News Portal

 • वर्गसंघर्ष आर्थिक मात्र होइन, बौद्धिक र शैक्षिक संघर्ष पनि हो –बिजुक्छे

  नेपाल क्रान्तिकारी विद्यार्थी संघको राष्ट्रिय भेला सुरु

  अनिल फोजूकाठमाण्डौ,१३ चैत
  ८४५ पटक
  काठमाण्डौ,१३ चैत

  “वर्गसंघर्ष आर्थिक मात्र होइन, बौद्धिक र शैक्षिक संघर्ष पनि हो ।” नेपाल क्रान्तिकारी विद्यार्थी संघको राष्ट्रिय भेलाको समुद्घाटन समारोहमा नेमकिपा अध्यक्ष नारायणमान बिजुक्छेंले यस्तो धारणा राखेका हुन् । गरिबका छोराछोरीहरूलाई पढ्नबाट वञ्चित गर्न शासकहरूले अनेक बन्द–हडताल र छलछाम गर्ने धारण राख्दै बिजुक्छेले तल्लो वर्गका विद्यार्थीहरूले आफ्नो विषयमा जरैबाट ज्ञान हासिल गर्नुपर्ने र विचारमा सशक्त हुनुपर्ने आवश्यकता औँल्याए । यो व्यवस्था परिवर्तन गर्ने संघर्षका लागि तयार हुन जोड दिँदैे उनले भने, “हामीले आफ्नो कर्तव्य पूरा गरौँ , हार नखाऔँ, आज नभए भोलि हुन्छ, भोलि नभए पर्सि हुन्छ ।” विजुुक्छेले उक्त भनाई नेक्राविसंघको राष्ट्रिय भेलामा भनेका हुन् । भेलामा विजुक्छेले नेक्राविसंघका राष्ट्रिय भेलाको सफलताको कामना गर्दै कार्यकर्तालाई आलोचनात्मक छलफल चलाउन निर्देशन समेत दिए ।

  कार्यक्रममा नेमकिपा काठमाण्डौ जिल्ला अध्यक्ष नारायण महर्जनले कीर्तिपुरमा नेक्राविसंघको विगतबारे सविस्तार चर्चा गरे । विद्यार्थीकालीन आफ्ना अनुभव साझा गर्दै उहाँले नेक्राविसंघले इतिहासका विभिन्न कालखण्डमा ठूला आन्दोलन उठाउन महत्वपूर्ण भूमिका निर्वाह गरेको स्मरण गरे । नेपाल क्रान्तिकारी महिला संघका केन्द्रीय अध्यक्ष अनुराधा थापामगरले पार्टी स्थापनाको अवसरमा देशका विभिन्न स्थानमा भएका गतिविधि र त्यसमा सर्वसाधरण जनताको अत्यन्त उत्साहप्रद सहभागिताबारे अनुभव सुनाइन । थापामगरले भनिन “कर्णालीमा महिला र मदिरा पर्यायवाची भएका छन् । मदिरा उत्पादनमा धेरैजसो पूर्व माओवादी महिला लडाकू संलग्न रहेको पाइयो ।” कर्णालीमा अधिकांश महिलाहरू २४–२५ वर्षको उमेरमै आङ खस्ने समस्याबाट पीडित रहेको चर्चा गर्दै त्यस भेगका महिलाहरूको शैक्षिक र स्वास्थ्य स्थिति दर्दनाक रहेको दाबी गरिन  । महिलाहरूको यो दुरावस्थाको लागि आजसम्म सरकारमा गएका सम्पूर्ण राजनीतिक दलहरूले जिम्मेवारी लिनुपर्नेमा उनले जोड दिइन।

  कार्यक्रममा नेक्राविसंघका पूर्व अध्यक्ष सरोजराज गोसाइँले विभिन्न ऐतिहासिक आन्दोलनका क्रममा शासक दलका विद्यार्थी संगठनमा देखिने अवसरवादी प्रवृत्तिको विरुद्ध नेक्राविसंघले निरन्तर संघर्ष गरेको स्मरण गरे । ०४६ र ०६२-६३ सालका आन्दोलन अरूले सकियो भन्दा नेक्राविसंघले “हाम्रो आन्दोलन जारी छ” भनी नारा लगाएको बताए । अरूले गणतन्त्रको नारा लगाइरहेको बेला नेक्राविसंघले “कस्तो गणतन्त्र ?” भनी समाजवादी गणतन्त्र प्रचार अभियान चलाएको जिकिर समेत गरे । शासक दलका विद्यार्थी संगठनहरूले चिट चोर्न नपाएको बहानामा पूर्वाञ्चल विश्वविद्यालयको परीक्षा स्थगन गर्नुले विद्यार्थी आन्दोलन कता जाँदै छ भन्ने प्रश्न उठेको भन्दै गोसाइँले  चिन्ता व्यक्त   गरे ।

  सभापतिको आसनबाट बोल्दै नेक्राविसंघ अध्यक्ष सबिन ख्याजूले शासक दलहरूले नेपालमा कसरी नवउदारवादी अर्थनीति लागू गर्ने भनी सोचिरहेको बेला नेक्राविसंघले मात्र शिक्षामा नवउदारवादको विरुद्ध संघर्ष गरिरहेको बताए । भेलामा नेक्राविसंघ केन्द्रीय सदस्य गोरख शाही, सचिव रमेश प्रजापतिले पनि बोले । त्रिभुवन विश्वविद्यालय, केन्द्रीय क्याम्पस कीर्तिपुरमा उद्घाटन भएको राष्ट्रिय भेला चैत १४ गतेसम्म जारी रहने आयोजक समितिले जनाएको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  भक्तपुरका दुई नगरपालिकामा प्रेस सेन्टरको शाखा बिस्तार

  प्रेस सेन्टर नेपालले भक्तपुर जिल्लाका दुई नगरपालिकामा शाखा बिस्तार गरेको छ । बुधवार सूर्यविनायक र...

  विद्युतीय यातायातलाई सरकारले प्राथमिकता दिन्छ : मन्त्री भुसाल

  ऊर्जा, जलस्रोत तथा सिँचाइमन्त्री पम्फा भुसालले विद्युतीय यातायातलाई सरकारले प्राथमिकतामा दिने दावी गरेकी छन् ।...

  सेनाले बनायो रातमा पनि अवतरण गर्न मिल्ने हेलिप्याड

  जाजरकोट । जाजरकोटमा नेपाली सेनाले रातमा पनि हेलिकोप्टर अवतरण गर्न मिल्ने हेलिप्याड निर्माण गरेको छ...

  पुतलीबजारलाई १ का विरुद्ध ८ गोल गरी भक्तपुर बिजयी : मचामसी उत्कृष्ट खेलाडी घोषित

  एन्फाको आयोजनामा काठमाडौंमा सुरु भएको ‘उपमेयर कप’ महिला फुटबल प्रतियोगितामा भक्तपुर नगरपालिकाले स्याङ्जाको  पुतलीबजार नगरपालिकालाई...

  नागरिकका विवरण सुरक्षित हुनुपर्छ : प्रजापति

  भक्तपुर नगरपालिकामा राष्ट्रिय परिचयपत्रको विवरण भर्ने सम्बन्धमा रुजु अधिकारीहरुबीच अभिमुखीकरण कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ ।...