News Portal

 • प्रसिद्ध केदारनाथको शिर डोलेश्वर महादेवमा श्रावणी मेलाको तयारी पूरा

  भक्तपुरपोष्ट संवाददाताभक्तपुर, ३१ असार २०८०
  २९७ पटक
  भक्तपुर, ३१ असार २०८०

  भक्तपुरको सूर्यविनायक ८ सिपाडोलस्थित प्रसिद्ध केदारनाथको शिर डोलेश्वर महादेवको मन्दिरमा श्रावणी मेला लाग्ने भएको छ । श्रावण १ गतेदेखि मन्दिरमा श्रावणी मेला लाग्ने भएको हो ।

  हरेक वर्ष झैं यसवर्ष पनि श्रावण १ गतेदेखि भदौ ६ गतेसम्म श्रावणी मेला लाग्ने केदारनाथको शिर डोलेश्वर महादेव मन्दिर संरक्षण तथा विकास समितिले शनिवार पत्रकार सम्मेलन गरी जानकारी गराएको छ । यसका लागि सम्पूर्ण तयारी पूरा गरिएको समितिका अध्यक्ष धर्मराज बस्नेतले बताए ।

  मेला श्रावण १ गते सोमबार बिहान स्थानीय पौखेलस्थित चन्द्रविनायक मन्दिरबाट कलश यात्रा गरी शुरु हुने बताइएको छ । २ गतेदेखी ८ गतेसम्म पण्डित जनार्दन पौडेलबाट शिव पुराण कथा वाचन हुने भने ९ गतेदेखी १५ गतेसम्म पण्डित उद्धव नारायण बास्कोटा शास्त्रीबाट पुरुषोत्तम महात्म्य वाचन हुने बताइएको छ ।

  मेलामा १६ गतेदेखी २२ गतेसम्म पण्डित राघव अर्यालबाट श्रीमद् भागवत महापुराण वाचन हुनेछ । यसैगरी साउन २३ गतेदेखी २७ गतेसम्म पण्डित बालकृष्ण अर्यालबाट विभिन्न धार्मिक प्रवचन वाचन हुनुका साथै साउन २८ गतेदेखी भादै ५ गतेसम्म विभिन्न गुरुहरुबाट धार्मिक् प्रवचनका साथै कलाकारहरुबाट भजन किर्तन हुने अध्यक्ष बस्नेतले जानकारी दिएका छन् । भाद्र ६ गते विशेष कार्यक्रमका साथ मेलाको समापन गरिने पत्रकार सम्मेलनमा जानकारी प्राप्त भएको छ ।

  डोलेश्वर महादेवलाई वि. सं. २०६६ भाद्र ६ गते केदारनाथको शिर भएको घोषणा गरिएको थियो । सोही अवसरमा प्रत्येक वर्ष भाद्र ६ गते डोलेश्वरको विशेष पुजाका साथै विविध कार्यक्रम र श्रावणी मेलाको समापन समारोह हुँदैं आएको छ ।

  मेला अवधीभर दुई लाख भन्दा बढी भक्तजन डोलेश्वरको दर्शनार्थ आउने अनुमान गरिएको सूर्यविनायक वडा नम्बर ८ का वडा अध्यक्ष पुष्पराज बस्नेतले बताए । उनले दर्शनार्थीको सेवामा ध्यान दिनुपर्नेमा जोड दिंदै दर्शनार्थीलाई दुख हुने वा गुनासो गर्नुपर्ने अवस्था आउँ नदिन सबै जनाले सख्दो ध्यान दिनुपर्ने बताए । स्थानीय सरकार धार्मिक पर्यटन प्रवर्द्धनको पक्षमा रहेको बताउदै उनले धार्मिक पर्यटनलाई स्थानीय पहिचान र आय आर्जन संग जोड्नुपर्ने आवश्यता समेत औल्याए ।

  केदारनाथको शिर डोलेश्वर महादेव जिल्ला र देशमा मात्र सीमित नरही अन्तराष्ट्रिय पहिचान बनाउन सफल भइसकेको धार्मिक क्षेत्र हो । यहाँ हजारौंको संख्यामा भारतीय दर्शनार्थीहरु समेत आउने गरेका छन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  शर्मा र सुवेदीलाई सम्मान

  २०८०।०८।१४ काठमाडौं अन्तर्राष्ट्रिय नेपाली साहित्य समाज नेपाल च्याप्टरले अनेसास बिओटी सल्लाहकार रोहिणी शर्मा र अनेसासका...

  आयल निगम ऋण मुक्त भएसंगै घट्यो पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य

  भारी ऋणमा रहेको नेपाल आयल निगम ऋण मुक्त भए संगै पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य घटेको छ...

  इन्टरपोलको भिडियो प्रतियोगितामा नेपाल सर्वोत्कृष्ट

  इन्टरपोलद्वारा आयोजित INTERPOL 100 Global Video Contest for Young Police Leaders प्रतियोगितामा नेपाल सर्वोत्कृष्ट भएको...

  जलवायु परिवर्तनको असर कम गर्न नेपालले गरेका प्रयास बारे विश्वलाई जानकारी गराइने

  युएई । प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल `प्रचण्ड´ ले जलवायु परिवर्तनको असर कम गर्न नेपालले गरेका प्रयास...

  पतिपत्नी सवार मोटरसाइकल पल्टदा पछाडीबाट आइरहेको बसको ठक्करबाट पत्नीको मृत्यु

  काभ्रेको रोशि ११ डालाबेशि स्थित बि.पि.राजमार्ग सडक खण्डमा सवारी दुर्घटना हुँदा एकजनाको ज्यान गएको छ...