News Portal

 • कालापानीमा नेपालको विरुद्ध नेपालीकै प्रयोग गरिएको सांसद सुवालको खुलासा

  भक्तपुर, २५ कात्तिक
  २०१७ पटक
  भक्तपुर, २५ कात्तिक

  नेपाल मजदुर किसान पार्टीका सचिव समेत रहेका सांसद प्रेम सुवालले कालापानी नेपालीकै बलमा भारतले कब्जा गरेको बताएका छन् । कालापानी कब्जा गरेर भारतले नेपालबाट भर्ती गरेको गोर्खा फौज तैनाथ गरेको उनले बताए ।

  संसदको राज्य व्यवस्था तथा सुशासन समितिमा सोमबार बोल्दै सांसद सुवालले सन् १९५० मा भारतले कालापानीमा गोर्खा रेजिमेन्ट राखेको आफूलाई उक्त रेजिमेन्टका एक सैनिकले बताएको जिकिर गरे । नेपाल विरुद्ध नेपालीलाई नै प्रयोग गरेर भारतले कालापानी कब्जा गरेको र शाशक दल निरिह देखिएकाले भारतले अहिले आएर आफ्नो नयाँ नक्सामै यसलाई गाभेको उनको भनाइ छ ।

  ‘नेपालविरुद्ध नेपाली नै प्रयोग गरेको भारतीय विस्तारवादी चरित्र यतिबेला नाङ्गो भएको छ।’ सांसद सुवालले भने । भारतीय विस्तारवाद बाट बच्न गोर्खा भर्ती केन्द्र बन्द गर्नुपर्ने पनि उनले बताए ।

  सन् १९५०मा तत्कालीन प्रधानमन्त्री मात्रिकाप्रसाद कोइरालाले कालापानीमा भारतीय सेना राख्न अनुमति दिएको दावी गर्दै सांसद सुवालले पछि त्यहाँ तैनाथ सेनाले कालीको मन्दिर बनाएर कालीमन्दिर बाट बग्ने पानीलाई सिमाना भनेर बिबाद निकालेको उनले जिकिर गरे । ‘भारतीय गोर्खा सेनामा भर्ती भएका श्रीप्रसाद बुढाथोकीको हवाला दिंदै सांसद सुवालले गोर्खा सैनिक कालापानीमा भारतले खटाएको जिकिर गरेका थिए । गोर्खा सैनिक आफ्नै मातृभूमिको बिरुद्ध परिचालित भएको कालापानी तथ्यले उजागर गरेको भन्दै उनले आफ्ना नौजवान अरुको सुरक्षा फौजमा खटाउन नहुने माग गरे ।

  कालापानी, लिपुलेक र लिम्पियाधुरा हाम्रो हो भन्ने नेपालीलाई अराजक मान्न नहुने भन्दै उनले कूटनीतिक पहलका नाममा सरकारले अलमल गर्न नहुने बताए । लिपुलेक हडपेको कारण तत्काल नेपाली सेना र सशस्त्र प्रहरीलाई सिमा सुरक्षामा पठाउनुपर्ने सांसद सुवालले बिचार व्यक्त गरे ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  लिटिल वर्ल्ड स्कूलका विद्यार्थीले बनाए य:मरी

  भक्तपुर नगरपालिका वडा नम्बर १ दुधपाटीस्थित लिटिल वर्ल्ड स्कूलका विद्यार्थीहरुले य:मरी बनाएका छन् । नेवा:...

  मध्यपुरमा पत्रकारको सांस्कृतिक पदयात्रा

  मध्यपुर सञ्चार समाजको आयोजनामा मध्यपुर थिमिमा पत्रकारले सास्कृतिक पदयात्रा सम्पन्न गरेका छन् । य:मरी पुन्हीको...

  भक्तपुर अस्पतालका अध्यक्ष सुवाललाई पितृशोक

  भक्तपुर अस्पताल ब्यवस्थापन तथा संचालक समितिका अध्यक्ष मिलन सुवाललाई पितृशोक परेको छ । नेकपा एमाले...

  कृषि अर्थतन्त्रको विकासमा ज्यापू समुदायको भूमिका महत्त्वपूर्ण : प्रम देउवा

  प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाले मेहनती र इमान्दार समुदायका रूपमा परिचित ज्यापू समुदाय नेपाली समाज र संस्कृतिको...

  चिनियाँ अस्पतालमा वर्षमान पुनको उपचार सुरु

  नेकपा माओवादी केन्द्रका उपमहासचिव वर्षमान पुनको उपचार सुरु भएको छ । चीनको सेनजेनस्थित थर्ड पिपुल्स्...