नेहरु विश्वविद्यालयमा भर्ना भएदेखि विश्वको विभिन्‍न राजनीतिक र कूटनीतिक मामिलाका विषयमा उनीसँग छलफल र बहस गर्थ्यौं । सधैं खुला हृदयले कुरा गर्ने एक व्यवहारिक व्यक्ति थिए ।”

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  यि हुन् मंगलवारको मन्त्रिपरिषद् बैठकले गरेका ८ निर्णय

  काठमाडौं। प्रधानमन्त्री निवास बालुवाटारमा मंगलबार बसेको मन्त्रिपरिषद बैठकले विभिन्न ८ वटा निर्णयहरु गरेको छ ।...

  शिक्षक सेवा आयोगको अध्यक्षमा मधुप्रसाद रेग्मी नियुक्त

  काठमाडौं । शिक्षक सेवा आयोगको अध्यक्षमा मधुप्रसाद रेग्मी नियुक्त भएका छन् । बुधबार बसेको मन्त्रिपरिषद्...

  माधव नेपाल र प्रचण्डबीच भेटवार्ता

  नेकपा एमालेका वरिष्ठ नेता माधवकुमार नेपाललाई भेट्न नेकपा माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल कोटेश्वर पुगेका...

  अनलाइन शिक्षणसम्बन्धी तालिम माग गरेमा विद्यालयलाई सोझै दिने सरकारी तयारी

    – १० लाख ९३ हजार बालबालिका अनलाइन कक्षामा – इच्छाशक्ति भएका सामुदायिक विद्यालयहरुले अनलाइनबाटै...

  भूवन र दीपाश्रीको सम्बन्ध चिसिएको चर्चा हल्ला मात्रै !

  सर्वाधिक ग्रस कमाई गर्न सफल चलचित्र ‘छक्का पन्जा’का ३ वटै सिरिजका कारण निर्देशक दीपाश्री निरौला...