News Portal

 • चुरोटमा लुकाएर ल्याएको सुनमा ६ करोडको ‘सेटिङ’

  काठमाडौं, ४ जेठ २०८०
  २२६ पटक
  काठमाडौं, ४ जेठ २०८०

  इलेक्ट्रिक चुरोट ‘भेप’मा लुकाएर ल्याएको सुन त्रिभुवन अन्तार्राष्ट्रिय विमानस्थलबाट ‘सेटिङ’मा पास गरेको तथ्य बाहिरिएको छ । २०७९ पुस १० मा चीनबाट आएको ७३० थान भेपभित्र फिट गरेर तस्करले सुन ल्याएका थिए । तर, भेपले भरिएको दुई वटा सुटकेशमा सुन रहेको तथ्य पत्ता लगाउन ५ महिना लागेको छ ।

  प्रहरीका अनुसार त्रिभुवन विमानस्थल भन्सार कार्यालयका नायव सुब्बा रेवन्त खड्काले सो सुन पास गराएका थिए । नासु खड्कालाई केन्द्रीय अनुसन्धान ब्युरो (सीआईबी) ले पक्राउ गरेर अनुसन्धान गरिरहेको छ । खड्काले सो सुन पास गराउन ६ करोड ‘घुस’ लिएको प्रहरीको अनुसन्धानबाट थाहा भएको छ । अनुसन्धानमा संलग्न एकजना प्रहरी अधिकृत भन्छन्, ‘भेपमा १९ किलो सुन लुकाएको खुलेको छ ।’

  सुब्बासहित तस्करीमा संलग्न ४ जना अहिले सीआईबीको हिरासतमा छन् । पुस १० गते बिहान १० बजेतिर चीनबाट आएका यात्रुले ल्याएको सुटकेशमा धेरै परिमाणमा ‘भेप’ भेटिएपछि भन्सारका कर्मचारीले सुटकेश जफत गरे । यात्रुले भन्दै थिए, ‘जलविद्युत आयोजनामा काम गर्ने चिनियाँ मजदुर र अफिसियलका लागि ल्याएको हुँ, छाडिदिनोस् ।’

  तर, भन्सारका कर्मचारीले धेरै परिमाणमा आएको हुनाले जफत गर्ने निर्णय लिए । दुईपटक जाँच गर्दा एक्सरे मेशिनले त्यहाँभित्र भएको सुन ‘डिटेक्ट’ गरेन । जफत गरेको सामान ५० दिनपछि भन्सार कार्यालयले लिलाम प्रक्रियामा लैजान्छ ।

  ‘भेप’ इलेक्ट्रिक हुक्का भएकाले लिलाम गर्ने कि नगर्ने भन्नबारे त्रिभुवन विमानस्थल भन्सार कार्यालयका प्रमुख भन्सार प्रशासक अरुण पोखरेल आफ्ना सहकर्मीहरुसँग छलफल गर्दै थिए ।

  लिलामबारे निर्णय नहुँदै भेपको लिलाम ‘सकार्छौं’ भनेर बारम्बार एउटा समूह भन्सार कार्यालय धाउन थालेको थियो । ‘बारम्बार धाएपछि हामीलाई शंका लाग्यो’ त्रिभुवन विमानस्थल भन्सार कार्यालयका प्रमुख भन्सार प्रशासक अरुण पोखरेल भन्छन्, ‘हामीले पुनः एक्सरे मेशिन राखेर हेर्दा शंकास्पद बस्तु भेटिएन ।’

  सामान स्टोर रुममा थियो । ताकेता गर्ने समूह भन्सार कार्यलयको गेटमा बस्ने सुरक्षागार्ड र मुद्दाफाँटका कर्मचारीलाई बारम्बार ‘लिलाम कहिले हुन्छ ?’ भनेर सोधिरहन्थे । पछि एकाएक ताकेता गर्ने समूह भन्सारमा धाउन छाडेका थिए । लिलाम गरिदिन आग्रह गर्नेहरु धाउन छाडेपछि प्रमुख भन्सार प्रशासकले अरुण पोखरेलले आन्तरिक अनुसन्धान अघि बढाए ।

  आन्तरिक छानबिनका क्रममा जफत गर्दा इन्ट्री गरेको भेपको कम्पनी र स्टोरमा राखेको कम्पनी फरक भेटियो । प्रमुख भन्सार प्रशासक भन्छन्, ‘आन्तरिक छानबिन समिति बनायौं, स्टोरको साँचो राख्नेसँग स्पष्टीकरण लियौं ।’

  स्टोर रुमको साँचो नासु खड्कासँग हुन्थ्यो । सुटकेश साटफेर गरेको पुष्टि भएपछि प्रमुख भन्सार प्रशासकले वैशाख २६ मा अनुसन्धान गरिदिन केन्द्रीय अनुसन्धान ब्युरोलाई पत्राचार गरेका हुन् ।

  भन्सार कार्यालयको आन्तरिक छानबिन समितिले वैशाख २५ मा सुटकेश साटिएको रिपोर्ट बुझाएको थियो । सो प्रकरणमा पक्राउ परेका नासु खड्का सुर्खेतका स्थानीय हुन् ।

  प्रेमिकाको नाममा फिक्स्ड डिपोजिट

  सुन तस्करले नासु खड्कालाई ६ करोड र उनीसँग भेट गराइदिने बिचौलियालाई २ करोड रुपैयाँ दिएको प्रहरीको अनुसन्धानबाट थाहा भएको छ । ब्युरोका अनुसन्धान अधिकृतहरुले खड्काले लिएको ६ करोड रकम बरामद गरेका छन् ।

  खड्काले प्रेमिकाको नाममा समेत बैंकमा फिक्स्ड डिपोजिट गरिदिएको अनुसन्धानबाट थाहा भएको छ । सुन कारोबारीहरुले सो सुन बजारमा पठाइसकेको खुलेको छ । महाबौद्धमा सुन पसल सञ्चालन गर्ने एक जना व्यापारीलाई पनि प्रहरीले पक्रेर अनुसन्धान गरिरहेको रातोपाटीमा राजेश भण्डारीले खबर लेखेका छन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  मध्यपुर थिमिमा बालकरामले छेडाए जिब्रो, जात्रा हेर्न मन्त्री किराती सहित हजारौंको भिड

  येंयाँ पुन्ही अर्थात् आश्विन शुक्ल पूर्णिमाको साँझ मध्यपुर थिमि-५ दिगुलीमा जिब्रो छेड्ने जात्रा भएको छ...

  राहत शिक्षक र सरकारबीच सहमति, आन्दोलन स्थगित

  राजधानी केन्द्रित आन्दोलनरत राहत शिक्षकहरूका माग सम्बोधन भएका छन् । सरकार र अन्दोलित राहत शिक्षक...

  ताथलीस्थित महायज्ञमा मेयरको उद्घोष : २०८२ साललाई धार्मिक पर्यटन वर्ष मनाइने

  चाँगु नारायण नगरपालिकाका मेयर जीवन खत्रीले आगामी २०८२ साललाई धार्मिक पर्यटन बर्ष मनाउने तयारी गरिएको...

  मध्यपुर थिमिमा सिंहावलोकनको नयाँ शुरुवात

  madhyapur thimi municipality thimi

  मध्यपुर थिमि नगरपालिकाले वार्षिक प्रगतीको समीक्षा गर्ने प्रचलन शुरु गरेको छ । नगरपालिकाले चागु आवको...

  ताथलीमा महायज्ञको उद्घाटन : सांसद थापाले गरे आयोजक बालयोगेश्वर विजयमूर्तिको प्रशंसा

  भक्तपुर क्षेत्र नं. २ का प्रतिनिधि सभा सदस्य दुर्लभ थापाले राज्यले गर्नुपर्ने काम बालयोगेश्वर विजयमूर्ति...