News Portal

 • चाँदीको कचौराको तेल सुनको चम्चाले जिब्रोमा चढाएर मन्त्री किरातीले दर्शाए सम्मान

  प्रदिप श्रेष्ठ मध्यपुर थिमि, १३ असोज २०८०
  ३७५ पटक
  मध्यपुर थिमि, १३ असोज २०८०

  मध्यपुर थिमिको जिब्रो छेड्ने जात्रालाई विश्वसामु चिनाउनुपर्नेमा संस्कृती, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्री सुदन किरातीले जोड दिएका छन् । जिब्रो छेड्ने जात्रा विश्वकै दुर्लभ जात्रा भएको र यो भक्तपुरको मध्यपुर थिमिमा मात्र मनाइने कुरा विश्वसामु पुर्याउनुपर्ने उनले बताएका हुन् ।

  शुक्रवार येंयाँ पुन्ही अर्थात् आश्विन शुक्ल पूर्णिमाको साँझ मध्यपुर थिमि-५ दिगुलीमा जिब्रो छेड्ने जात्रा हेर्न आइपुगेका मन्त्री किरातीले यो अदम्य साहस युक्त संस्कार दुनियालाई देखाउनुपर्ने आवश्यकता औल्याए । शुक्रवार साँझ दिगुलीस्थित डवलीमा जिब्रो छेडाउने मध्यपुर थिमि–५ चोडे टोलका बालकराम नानीचा श्रेष्ठ र त्यसमा साथ् दिईरहेका जात्रालु प्रति उनले आभार समेत प्रकट गरेका छन् ।

  नकर्मीले एक महिना अघि निर्माण गरी शुद्ध तोरीको तेलमा डुवाएर राखेको करिव १० इन्च लामो सुईरोबाट कमीनायोले बालकरामको जिब्रो छेडी दिएका थिए । त्यसपछि भ्यं (बासले बनेको महादीप) बोकेर बालकरामले नगर परिक्रमा गरे । साथै, जिब्रो छेडाई सकेपछि बालकरामले बाँसले निर्माण गरिएको भ्यं (महादिप) काँधमा बोकेर दिगुलीस्थित भैरवनाथलाई परिक्रमा गरी आफ्नो टोल चोडेस्थित गणेशको दर्शन गरे । त्यहाँबाट भुलाँखेल, सिद्धिकाली मन्दिर, सानोथिमि, पेप्सीकोला, एअरपोर्टको उत्तरपुर्वको बाटो हुँदैं पशुपतिनाथको दर्शनका लागि गएका थिए ।

  जिब्रो छेडाई सकेपछि ४० किलो गह्रौ भ्यं (महादीप, अर्धचन्द्राकार बासले बनाइएको बस्तु)बोकेर बालकराम पशुपति पुग्दा उनलाई मध्यपुर थिमिको ठुलो जनसमुदायले पछ्याइरहेको थियो । मेयर सुरेन्द्र श्रेष्ठ, उपमेयर बिजय कृष्ण श्रेष्ठ लगायत जनप्रतिनिधि समेत सहभागी परिक्रमामा हजारौं मानिस पैदल नै हिडेर बालकरामलाई हौसला प्रदान गरिरहेका देखिन्थे ।

  पशुपति जाने इच्छा बमोजिम थिमीमा जिब्रो छेडाएर हिडेका बलाकराम पशुपति पुग्दा करिब ११ बजेको थियो । उनलाई नेपाल सरकारका संस्कृती पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्री सुदन किराती र पशुपति बिकास कोषका पदाधिकारीले स्वागत गरेका थिए । जिब्रो छेडेको प्रत्यक्ष हेरेर पशुपतिमा स्वागत गर्न पुगेका मन्त्री किरातीले बालकरामले समाज र मानवको हित चिताएर आफ्नो जिब्रो छेड्ने साहसिक काम गरेकोप्रति धन्यवाद ज्ञापन गर्दै पशुपतिको चादीको कचौरामा राखिएको तोरीको तेललाई सुनको चम्चाले सुइरो छेडिएको जिब्रोमा हालेर संस्कृतीप्रति आदर र सम्मान प्रकट गरे ।

  नगर परिक्रमा गरि राति ८ बजे पशुपतिनाथको मन्दिर तर्फ प्रस्थान गरेका बालकराम फर्कदा बिहानको ३ बजेको थियो । पशुपतिनाथको परिक्रमा गरी बालकुमारी मन्दिरमा पुगी कमीनायोले जिब्रोमा छेडेको सुइरो निकाले संगै जिब्रो छेड्ने जात्रा सम्पन्न भएको छ ।

  इन्द्रजात्राको अवसरमा जिब्रो छेड्ने जात्रा नियमित हुन नसकेकोमा बालकरामले यसको निरन्तरतामा सहयोग गरी संस्कृती र परम्परा जोगाउने काम गरेको भन्दै मध्यपुर थिमि नगरपालिकाका उप प्रमुख विजय कृष्ण श्रेष्ठले बालकराम जस्ता सामाजसेवीहरु नगरका सम्पत्ति भएका बताए । उनले जात्रालाई एक शताब्दी पछि पशुपति सम्म पुर्याइएको जानकारी गराउदै जात्रा व्यवस्थान समिति र सहभागीलाई धन्यवाद ज्ञापन गर्दै मध्यपुरको जात्रालाई सम्मान गर्ने नेपाल सरकार र मन्त्री किराती प्रति आभार पनि प्रकट गरेका छन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  भक्तपुर आएर पूर्व अर्थमन्त्री पुनले भने, ‘नेताहरु शिशाको घरमा छन्’

  पूर्व अर्थमन्त्री एवं नेकपा(माओवादी केन्द्र)का उपमहासचिव वर्षमान पुन अनन्तले राजनीतिक दलका नेताहरु शिशाको घरमा रहेका...

  भक्तपुर जिल्ला अदालतका ३ हजार ६ सय ८१ मुद्दा फर्छ्यौट

  भक्तपुर जिल्ला अदालतमा एक वर्षमा ३ हजार ६ सय ८१ मुद्दा फर्छ्यौट गरिएको बताइएको छ...

  एसईईमा राम्रो नतिजा ल्याउने विद्यार्थी र विद्यालयलाई एनप्याब्सन भक्तपुरको अभिनन्दन

  नेसनल प्याव्सन भक्तपुरले आफ्ना सदस्य विद्यालयहरुबाट यस वर्षको माध्यमिक शिक्षा उतीर्ण परीक्षा (एसईई) मा सम्मिलित...

  प्रधानमन्त्री ओलीसहित २१ मन्त्रीले लिए सपथ

  प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले प्रधानमन्त्रीको शपथ लिएका छन् । सोमबार राष्ट्रपति कार्यालय शीतल निवासमा आयोजित...

  नौ भाषामा दखल भएका रिजाललाई ५० हजार राशीको प्रतिभा पुरस्कार

  भाषा तथा सस्कृतिकर्मी भक्ती रिजाल प्रादेशिक “प्रतिभा” पुरस्कार बाट सम्मानित भएका छन् । रिजाललाई संघीय...