News Portal

 • आज चाँगुनारायणको दर्शन गरे मोक्ष मिल्ने

  भक्तपुर पोष्ट संवाददाता भक्तपुर, ७ मंसिर २०८०
  ४२१ पटक
  changu narayan thanभक्तपुर, ७ मंसिर २०८०

  भक्तपुरको चाँगुनारायण मन्दिरमा भक्तजनको ठूलो घुइचो लागेको छ । हरिबोधनी एकादशीका अवसरमा भगवानको दर्शन गर्ने भक्तजनको घुइचो लागेको हो ।

  यो दिन चाँगुनारायण मन्दिरमा ठूलो मेला पनि लाग्ने गर्दछ । आज चाँगुनारायणको दर्शन गरे मोक्ष मिल्ने र मनोकामना पूर्ण हुने धार्मिक बिश्वास रही आएको छ ।

  हरिबोधनी एकादशीलाई धुमधामले मनाउन नगरभित्रका सबै सरकारी कार्यालय,सहकारी, स्वास्थ्य तथा शैक्षिक संस्थाहरु लगायतमा सार्वजनिक बिदा दिइने घोषणा गरिएको चाँगुनारायण नगरपालिकाका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत चुरामणी पन्थीले प्रष्ट पारेका छन् । ‘नगरपालिकाले आफ्नो क्यालेण्डरमै यस दिन बिदा उल्लेख गरेको छ ।’ भक्तपुर पोस्टसंग उनले भने ।

  चाँगुनाराय णमा वर्षको ४ पटक ठूलो मेला लाग्ने गर्दछ ।  सामाजिक अभियन्ता दिनेश खनाल चाँगुनारायणलाई धार्मिक पर्यटनसंग जोड्नुपर्नेमा जोड दिंदै मेलाको दिन मात्र नभई बर्षैभरी ठूलो संख्यामा धार्मिक पर्यटक चाँगुनारायण भित्राउन सकिने बताउछन् । यसले एकातिर चाँगुनारायणको ख्याती फैलने र अर्कोतिर नगरपालिकालाई सम्बृद्ध बनाउन सहयोग मिल्ने उनको भनाइ छ ।

  चाँगुनारायण नगरपालिकाले झैँ खोटाङको जन्तेढुङ्गा गाउँपालिका,गुल्मीको रेसुंगा नगरपालिकाले पनि हरिबोधनी एकादशीमा सार्वजनिक बिदा दिने गरेका छन् ।

  के हाे हरिबोधनी एकादशी

  हिन्दू धर्ममा एकादशीलाई भगवान् विष्णुको उपासना गर्ने पर्वको रूपमा लिइन्छ । वर्षमा २४ वटा एकादशी पर्दछन् जसमध्ये सबैभन्दा ठूलो एकादशीकाे रुपमा हरिबोधनी एकादशीलाई मानिन्छ । आषाढ शुक्ल एकादशीको दिन क्षीर सागरमा सुतेका भगवान विष्णु कार्तिक शुक्ल एकादशीका दिन उठेकाले याे हरिबोधनी एकादशीका रुपमा चिनिएकाे पुराणहरूमा उल्लेख गरिएको छ ।

  भगवान विष्णु जागा हुने हुनाले यो दिन विष्णुको आराधना गर्न उपत्यकाका चार नारायण चाँगुनारायण, विशङ्खुनारायण, इचङ्गुनारायण र शेषनारायण लगायत बुढानीलकण्ठमा समेत भक्तजनको मेला लाग्दछ । हरिबोधनीमा उपवास बसि सक्नेले करिब १८ कोसको दुरीमा रहेको चार नारायण र नसक्नेले कम्तीमा एक नारायणको दर्शन र पूजाअर्चना गरेमा सम्पूर्ण पाप नाश भई अन्त्यमा मोक्ष मिल्ने धार्मिक विश्वास रहि आएको छ । यस दिन तुलसीको बिबाह गरिदिने प्रचलन समेत छ ।

  तुलसीको बिबाह किन ?

  यस दिन तुलसीको भगवान शालिग्रामसंग विधिपूर्वक विवाह पनि गरिन्छ । पौराणिक कथानुसार वृन्दा नाम गरेकी पतिव्रता स्त्रीलाई भगवान विष्णुसंग शालिग्राम (ढुंगा) स्वरुपमा विवाह गर्ने वरदान प्राप्त भएको थियो । विवाहका लागि वृन्दाले तुलसीको स्वरुप लिने वरदान अनुसार तुलसी र शालिग्रामको विवाह भएको बताइन्छ ।

  भक्तजनहरुले आआफ्ना घरमा भएका तुलसालाई दुलही झैँ श्रिङ्गार गरी बिबाह गराइदिएको देख्न सकिन्छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  भान्सामा महंगीको मार पर्न नदिन पहल, सस्तियो मूल्य

  भान्सामा प्रयोग हुने मसाला जिराको भाउ भारीमात्रामा घटेको छ । पछिल्लो समय जिराको मूल्य घटेको...

  ३५ दिनदेखि सिटिइभिटिका कर्मचारीहरु आन्दोलित, पेल्ने पक्षमा नेतृत्व

  सानोठिमीस्थित प्राविधिक शिक्षा तथा व्यावसायिक तालिम परिषद (सिटिइभिटि) का कर्मचारीहरु आन्दोलित भएका ३५ दिन पुगेको...

  भक्तपुरमा पहिलो पटक तीन पुस्ते फोटो प्रदर्शनी हुने

  भक्तपुरमा पहिलो पटक तीन पुस्ते फोटो प्रदर्शनी हुने भएको छ। भक्तपर पर्यटन विकास समितिका अध्यक्ष...

  राप्रपाबाट निर्वाचित सांसद निलम्बित

  राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीबाट निर्वाचित प्रदेश सांसदको पद निलम्बनमा परेको छ । कपिलवस्तु क्षेत्र नम्बर ३...

  रक्सि नखाउ भन्दा गयो ज्यान

  रूकुम पश्चिममा हजुरबाको हत्या आरोपमा प्रहरीले नातिलाई पक्राउ गरेको छ । रुकुम पश्चिमको मुसिकोट नगरपालिका-१२...