News Portal

 • भक्तपुरबाट २ महिनामा ११ हजार बढीले लिए व्यक्तिगत पान : यसरी प्राप्त गर्न सकिन्छ पान नम्बर

  संजीप शुभचिन्तक/भक्तपुर पोस्ट भक्तपुर, २ असोज
  २३९८ पटक
  भक्तपुर, २ असोज

  भक्तपुरस्थित आन्तरिक राजस्व कार्यालयबाट दुई महिनामा ११ हजार बढी व्यक्तिले व्यक्तिगत स्थायी लेखा नम्बर (व्यक्तिगत पान नम्बर ) लिएका छन् । नयाँ आर्थिक वर्ष शुरु भएको दुई महिनामा नै यत्ति धेरै व्यक्तिले व्यक्तिगत पान नम्बर लिएका हुन् ।

  आन्तरिक राजस्व कार्यालय, भक्तपुरमा कार्यरत कर अधिकृत तीर्था निरौलाले चालू आर्थिक वर्ष ०७६/७७ को साउन र भदौ महिनामा मात्र ११ हजार बढी व्यक्तिले व्यक्तिगत स्थायी लेखा नम्बर लिएका भक्तपुर पोस्ट लाई जानकारी दिइन् । निरौलाका अनुसार विगत वर्षका तुलनामा यो संख्या अत्यधिक हो । गत आर्थिक वर्षको यो अवधिमा ६ सय ६० जनाले मात्र व्यक्तिगत स्थायी लेखा नम्बर लिएको उनको भनाइ छ ।

  ”सेवाग्राहीहरु स्व:स्फूर्त रूपमा स्थायी लेखा नम्बर लिन आइरहनु भएको छ । हामीलाई कामको भ्याई नभ्याई छ ।” कर अधिकृत तीर्था निरौलाले भक्तपुर पोस्ट संग भनिन् । उनका अनुसार सरकारले यो आर्थिक वर्षदेखि तलव/ज्याला लेनदेनमा समेत स्थायी लेखा नम्बर अनिवार्य गरेपछि व्यक्तिगत स्थायी लेखा नम्बर लिनेको भीड ह्वात्तै बढेको हो ।

  व्यक्तिगत स्थायी लेखा नम्बर लिनेको संख्या मात्र नभई यो आर्थिक बर्षमा भक्तपुरबाट आयकर र मूल्य अभिवृद्धि करको प्रमाणपत्र लिनेको संख्या पनि अत्यधिक बढ्ने अनुमान गरिएको छ ।

  गत वर्षको तुलनामा यो आवको दुई महिनाको तथ्यांक तुलना गर्दा गत वर्ष भ्याटको प्रमाण पत्र लिने २२२ जना रहेकोमा यो वर्ष त्यो संख्या बढेर ४ सय बढी पुगेको छ भने आयकरमा गत वर्षको संख्या ६६० मा २ हजार बढेर २ हजार ६ सय ६० पुगेको देखिन्छ ।

  तथ्यांक तुलना गर्दा आन्तरिक राजस्व कार्यालय भक्तपुर उत्साहित भएको छ । राज्यलाई कर तिर्न सर्वसाधारण जागरुक भएको कार्यालयको दावी छ ।

  व्यक्तिगत पान के हो

  व्यवसायिक कारोबार नगर्ने व्यक्तिले लिने स्थायी लेखा नम्बरलाई व्यक्तिगत पान भनिन्छ । रोजगारमा संलग्न व्यक्तिहरुको लागि व्यक्तिगत पान अनिवार्य गरिएको छ । २०६७ सालदेखि यो पान लिन शुरु गरिए पनि यो आर्थिक वर्षबाट मात्र बजेट मार्फत सरकारले यसलाई अनिवार्य गरेपछि रोजगारदाताले खर्च देखाउन कामदारहरुको अनिवार्य पान हुनुपर्ने व्यवस्था गरिएको हो ।

  कर कट्टि हुने आयको रोजगारदाताले अग्रिम कर कट्टि गरेको रकम सम्बन्धित रोजगारी गर्ने व्यक्तिको स्थायी लेखा नम्बरमा जम्मा हुन जान्छ । व्यक्तिगत पान लिए पछि रोजगारी गर्ने व्यक्तिमा थप दायित्व बढ्ने भन्ने चाँही हुँदैन ।

  यसको महत्व के छ
  आयलाई अभिलेखीकरण गर्न यसको महत्व अत्यधिक रहेको हुन्छ । रोजगारदातालाई न्युनत्तम पारिश्रमिक लागू गराउन यसले भूमिका खेल्न सक्छ । विभिन्न सरकारी र व्यवसायिक प्रयोजनका लागि प्रमाण देखाउन यसले प्रमाणपत्रको कम गर्छ भने राज्यप्रति जिम्मेवार नागरिक भएको बलियो प्रमाण पनि हो यो ।

  कसरी लिने व्यक्तिगत पान नम्बर

  नागरिकता अथवा आफ्नो परिचय पत्र खुल्ले कागज पत्र लिएर आन्तरिक राजस्व कार्यालय वा नजिकको कर दाता सेवा कार्यालयमा गएर पान नम्बर लिन सकिन्छ । तर, कम जनशक्ति र बढी मागका कारण अहिले सेवाग्राहीले आफै घरमै बसेर अनलाइनमा फारम भरेपछि आफ्नो परिचय पत्र लिएर कार्यालय आउनुपर्ने व्यवस्था गरिएको आन्तरिक राजस्व कार्यालय भक्तपुरकी कर अधिकृत तीर्था निरौलाको भनाइ छ । व्यक्तिगत पान नम्बर लिन कुनै शुल्क नलाग्ने र लिएपछि पनि नवीकरण गर्नु नपर्ने तथा अन्य दायित्व पनि व्यहोर्नु नपर्ने निरौलाले जानकारी गराइन् ।

  यस्तो छ व्यक्तिगत पान दर्ता प्रक्रिया

  personal PAN

  थप जानकारीका यहाँ क्लिक गर्नुस्

  भक्तपुर पोस्टको फेसबुक पेज लाइक गर्नुभयो ? समाचारको सबैभन्दा तल बायाँ पट्टी पेज छ ।

   

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  काँग्रेसले स्थानीय जनप्रतिनिधिहरुको नियमित परीक्षा लिने गगन थापाको खुलासा

  gagan thapa

  नेपाली काँग्रेसका महासचिव गगनकुमार थापाले स्थानीय तहमा काँग्रेसबाट निर्वाचित जनप्रतिनिधिहरुको परीक्षा लिइने खुलासा गरेका छन्...

  दिनभरी काँग्रेस र रातभरी एमाले हुने अन्तर्घातीलाई माफी हुँदैन : दुर्लभ थापा

  durlove

  नेपाली काँग्रेस भक्तपुरका सभापति दुर्लभ थापाले स्थानीय निर्वाचनमा अन्तर्घात गर्ने पार्टीका नेता कार्यकर्तालाई आममाफी नहुने...

  खानेपानी सचिवमा गेलालको सरुवा : खानेपानीको समस्याबाट गुज्रिरहेका भक्तपुरबासी उत्साहित

  maniram gelal

  सरकारले ४ जना सचिव सरुवा गरेसंगै भक्तपुरको चाँगुनारायण नगरबासी मणिराम गेलालको खानेपानी मन्त्रालयमा सरुवा भएको...

  भक्तपुरमा भयरहीत वातावरणमा शान्तिपूर्ण तवरले निर्वाचन सम्पन्न

  भक्तपुरकी प्रमुख जिल्ला अधिकारी रुद्रादेवी शर्माले सीमित साधन र श्रोतका बीचपनि भक्तपुरमा शान्तिपूर्ण तवरले निर्वाचन...

  भक्तपुर औधोगिक क्षेत्रलाई स्थानान्तरण गर्नुपर्छ : सांसद सुवाल

  prem suwal

  भक्तपुरका संघीय सांसद समेत रहेका नेमकिपाका सचिव प्रेम सुवालले  ब्यासीस्थित बस्तीको बीचमा रहेको औधोगिक क्षेत्रलाई...