News Portal

 • भक्तपुरबाट २ महिनामा ११ हजार बढीले लिए व्यक्तिगत पान : यसरी प्राप्त गर्न सकिन्छ पान नम्बर

  संजीप शुभचिन्तक/भक्तपुर पोस्ट भक्तपुर, २ असोज
  ३१४७ पटक
  भक्तपुर, २ असोज

  भक्तपुरस्थित आन्तरिक राजस्व कार्यालयबाट दुई महिनामा ११ हजार बढी व्यक्तिले व्यक्तिगत स्थायी लेखा नम्बर (व्यक्तिगत पान नम्बर ) लिएका छन् । नयाँ आर्थिक वर्ष शुरु भएको दुई महिनामा नै यत्ति धेरै व्यक्तिले व्यक्तिगत पान नम्बर लिएका हुन् ।

  आन्तरिक राजस्व कार्यालय, भक्तपुरमा कार्यरत कर अधिकृत तीर्था निरौलाले चालू आर्थिक वर्ष ०७६/७७ को साउन र भदौ महिनामा मात्र ११ हजार बढी व्यक्तिले व्यक्तिगत स्थायी लेखा नम्बर लिएका भक्तपुर पोस्ट लाई जानकारी दिइन् । निरौलाका अनुसार विगत वर्षका तुलनामा यो संख्या अत्यधिक हो । गत आर्थिक वर्षको यो अवधिमा ६ सय ६० जनाले मात्र व्यक्तिगत स्थायी लेखा नम्बर लिएको उनको भनाइ छ ।

  ”सेवाग्राहीहरु स्व:स्फूर्त रूपमा स्थायी लेखा नम्बर लिन आइरहनु भएको छ । हामीलाई कामको भ्याई नभ्याई छ ।” कर अधिकृत तीर्था निरौलाले भक्तपुर पोस्ट संग भनिन् । उनका अनुसार सरकारले यो आर्थिक वर्षदेखि तलव/ज्याला लेनदेनमा समेत स्थायी लेखा नम्बर अनिवार्य गरेपछि व्यक्तिगत स्थायी लेखा नम्बर लिनेको भीड ह्वात्तै बढेको हो ।

  व्यक्तिगत स्थायी लेखा नम्बर लिनेको संख्या मात्र नभई यो आर्थिक बर्षमा भक्तपुरबाट आयकर र मूल्य अभिवृद्धि करको प्रमाणपत्र लिनेको संख्या पनि अत्यधिक बढ्ने अनुमान गरिएको छ ।

  गत वर्षको तुलनामा यो आवको दुई महिनाको तथ्यांक तुलना गर्दा गत वर्ष भ्याटको प्रमाण पत्र लिने २२२ जना रहेकोमा यो वर्ष त्यो संख्या बढेर ४ सय बढी पुगेको छ भने आयकरमा गत वर्षको संख्या ६६० मा २ हजार बढेर २ हजार ६ सय ६० पुगेको देखिन्छ ।

  तथ्यांक तुलना गर्दा आन्तरिक राजस्व कार्यालय भक्तपुर उत्साहित भएको छ । राज्यलाई कर तिर्न सर्वसाधारण जागरुक भएको कार्यालयको दावी छ ।

  व्यक्तिगत पान के हो

  व्यवसायिक कारोबार नगर्ने व्यक्तिले लिने स्थायी लेखा नम्बरलाई व्यक्तिगत पान भनिन्छ । रोजगारमा संलग्न व्यक्तिहरुको लागि व्यक्तिगत पान अनिवार्य गरिएको छ । २०६७ सालदेखि यो पान लिन शुरु गरिए पनि यो आर्थिक वर्षबाट मात्र बजेट मार्फत सरकारले यसलाई अनिवार्य गरेपछि रोजगारदाताले खर्च देखाउन कामदारहरुको अनिवार्य पान हुनुपर्ने व्यवस्था गरिएको हो ।

  कर कट्टि हुने आयको रोजगारदाताले अग्रिम कर कट्टि गरेको रकम सम्बन्धित रोजगारी गर्ने व्यक्तिको स्थायी लेखा नम्बरमा जम्मा हुन जान्छ । व्यक्तिगत पान लिए पछि रोजगारी गर्ने व्यक्तिमा थप दायित्व बढ्ने भन्ने चाँही हुँदैन ।

  यसको महत्व के छ
  आयलाई अभिलेखीकरण गर्न यसको महत्व अत्यधिक रहेको हुन्छ । रोजगारदातालाई न्युनत्तम पारिश्रमिक लागू गराउन यसले भूमिका खेल्न सक्छ । विभिन्न सरकारी र व्यवसायिक प्रयोजनका लागि प्रमाण देखाउन यसले प्रमाणपत्रको कम गर्छ भने राज्यप्रति जिम्मेवार नागरिक भएको बलियो प्रमाण पनि हो यो ।

  कसरी लिने व्यक्तिगत पान नम्बर

  नागरिकता अथवा आफ्नो परिचय पत्र खुल्ले कागज पत्र लिएर आन्तरिक राजस्व कार्यालय वा नजिकको कर दाता सेवा कार्यालयमा गएर पान नम्बर लिन सकिन्छ । तर, कम जनशक्ति र बढी मागका कारण अहिले सेवाग्राहीले आफै घरमै बसेर अनलाइनमा फारम भरेपछि आफ्नो परिचय पत्र लिएर कार्यालय आउनुपर्ने व्यवस्था गरिएको आन्तरिक राजस्व कार्यालय भक्तपुरकी कर अधिकृत तीर्था निरौलाको भनाइ छ । व्यक्तिगत पान नम्बर लिन कुनै शुल्क नलाग्ने र लिएपछि पनि नवीकरण गर्नु नपर्ने तथा अन्य दायित्व पनि व्यहोर्नु नपर्ने निरौलाले जानकारी गराइन् ।

  यस्तो छ व्यक्तिगत पान दर्ता प्रक्रिया

  personal PAN

  थप जानकारीका यहाँ क्लिक गर्नुस्

  भक्तपुर पोस्टको फेसबुक पेज लाइक गर्नुभयो ? समाचारको सबैभन्दा तल बायाँ पट्टी पेज छ ।

   

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  संसदमा अरुलाई गालीगलौज गरेर आफ्नो उपस्थिति देखाउने दौडमा म छैन : दुर्लभ थापा

  durlav thapa

  भक्तपुर क्षेत्र नं. २ का प्रतिनिधि सभा सदस्य दुर्लभ थापाले आफू जनताको प्रतिनिधि भएकाले जनताको...

  सीटीइभीटीको जीप सुनकोशीमा खस्दा २ निर्देशक र एक अधिकृत बेपत्ता

  भक्तपुरको सानोठिमीस्थित प्राविधिक शिक्षा तथा व्यवसायिक तालिम परिषद (सीटीइभीटी) को जीप सुनकोशीमा खस्दा २ निर्देशक...

  नयाँदिल्ली पुगेका प्रधानमन्त्री प्रचण्डको राजनीतिक भेटवार्ता शुरु

  तेस्रो कार्यकाल सम्हालेका प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड औपचारिक भ्रमणका लागि भारत पुगेका छन् । उनले...

  दुवाकोटस्थित गोल्डेन सुनगाभा स्कूलले नमूना संसद चलाउने

  sungava school

  भक्तपुरको चाँगुनारायण नगरपालिका वडा नं. २ दुवाकोटस्थित गोल्डेन सुनगाभा स्कूलले नमूना संसद अभ्यास गर्ने भएको...

  पूर्व सचिव उपाध्यायको स्टाटसप्रति पूर्वमन्त्री महेश बस्नेतको आपत्ति

  नेपाल सरकारका पूर्वसचिव भिम प्रसाद उपाध्यायले सामाजिक संजालमा राखेको स्टाटसप्रति पूर्व मन्त्री समेत रहेका नेकपा(एमाले)...