News Portal

 • प्रथम राष्ट्रिय काँठे लोक दोहोरी महोत्सव टुँडिखेलमा हुँदै

  भक्तपुर, ६ माघ
  १३०७ पटक
  भक्तपुर, ६ माघ

  डिएआर मुभिजको आयोजनामा आगामी फागुन १६ गतेदेखि २० गतेसम्म टुँडिखेलमा प्रथम राष्ट्रिय काँठे लोक दोहोरी महोत्सव हुने भएको छ। महोत्सवका संयोजक नमराज ढुंगानाले सोमबार आयोजित एक कार्यक्रममा पर्यटन वर्ष २०२० लाई सफल पार्न सो महोत्सव आयोजना गरेको बताए ।

  प्रथम राष्ट्रिय काँठे लोक दोहोरी महोत्सवले काँठ क्षेत्रका गीत संगीतलाई संरक्षण तथा प्रवर्द्धन पनि हुने उनको विश्वास रहेको छ। कार्यक्रम संयोजक ढुंगानाले भने,‘ ‘काँठ क्षेत्रको कला र संस्कृति हरेक नेपालीको सान, हाम्रै संस्कृतिको संरक्षण गर्ने हाम्रो अभियान’ भन्ने मूल नारा लिएर महोत्वस गर्न लागेका छौँ। यसले पर्यटन वर्षलाई सहयोग मिल्नेछ।’

  काठमाडौं आसपासका काँठभित्र लुकेका परिचयात्मक, ऐतिहासिक, साँस्कृतिक धरोहरलाई समावेश गर्ने उनले बताए। कार्यक्रम परिकल्पनाकार तथा लोक दोहोरी गायक माधव थापाले काँठे लोक गीत, संगीत, जसमा मेलापात जाँदा घाँसे गीत, सेलो, खैजेडि भजन, झाँक्रि, मारुनी, चुट्का, ठट्यौली लगायत सांगीतिक र सांस्कृतिक परिचय बोकेको काँठ क्षेत्र थप व्यापकता प्रदान गर्न यो महोत्सवले महत्वपूर्ण भूमिका खेल्ने सुनाए।
  उनका अनुसार पर्यटन भ्रमण वर्ष २०२० को पर्वद्धन गर्ने, काँठ क्षेत्रमा रहेको एतिहाँसिक, पुरातात्विक, सांस्कृतिक, खाना, बाध्यवादन, भेषभूषा, रहनसहन, हस्तकला लगाएतको प्रवद्धन गर्ने, पुराना तथा नयाँ श्रष्टा एकै स्थानमा राखी सम्मान तथा पुस्ता हस्तान्तरण प्रोत्साहन गर्ने तथा ती कुरालाई विश्व सामु उजागर गराउने उद्देश्य रहेको छ।

  के कस्ता कार्यक्रम हुने छन्?

  कार्यक्रम आयोजकका अनुसार टुँडिखेलमा हुने कार्यक्रममा सर्वसाधारणलाई निःशुल्क प्रवेशको व्यवस्था गरिएको छ। फागुन १६ गतेदेखि २० गते अर्थात (पाँच दिन) सम्म चल्ने महोत्सवको हरेक दिन बिहान १० बजे देखि साँझ ५ बजे सम्म कार्यक्रम हुने छ। त्यस कार्यक्रममा नयाँ तथा पूराना कलाकारहरुको प्रस्तुति रहने छ भने, व्यपार प्रवद्र्धनका लागि एक सयभन्दा बढी स्टलको व्यवस्था गरिने छ। महोत्सव भित्र खुला काँठे लोक दोहोरी प्रतियोगीता पनि गरिने छ। देश भित्र तथा बाहिर जुनसुकै ठाउँमा रहेकाले पनि यो प्रतियोगितामा भाग लिन पाउने छन्। प्रतियोगितामा प्रथम, दोस्रो, तेस्रो तथा सान्त्वना हुनेले क्रमश : नगद तीन लाख, दुई लाख, एक लाख र ५० हजार सहित मेडल, प्रमाण पत्र लगायत अन्य पुरस्कार प्राप्त गर्नेछन्।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  भक्तपुर जिल्ला अदालतका ३ हजार ६ सय ८१ मुद्दा फर्छ्यौट

  भक्तपुर जिल्ला अदालतमा एक वर्षमा ३ हजार ६ सय ८१ मुद्दा फर्छ्यौट गरिएको बताइएको छ...

  एसईईमा राम्रो नतिजा ल्याउने विद्यार्थी र विद्यालयलाई एनप्याब्सन भक्तपुरको अभिनन्दन

  नेसनल प्याव्सन भक्तपुरले आफ्ना सदस्य विद्यालयहरुबाट यस वर्षको माध्यमिक शिक्षा उतीर्ण परीक्षा (एसईई) मा सम्मिलित...

  प्रधानमन्त्री ओलीसहित २१ मन्त्रीले लिए सपथ

  प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले प्रधानमन्त्रीको शपथ लिएका छन् । सोमबार राष्ट्रपति कार्यालय शीतल निवासमा आयोजित...

  नौ भाषामा दखल भएका रिजाललाई ५० हजार राशीको प्रतिभा पुरस्कार

  भाषा तथा सस्कृतिकर्मी भक्ती रिजाल प्रादेशिक “प्रतिभा” पुरस्कार बाट सम्मानित भएका छन् । रिजाललाई संघीय...

  दुर्लभ थापा मन्त्री बन्ने वा नबन्ने भन्नेबारे यस्तो छ महेश बस्नेतको भनाइ

  mahesh basnet bhaktapur 2

  पूर्व मन्त्री एवं नेकपा एमालेका पोलिटब्युरो सदस्य महेश बस्नेतले भक्तपुर-२ का प्रतिनिधि सभा सदस्य दुर्लभ...