News Portal

 • चलचित्र मनोरञ्जनको साधन मात्र होइन : मन्त्री शर्मा

  भक्तपुरपोस्ट संवाददाता भक्तपुर, २२ चैत २०७९
  २६३ पटक
  भक्तपुर, २२ चैत २०७९

  सञ्चार तथा सूचना प्रविधि मन्त्री रेखा शर्माले अब चलचित्रको संख्यामा भन्दा गुणस्तरीयतामा ध्यान दिनुपर्ने बताएकी छन् । नेपाल चलचित्र निर्माता संघले आयोजना गरेको कार्यक्रममा बुधवार उनले चलचित्रको गुणस्तरीयतामा ध्यान दिनुपर्ने बताएकी हुन् ।

  ‘हिजो चलचित्रको संख्या कम रहेको र प्रविधिको प्रयोग नहुने बेलामा चलचित्रको संख्या बढाउनु महत्वपूर्ण नै हुन्थ्यो’– उनले भनिन्– ‘तर, अब छायांकनदेखि प्रदर्शनसम्ममा प्रविधिको उच्चतम प्रयोग भइरहेको र अन्तर्राष्ट्रिय चलचित्र उद्योगसँग समेत प्रतिष्पर्धा गर्ने समय आएकाले गुणस्तरमा ध्यानदिनुु आवश्यक छ ।’

  चलचित्र क्षेत्रको बिकासका लागि आवश्यक कानुन र नीतिनिर्माणको सवालमा सरकारले सहयोग गर्ने प्रतिबद्धता व्यक्त व्यक्त गर्दै उनले चलचित्र बिकास बोर्डमार्फत चलचित्र क्षेत्रका समस्या र नीतिगत समाधानका उपायहरु केन्द्रिकृत गर्न आग्रह गरेकी थिइन् ।

  अहिले पनि नेपाली चलचित्र क्षेत्र २०२६ सालको ऐनद्वारा निर्देशितभएको उल्लेख गर्दै मन्त्री शर्माले हिजो श्वेत चलचित्रचलाउने कानुनले आजको डिजिटल युुगलाई प्रतिनिधित्व गर्न नसक्ने बताउदै चलचित्र ऐन परिमार्जन थालिएको जानकारी गराइन । अहिले चलचित्र बोर्डले मस्यौदा तयार गरिरहेको उल्लेख गर्दै उनले जतिसक्यो चाँडो मन्त्रालयबाट टुंग्याएर अघि बढाउने प्रतिबद्धता पनि प्रकट गरिन ।

  चलचित्र आम सञ्चार क्षेत्रको सशक्त माध्यम भएकाले यसलाई राजनीतिक सामाजिक परिवर्तनका सन्देश प्रवाह गर्ने माध्यमको रुपमा पनि परिचालन गर्नु आवश्यक रहेको उनको भनाइ छ । ‘चलचित्र मनोरञ्जनको साधन मात्र होइन, यो सन्देश प्रभावको माध्यम पनि हो’– मन्त्री शर्माले भनिन् – ‘त्यसैले चलचित्र निर्माण गर्दा विषयवस्तुु, सन्देश र कलापक्षको सन्तुलनमा बराबरी ध्यान दिनुु आवश्यक छ ।’

  नेपाल प्राकृतिक हिसाबले सुन्दर र सांस्कृतिक हिसाबले विविधतायुक्त मुलुुक भएकाले यसलाई राम्रोसँग चलचित्रमा प्रस्तुत गरेर राष्ट्रिय÷अन्तर्राष्ट्रियस्तरमा प्रचार गर्न सके चलचित्रको माध्यमबाट देशको पर्यटनको बिकास र समृद्धिमा ठूलो योगदान गर्न सकिने विश्वास व्यक्त गर्दै मन्त्री शर्माले चलचित्रको क्षेत्रमा सहयोग गर्न आफ्नो मन्त्रालय सदैव तत्पर रहेको बताइन ।

  चलचित्र निर्माता संघका अध्यक्ष नवल खड्काको अध्यक्षतामा सम्पन्न कार्यक्रममा नेपाली चलचित्र उद्योगका विभिन्न संघ संस्थाका निर्वाचित तथा नियुक्त पदाधिकारी र सदस्यलाई सम्मानगरिएको थियो भने संघले मन्त्री शर्मालाई समेत सम्मान गरेको थियो ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  भान्सामा महंगीको मार पर्न नदिन पहल, सस्तियो मूल्य

  भान्सामा प्रयोग हुने मसाला जिराको भाउ भारीमात्रामा घटेको छ । पछिल्लो समय जिराको मूल्य घटेको...

  ३५ दिनदेखि सिटिइभिटिका कर्मचारीहरु आन्दोलित, पेल्ने पक्षमा नेतृत्व

  सानोठिमीस्थित प्राविधिक शिक्षा तथा व्यावसायिक तालिम परिषद (सिटिइभिटि) का कर्मचारीहरु आन्दोलित भएका ३५ दिन पुगेको...

  भक्तपुरमा पहिलो पटक तीन पुस्ते फोटो प्रदर्शनी हुने

  भक्तपुरमा पहिलो पटक तीन पुस्ते फोटो प्रदर्शनी हुने भएको छ। भक्तपर पर्यटन विकास समितिका अध्यक्ष...

  राप्रपाबाट निर्वाचित सांसद निलम्बित

  राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीबाट निर्वाचित प्रदेश सांसदको पद निलम्बनमा परेको छ । कपिलवस्तु क्षेत्र नम्बर ३...

  रक्सि नखाउ भन्दा गयो ज्यान

  रूकुम पश्चिममा हजुरबाको हत्या आरोपमा प्रहरीले नातिलाई पक्राउ गरेको छ । रुकुम पश्चिमको मुसिकोट नगरपालिका-१२...