News Portal

 • भक्तपुरको जगातीमा भेटियो दुर्लभ सालक

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाता१ असार २०७७
  ५९६ पटक
  १ असार २०७७

  भक्तपुर । भक्तपुरको जगातीमा दुर्लभ तथा संरक्षित स्तनधारी जनावर सालक फेला परेको छ । नेपालमा रहेका स्तनधारी जनावरमध्ये लोपोन्मुख जातिभित्र पर्ने सालक भक्तपुर नगरपालिका वडा नम्वर ७ जगातीमा प्रहरीले फेला पारेको हो । फेला परेको सालक प्रहरीले इलाका वन कार्यालय सूर्यविनायकको जिम्मा लगाएको छ ।

  इलाका वन कार्यालय सूर्यविनायक र तौडोल छाप सामुदायिक वनका प्रतिनिधीहरु मिलेर सालक सूर्यविनायक नगरपालिका वडा नम्वर ८ सिपाडोलस्थित तौडोल छाप सामुदायिक वनमा छाडेको छ । सालक वयस्क भाले रहेको इलाका वन कार्यालय सूर्यविनायकका फरेस्टर रोशनी बुढाथोकीले जानकारी दिइन् ।

  इलाका वन कार्यालयकी फरेस्टर बुढाथोकीले तौडोलछाप सामुदायिक वन उपभोक्ता समूहका अध्यक्ष महेश्वर बोहरालाई उक्त सालक हस्तान्तरण गरेकी हुन् । समूहले प्राप्त गरेको उक्त सालक इलाका वन कार्यालय सालकसम्बन्धी अध्ययेता तुलसीलक्ष्मी सुवाल, समूहका पूर्वअध्यक्ष दीपेन्द्र थापा, सल्लाहकार रामेश्वर बोहरा, सञ्चारकर्मीलगायतको उपस्थितिमा सामुदायिक वनमा छोडिएको छ ।

  तौडोल छाप सामुदायिक वनमा यसरी विभिन्न ठाउँमा फेला परेका ११ वटा सालक छोडिइसकेको छ । जिल्ला वन कार्यालयले उक्त सामुदायिक वनलाई सालक संरक्षण क्षेत्रसमेत घोषणा गरेको छ । त्यसैले जिल्लाभित्र कतै दुर्लभ सालक भेटिए तौडोल छाप सामुदायिक वनमै छोड्ने गर्दै आएको समूहका अध्यक्ष बोहराले जानकारी दिए ।

  लामो समयदेखि सालकसम्बन्धी अनुसन्धान गर्दै आएकी तुल्सीलक्ष्मी सुवालका अनुसार फेला परेको सालक पाँच केजीको बयस्क रहेको छ । प्राणी अनुसन्धान तथा संरक्षण फाउण्डेसन मार्फत साना स्तनधारी प्राणीको विषयमा अध्ययन गर्दै आएकी उनका अनुसार फेला परेको सालक कालो प्यागुईन (कालो सालक) रहेको छ । छोडेको सालक भाले भएको र यो तीन वर्षमाथीको रहेको उनले बताईन् । उनका अनुसार भक्तपुरको नगरकोट जंगल सूर्यविनायकका विभिन्न जंगलमा सालक फेला पर्ने गरेका छन् । उनका अनुसार नेपालमा पाँचसयका हाराहारीमा सालक रहेका छन् ।

  सालक दिनभर सुत्ने र रातमा खानाको खोजीमा निक्लने प्रजाती हो । यो उत्तर मोहोडाको सेपिलो र भिरालो जंगलमा बढी पाईने गर्दछन् । सालक दुर्लभ वन्यजन्तु भएकाले संरक्षित क्षेत्र घोषणा गरी तौडोलछापले यसको संरक्षणका लागि गरेको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  भक्तपुरमा तात्यो माओवादी केन्द्र : एकैदिन पाँच वडाका कार्यक्रम, ताथलीमा नयाँ कमिटी

  भक्तपुरमा नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (माओवादी केन्द्र)ले आफ्नो सांगठनिक गतिविधि बढाएको छ । केपी ओली सरकार...

  सूर्यविनायकमा मानव कंकाल फेला : अनुसन्धानमा सहयोग गर्न प्रहरीको अपिल

  भक्तपुरको सूर्यविनायक नगरपालिका वडा नं. ७ गुण्डु स्थित जंगलमा एक मानव कंकाल फेला परेको छ...

  निषेधाज्ञा खुलेसँगै थपिए कोरोना सङ्क्रमित , तेस्रो लहर आउनसक्ने चेतावनी

  निषेधाज्ञा खुलेसँगै कोरोना भाइरस सङ्क्रमणको दर पनि बढेको छ । पछिल्लो एक हप्ताको तथ्याङ्क हेर्दा...

  फेरी बढ्यो सुनचाँदीको मुल्य

  नेपाली बजारमा सुनचाँदीको मुल्य फेरी बढेको छ । आज छापावाला सुन तोलामा ३ सय रुपैयाँ...

  पुष्पलाल स्मृति दिवसको प्रवचन कार्यक्रममा प्रचण्ड माधव र विप्लवका नेता एकै ठाउमा

  नेकपा माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’देखि नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीका महासचिव नेत्रविक्रम चन्द ‘विप्लव’सम्म आज...