News Portal

 • यथार्थवादी निर्देशक प्रताप सुब्बाको निधन

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाताभक्तपुर, ३ चैत्र २०७९
  ३९ पटक
  भक्तपुर, ३ चैत्र २०७९

  यथार्थवादी निर्देशक प्रताप सुब्बाको बिहिबार निधन भएको छ । अस्वस्थताका कारण भारतको सिलीगुडीस्थित एक अस्पतालमा उपचारत ७८ वर्षीय सुब्बाको बिहिबार बिहान निधन भएको पारिवारिक श्रोतले जनाएको हो ।

  केही वर्षयताबाट उनी परिवारका साथ भारतको दर्लिलिङमा बस्दै आएका थिए । उनको निधनप्रति धेरैले दुःख व्यक्त गर्दै श्रद्धाञ्जली अर्पण गरेका छन् । दिवंगत सुब्बालाई बिहीबार नै दार्जिलिङ लगेर अन्त्यष्टि गरिने बताइएको थियो ।

  २००१ सालमा दार्जिलिङमा जन्मिएका प्रताप सुब्बाले कलकात्तमा भारतीय फिल्ममा काम गर्ने क्रममा त्यति बेलाका चर्चित निर्देशक सत्यजीत रेसँग भेट्ने अवसर पाएका थिए । भारतबाट १९५५मा निर्देशक सत्यजीत रेले फिल्म पाथेर पञ्चेली बनाएर फ्रान्सबाट सुरु भएको ‘न्यु वेभ’ फिल्म अभियानलाई भारतबाट अघि बढाएका थिए । निर्देशक रेबाट प्रभावित सुब्बाले २०३५ सालमा न्यु वेभ अभियानलाई पछ्याउँदै नेपालमा चलचित्र ‘परालको आगो’ निर्देशन गरेर फरक धारको नेपाली सिनेमाको यात्रा अघि बढाएका थिए ।

  गुरुप्रसाद मैनालीको कथामा निर्माण भएको सुब्बाको फिल्म परालको आगो त्यतिबेला निकै रुचाइएको थियो । सत्यजीत र अर्का भारतीय निर्देशक मृणाल सेनलाई आदर्श मन्दै आएका प्रताप सुब्बाले नोपली चलचित्र उद्योगमा आफ्नो निर्देशनमा करिब एक दर्जन चलचित्र पस्किएका थिए । उनले एक दशक अघि फिल्म ‘सिमलको भुवा’ निर्देशन गर्ने भने पनि यो फिल्म निर्माण हुन सकेन ।

  दार्जिलिङबाट फिल्म परालको आगो बनाएपछि आफ्नो निर्देशनमा प्रताप सुब्बाले अर्को चलचित्र बाँच्न चाहनेहरू, मसाल, कहीँ अँध्यारो कहीँ उज्यालो जस्ता चलचित्र पनि दार्जिलिङबाट बनाएका थिए । त्यतिबेला नेपाल सिनेमाबाट नेपाली मूलका भारतीयलाई नेपालसँग जोड्नो निर्देशकका रूपमा परिचित थिए । कलकात्ता र मुम्बईमा रहेर नेपाली चलचित्र निर्माण निर्देशन गरेका उनी काठमाडौं आएर यतै चलचित्र निर्देशनमा अघि बढेका थिए । उनले नेपालमा दिदी, चट्याङ र भीष्म प्रतिज्ञाजस्ता केही सफल चलचित्रसमेत निर्देशन गरे । यी चलचित्र कलात्मकसँगै व्यावसायिक रूपमा पनि सफल मानियो ।

  २०५० को दशकमा ‘डायमन्ड फिल्म इन्टिच्युट’ स्थापना गरेर उनले नेपाली चलचित्रमा कैयौं कलाकार, निर्देशकलाई जन्माए । धेरै कलाकारको गुरुका रूपमा परिचित उनको डायमन्ड फिल्म इन्टिच्युट बन्द भएपछि सुब्बाले ‘सने युनिभर्स’ स्थापना गरे । यो इन्टिच्युटबाट सुब्बाले चलचित्र निर्देशन, छायांकन, सम्पादन जस्ता विधामा विज्ञबाट प्रशिक्षण दिए । यसरी नेपाली चलचित्रमा कलाकार र निर्देशकसँगै उनले छायाँकार र सम्पादक पनि त्यत्तिकै मात्रामा जन्माएका थिए । सोही कारण पनि उनी नेपाली चलचित्र उद्योगका धेरै निर्देशक, कलाकार तथा प्राविधिकका कुशल गुरुका रूपमा परिचित थिए । उनी आफैं कुशल फिल्म लेखक पनि थिए । आफूले निर्देशन गरेका मात्र हैन, अन्य थुप्रै चलचित्रमा पनि उनले स्कृप्ट राइटर भएर काम गरेका थिए ।

  नेपाल अन्तर्राष्ट्रिय फिल्म फेस्टिबलमा विशेष अतिथि भएर गतवर्ष काठमाडौं आएका उनले आफ्नो फिल्म यात्रा र आफूले नेपाली चलचित्रमा ल्याएको परिवर्तनका बारेमा चर्चा गरेका थिए । त्यसपछि फेरि दार्जिलिङ फर्किएका चलचित्र निर्देशक तथा लेखक प्रताप सुब्बा बिहीबार भौतिकरूपमा अस्ताएका छन् । तथापि, आफूद्वारा निर्देशित चलचित्रले उनलाई नेपाली चलचित्रवृत्तमा चिरकालसम्म जीवित राख्ने छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  मिटरब्याजी पीडितको माग सम्बोधन गर्ने गृह मन्त्रालयको आश्वासन

  मिटरब्याजी पीडितका समस्या समाधान गर्ने आश्वासन गृह मन्त्रालयले दिएको छ । मिटरब्याजी पीडितलाई भेट्न टंगाल...

  नेपालको अन्धोपन न्यूनीकरणमा नेत्रज्योति संघको भुमिका महत्वपुर्णः सभामुख घिमिरे

  प्रतिनिधि सभाका सभामुख देबराज घिमिरेले नेपालको अन्धोपन न्यूनीकरणमा नेत्रज्योति संघको भुमिका महत्वपुर्ण रहेको बताएका छन्...

  गोपाल नारायणको नेतृत्वमा नेराकस(निजामती)को शिक्षा विभागीय कार्यसमिति पुनर्गठन

  नेपाल राष्ट्रिय कर्मचारी संगठन (निजामती) को शिक्षा विभागीय कार्यसमिति पुनर्गठन गरिएको छ । निवर्तमान अध्यक्ष...

  मंगलवार बेलुकी गठबन्धनको बैठक बस्ने, मन्त्रिपरिषद् विस्तार गर्न छलफल गरिने

  मंगलबार सत्तारुढ गठबन्धनको बैठक बस्ने भएको छ । मन्त्रिपरिषद् विस्तारका लागि छलफल गर्न मंगलबार अपरान्ह...

  हस्तलिखित भित्रेपात्रोमार्फत नेपाल चिनाउँदै

  १९ भाषामा प्रकाशित मित्रवनको गुफा नामको बालउपन्यासका लेखक तथा चित्रकार धीरजनाथ अमात्य अद्वितीय छन् ।...