News Portal

 • कालापानीमा नेपालको विरुद्ध नेपालीकै प्रयोग गरिएको सांसद सुवालको खुलासा

  भक्तपुर, २५ कात्तिक
  २११८ पटक
  भक्तपुर, २५ कात्तिक

  नेपाल मजदुर किसान पार्टीका सचिव समेत रहेका सांसद प्रेम सुवालले कालापानी नेपालीकै बलमा भारतले कब्जा गरेको बताएका छन् । कालापानी कब्जा गरेर भारतले नेपालबाट भर्ती गरेको गोर्खा फौज तैनाथ गरेको उनले बताए ।

  संसदको राज्य व्यवस्था तथा सुशासन समितिमा सोमबार बोल्दै सांसद सुवालले सन् १९५० मा भारतले कालापानीमा गोर्खा रेजिमेन्ट राखेको आफूलाई उक्त रेजिमेन्टका एक सैनिकले बताएको जिकिर गरे । नेपाल विरुद्ध नेपालीलाई नै प्रयोग गरेर भारतले कालापानी कब्जा गरेको र शाशक दल निरिह देखिएकाले भारतले अहिले आएर आफ्नो नयाँ नक्सामै यसलाई गाभेको उनको भनाइ छ ।

  ‘नेपालविरुद्ध नेपाली नै प्रयोग गरेको भारतीय विस्तारवादी चरित्र यतिबेला नाङ्गो भएको छ।’ सांसद सुवालले भने । भारतीय विस्तारवाद बाट बच्न गोर्खा भर्ती केन्द्र बन्द गर्नुपर्ने पनि उनले बताए ।

  सन् १९५०मा तत्कालीन प्रधानमन्त्री मात्रिकाप्रसाद कोइरालाले कालापानीमा भारतीय सेना राख्न अनुमति दिएको दावी गर्दै सांसद सुवालले पछि त्यहाँ तैनाथ सेनाले कालीको मन्दिर बनाएर कालीमन्दिर बाट बग्ने पानीलाई सिमाना भनेर बिबाद निकालेको उनले जिकिर गरे । ‘भारतीय गोर्खा सेनामा भर्ती भएका श्रीप्रसाद बुढाथोकीको हवाला दिंदै सांसद सुवालले गोर्खा सैनिक कालापानीमा भारतले खटाएको जिकिर गरेका थिए । गोर्खा सैनिक आफ्नै मातृभूमिको बिरुद्ध परिचालित भएको कालापानी तथ्यले उजागर गरेको भन्दै उनले आफ्ना नौजवान अरुको सुरक्षा फौजमा खटाउन नहुने माग गरे ।

  कालापानी, लिपुलेक र लिम्पियाधुरा हाम्रो हो भन्ने नेपालीलाई अराजक मान्न नहुने भन्दै उनले कूटनीतिक पहलका नाममा सरकारले अलमल गर्न नहुने बताए । लिपुलेक हडपेको कारण तत्काल नेपाली सेना र सशस्त्र प्रहरीलाई सिमा सुरक्षामा पठाउनुपर्ने सांसद सुवालले बिचार व्यक्त गरे ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  उपचाररत उपप्रधान एवं गृहमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्न नपाइने

  प्रधानमन्त्री पुष्प कमल दाहाल प्रचण्डले उपप्रधान एवं गृहमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठको स्वास्थ्य अवस्थाबारे जानकारी लिएका छन्...

  प्रधानमन्त्री प्रचण्ड अस्पताल पुगेर लिए उपप्रधान एवं गृह मन्त्री श्रेष्ठको स्वास्थ्य बारे जानकारी

  प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले उपप्रधान एवं गृहमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठको स्वास्थ्य अवस्थाबारे जानकारी लिएका छन् ।बुधवार...

  भूकम्प पीडित पत्रकारलाई प्रेस सेन्टर ललितपुरको न्यानाे ज्याकेट

  प्रेस सेन्टर ललितपुरले भूकम्प पीडित पत्रकारहरुलाई न्यानाे ज्याकेट उपलब्ध गराउने भएको छ । भूकम्पबाट पालमुनि...

  उपभोक्ता हित संरक्षणमा चाँगुनारायण प्रतिवद्ध

  चाँगुनारायण नगरपालिकाका मेयर जीवन खत्रीले उपभोक्ताको हित संरक्षणका लागि नगरपालिका दृढ रहेको दावी गरेका छन्...

  चार दिने युएई भ्रमणमा प्रधानमन्त्री प्रचण्डका दुई दर्जन उपलब्धी

  प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड जलवायु सम्मेलनमा भाग लिएर आइतबार स्वदेश फर्किएका छन् । उनले चार...