News Portal

 • कालापानीमा नेपालको विरुद्ध नेपालीकै प्रयोग गरिएको सांसद सुवालको खुलासा

  भक्तपुर, २५ कात्तिक
  १८४९ पटक
  भक्तपुर, २५ कात्तिक

  नेपाल मजदुर किसान पार्टीका सचिव समेत रहेका सांसद प्रेम सुवालले कालापानी नेपालीकै बलमा भारतले कब्जा गरेको बताएका छन् । कालापानी कब्जा गरेर भारतले नेपालबाट भर्ती गरेको गोर्खा फौज तैनाथ गरेको उनले बताए ।

  संसदको राज्य व्यवस्था तथा सुशासन समितिमा सोमबार बोल्दै सांसद सुवालले सन् १९५० मा भारतले कालापानीमा गोर्खा रेजिमेन्ट राखेको आफूलाई उक्त रेजिमेन्टका एक सैनिकले बताएको जिकिर गरे । नेपाल विरुद्ध नेपालीलाई नै प्रयोग गरेर भारतले कालापानी कब्जा गरेको र शाशक दल निरिह देखिएकाले भारतले अहिले आएर आफ्नो नयाँ नक्सामै यसलाई गाभेको उनको भनाइ छ ।

  ‘नेपालविरुद्ध नेपाली नै प्रयोग गरेको भारतीय विस्तारवादी चरित्र यतिबेला नाङ्गो भएको छ।’ सांसद सुवालले भने । भारतीय विस्तारवाद बाट बच्न गोर्खा भर्ती केन्द्र बन्द गर्नुपर्ने पनि उनले बताए ।

  सन् १९५०मा तत्कालीन प्रधानमन्त्री मात्रिकाप्रसाद कोइरालाले कालापानीमा भारतीय सेना राख्न अनुमति दिएको दावी गर्दै सांसद सुवालले पछि त्यहाँ तैनाथ सेनाले कालीको मन्दिर बनाएर कालीमन्दिर बाट बग्ने पानीलाई सिमाना भनेर बिबाद निकालेको उनले जिकिर गरे । ‘भारतीय गोर्खा सेनामा भर्ती भएका श्रीप्रसाद बुढाथोकीको हवाला दिंदै सांसद सुवालले गोर्खा सैनिक कालापानीमा भारतले खटाएको जिकिर गरेका थिए । गोर्खा सैनिक आफ्नै मातृभूमिको बिरुद्ध परिचालित भएको कालापानी तथ्यले उजागर गरेको भन्दै उनले आफ्ना नौजवान अरुको सुरक्षा फौजमा खटाउन नहुने माग गरे ।

  कालापानी, लिपुलेक र लिम्पियाधुरा हाम्रो हो भन्ने नेपालीलाई अराजक मान्न नहुने भन्दै उनले कूटनीतिक पहलका नाममा सरकारले अलमल गर्न नहुने बताए । लिपुलेक हडपेको कारण तत्काल नेपाली सेना र सशस्त्र प्रहरीलाई सिमा सुरक्षामा पठाउनुपर्ने सांसद सुवालले बिचार व्यक्त गरे ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  भक्तपुरमा माओवादी केन्द्रको नगर सम्मेलन सम्पन्न

  भक्तपुर नगरपालिकामा नेकपा (माओवादी केन्द्र)को दोश्रो सम्मेलन सम्पन्न भएको छ । शनिवार सल्लघारीमा सम्मेलन सम्पन्न...

  राखेपमा खेलकर्मीहरुको हरिबिजोग : सदस्य सचिवमा ब्यापारीकै पल्ला भारी

  फेरि व्यापारीलाई नै खेलकुदको नेतृत्व दिने तयारी काठमाडौं, मंसिर ११– देशमा सरकार परिवर्तनसँगै नेपाली खेलकुद...

  भक्तपुरका स्ववासीको भूमि सम्बन्धी समस्या समाधान गरिने

  भूमि व्यवस्था, सहकारी तथा गरिवी निवारण मन्त्री शशी श्रेष्ठले भक्तपुरमा रहेका स्ववासी र बेनिसाको समस्या...

  चाँगुनारायणमा नरेश खड्काको नेतृत्वमा माओवादी केन्द्रको नयाँ नगर समिति निर्वाचित

  सत्ता साझेदार दल नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (माओवादी केन्द्र) ले भक्तपुरको चाँगुनारायण नगरपालिकामा नयाँ नेतृत्व निर्वाचित...

  भक्तपुर सांगीतिक समाजको आयोजनामा २५ जनाले गरे रक्तदान

  भक्तपुर सांगीतिक समाजले आफ्नो पाँचौ स्थापना दिवसको अवसर पारेर रक्तदान कार्यक्रम सम्पन्न गरेको छ ।...