News Portal

 • हरिवन-११ का वडा अध्यक्ष आफैँ आमरण अनसनमा

  प्रेमनाथ पाैडेलसर्लाही, चैत्र १०
  ५५८ पटक
  सर्लाही, चैत्र १०

  हरिवन नगरपालिका ११ का वडा अध्यक्ष शेख मेहवुव रेजा शनिवारबाट आमरण अनसनमा बसेका छ्न । किसानले उखुको भुक्तानी नपाएको भन्दै वडा अध्यक्ष आमरण अनसनमा बसेका हुन् ।

  महिनाैं अघि उखु बेचेका किसानले पटक पटक ध्यानाकर्षण गराउँदा समेत इंन्दुशंकर चिनी उद्योगले भुक्तानीका लागि कुनै चासो नदिएपछि यहाँका किसान आन्दोलित भएका छन् । किसानलाइ साथ दिँदै वडा अध्यक्ष शेख मेहवुव आफैं आन्दोलनमा सरीक भएका हुन् ।
  चैत्र २ गतेबाट शुरु किसान आन्दोलनमा अध्यक्ष रेजाकै नेतृत्वमा शुक्रवार इंन्दुशंकर चिनी उद्योगको मूल गेटमा ताला लगाई उद्योगको प्रशासन ठप्प पारिएको थियो । बिभिन्न संघ संगठन, राजनितिक दल लगायतले समेत आन्दोलनमा ऐक्यवद्धता जनाएका छन् ।
  इभक्तपुरसंग कुरा गर्दै वडा अध्यक्ष शेख मेहवुवले आफु जनप्रतिनिधि संगै किसान पनि भएकोले आन्दोलन गर्नु आफ्नो अधिकार समेत भएको भनेका छन् । किसानले न्याय नपाएपछि कुनै बिकल्प नभएर आफुले यो बाटो अपनाएको उनको दावी छ ।

  आन्दोलनमा सर्लाही क्षेत्र नम्बर ३ ‘क’ बाट निर्वाचित प्रदेश सभा सदस्य डिल्ली उप्रेती, सर्लाही क्षेत्र नम्बर ३ कै पूर्व निर्वाचित सांसद हरि उप्रेती, हरिवन नगरपालिकाका मेयर गणेश प्रसाई, उपमेयर रेणुका पौडेल, सवै वडाका वडा अध्यक्षहरु, समाजसेवी विदुर प्याकुरेल, चुडामणि वाग्ले, भरत कुमार कार्की, माओवादी नेता कमल बुढाथोकी लगायतले समेत ऐक्यवद्धता जनाएका छन र आन्दोलनलाई साथ दिएका छ्न । अब पनि उखुको भुक्तानी नभए वडा नम्वर ८, ९ र १० वडा अध्यक्ष पनि आमरण अनसनमा वस्ने उनीहरुले जानकारी गराए ।

  उद्योगलाई उखु बुझाएको साँढे तीन महिना विति सक्दा समेत किसानलाई उखुको भुक्तानी नदिएकोले रहरले नभै बाध्यताले आमरण अनसन सुरु गर्नु परेको नेपाल उखु उत्पादक किसान संघका केन्द्रीय अध्यक्ष राजकुमार उप्रेतीले बताए ।

  नेपाल उखु उत्पादक संघका अध्यक्ष कपिलमुनि मैनालीले उखुको भुक्तानी माग्दै किसानले सुरु गरेको आन्दोलन जायज भएको भन्दै आन्दोलन प्रती आफुहरुको पनि समर्थन रहेको बताए ।

  त्यस्तै माओवादी केन्द्र निकट अखिल नेपाल किसान महासंघ क्रान्तिकारीका २ नम्बर प्रदेश इंन्चार्ज ध्रुव प्रसाद ढकालले पनि प्रेस विज्ञप्ती निकाल्दै उखु किसानहरुको आन्दोलन प्रति ऐक्यवद्धता जनाएका छन ।

  तर चिनी उद्योगले भने चिनी विक्रि नभएकै कारण उखुको भुक्तानी दिन नसकिएको बताउँदै आएको छ ।

  यसैवीच, नेपाल उखु उत्पादक किसान संघ, मिलगेट उखु उत्पादक समिति, नेपाल उखु उत्पादक संघले उखुको भुक्तानीको माग गर्दै बिहान इंन्दुशंकर चिनी उद्योगको मुलगेट बाटै जुलुस निकालेका थिए । उखुको भुक्तानी तुरुन्त गर, हरिवनमा फैलिएको धुवाँ, धुलो, दुर्गन्ध नियन्त्रण गर भन्ने नारा लेखिएका प्लेकार्ड सहित किसानहरुले निकालेको जुलुस हरिवन नगरपालिका परिक्रमा गर्दै पुनः इंन्दुशंकर चिनी उद्योगमै गएर सभामा परिणत भएको थियो । सभालाई किसान नेताहरु राजकुमार उप्रेती, यूवराज लुईटेल, सीताराम पोख्रेल, डोर प्रसाद भट्टराई, प्रह्लाद बुढाथोकी, ओम बहादुर सुवेदी,ज्ञान प्रसाद सुवेदी लगायतले सम्बोधन गरेका थिए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  कर्मचारीहरु १०-५ मा सीमित नहुने भक्तपुरकी नयाँ सिडिओ शर्माको प्रतिवद्धता

  CDO rudra sharma

  भक्तपुरमा नयाँ कार्यभार सम्हालेकी प्रमुख जिल्ला अधिकारी (सिडिओ) रुद्रादेवी शर्माले कर्मचारीहरु १०-५ को ड्युटीमा सीमित...

  नेपाल – भारत साहित्य दोस्रो महोत्सवको लागि बैठक सम्पन्न

  काठमाडौं । नेपाल -भारत साहित्य यात्राको दोस्रो संस्करणको रुपमा त्रिदीवसीय नेपाल भारत साहित्य दोस्रो महोत्सव...

  महिला सशक्तीकरणमा लायन्स

  सामाजिक क्षेत्रमा विविध कार्य गर्दै आइरहेको लायन्स अफ काठमाडौं, ब्राइटस्टारको प्रायोजनमा महिला सशक्तीकरण कार्यक्रम अन्तर्गत...

  बिग्रेको बाटोका कारण बाल्कोटमा ट्र्याक्टर चालकको ज्यान गयो : प्रहरी

  भक्तपुरको सूर्यविनायक- २ बालकोटस्थित महेन्द्र शान्ति स्कूलबाट चारदोबाटो तर्फ आउदै गरेको ट्र्याक्टर दुर्घटना हुँदा चालकको...

  पाप पखाल्ने इन्द्रदह

  नेपाल भाषामा ‘येँ’ भन्नाले काठमाडौँ भन्ने बुझिन्छ , ‘किँ’ को अर्थ किला र दह अर्थात्...