News Portal

 • नेपालमा नोभेल कोरोना भाइरस(कोभेड-१९) को आधिकारिक अपडेट (मिडियामा पहिलोपटक)

  भक्तपुर पोस्ट विशेष ब्युरोभक्तपुर, ६ फागुन
  १०१२ पटक
  भक्तपुर, ६ फागुन

  नोभेल कोरोना भाइरस(कोभेड-१९)का कारण छिमेकी देश चीनको विशेषगरी हुवेइ प्रान्तको वुहान र आसपासको जनजीवन ज्यादै कष्टकर बनेको छ । मंगलवारसम्ममा त्यहाँ १७७२ जनाको ज्यान गैसकेको छ भने ७० हजार ६ सय ३५ जनामा संक्रमणमा परेका छन् । चीन बाहेक फिलिपिन्स,जापान र फ्रान्समा गरी ३ जनाले ज्यान गुमाउदा संक्रमणका कारण ज्यान गुमाउनेको संख्या १७७५ पुगेको छ ।

  भक्तपुर पोस्ट श्रोतका अनुसार चीनको वुहानबाट उद्धार गरी स्वदेश फ़र्काइएका नेपालीहरुमा यसको संक्रमण देखिएको छैन । भक्तपुरको खरीपाटीमा बनाइएको क्वारेन्टाइनमा राखिएका १ सय ७५ जना मध्ये कसैलाई पनि रोगको लक्षण समेत नदेखिएको श्रोतको दावी छ । ”स्वास्थ्य जाँच गर्दा सबै सन्चै देखिएका छन् ।” श्रोतले भन्यो ।

  यद्यपी भक्तपुर पोस्टलाई प्राप्त सरकारी तथ्याङ्क अनुसार भने नेपालमा यस रोगको लक्षणका आधारमा ३५ वटा नमूना जाँच भैसकेका छन् । यो जाँच टेकुस्थित सरुवा रोग नियन्त्रण अस्पतालको जाँच बाट शंका लागेको अवस्थामा कन्फम गर्नका लागि गरिने जाँच भएको बताइएको छ । हंगकंग लगेर नमूना जाँच गरिएका ३५ केसमा ३४ वटामा ‘नेगेटिभ’ अर्थात कोभिड-१९ को संक्रमण नभएको पुष्टी भएको छ भने एउटा केशमा भने रोग लागेको रिपोर्ट आएको बताइएको छ ।

  ति संक्रमण देखिएका बिरामी सरकारले उद्धार गरी भक्तपुरमा राखेका नागरीक भने होइनन । निजी भ्रमण गरी चीनबाट फर्केका उनमा रोग प्रमाणित भएपनि हाल सन्चो भैसकेको बताइएको छ ।

  भक्तपुरको खरीपाटी क्वारेन्टाइनमा रहेका चीनबाट उद्धार गरी ल्याइएका विद्यार्थी र नगरकोट क्वारेन्टाइनमा रहेका उनीहरुलाई उद्धार गर्न गएका नेपाल एयरलाइन्सको ‘अन्नपूर्ण ए३३०’ का क्याबिन क्रु को स्वास्थ्य भने राम्रो रहेको जानकारी प्राप्त भएको छ । आइतवार विहानदेखि उनीहरु क्वारेन्टाइनमा रहेका छन् ।

  सरकारले क्वारेन्टाइनमा डब्लुएचओको अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्ड अनुसारको ‘आइसाेलेसन वार्ड’मा हुने जस्तै भौतिक र मेडिकल सुबिधा उपलब्ध गराएको दावी गरिएको छ । रोग प्रमाणित हुने अवस्था नदेखिएपनि सरकारले क्वारेन्टाइनको ब्याक अपका लागि ३ वटा अस्पतालमा रोग देखिएमा राख्न ‘आइसाेलेसन वार्ड’ तयारी अवस्थामा राखेको छ । भक्तपुर पोस्ट श्रोतका अनुसार टेकु स्थित शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरूवा रोग नियन्त्रण अस्पताललाई पहिलो प्राथमिकतामा राखिएको छ भने दोश्रोमा पाटन अस्पताल परेको छ । यि दुई अस्पतालले चाप धान्न नसके सशस्त्र प्रहरी बलको अस्पतालमा तेस्रो विकल्पको रुपमा ‘आइसोलेसन वार्ड’ राखिएको छ ।

  यद्यपी अहिले सम्मको अवस्था हेर्दा क्वारेन्टाइन बाट आइसोलेसन सम्म लानुपर्ने अवस्था समेत नदेखिएको जानकारी प्राप्त भएको छ । तैपनि क्वारेन्टाइनमा राखिएकाहरुलाई १४ दिनसम्म बाहिर नपठाइने व्यवस्था सहित सावधानी अपनाइएको छ ।

  मंगलवार क्वारेन्टाइनमा राखिएको तेस्रो दिन भएको छ र सरकारका स्वास्थ्य मन्त्री भानुभक्त ढकाल, मन्त्रालयका सचिव खगराज बराल सहितको टोलीले क्वारेन्टाइन क्षेत्रको बाहिरी अवस्था स्थलगत अवलोकन गर्नुका साथै भित्री अवस्थाबारे पनि जानकारी लिएको छ । मन्त्रीको टोलीलाई भक्तपुरकी प्रमुख जिल्ला अधिकारी हुमकला पाण्डेको नेतृत्वमा रहेको जिल्लाको टोलीले सहजीकरण गरेको थियो । उक्त टोलीले समेत क्वारेन्टाइनमा रहेकाहरुको स्वास्थ्य अवस्था राम्रो रहेको भन्दै खुशी व्यक्त गरेको छ ।

  भक्तपुर पोस्टको फेसबुक पेज लाइक गरी फेसबुकमै समाचार प्राप्त गर्नुस्

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  भक्तपुरमा तात्यो माओवादी केन्द्र : एकैदिन पाँच वडाका कार्यक्रम, ताथलीमा नयाँ कमिटी

  भक्तपुरमा नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (माओवादी केन्द्र)ले आफ्नो सांगठनिक गतिविधि बढाएको छ । केपी ओली सरकार...

  सूर्यविनायकमा मानव कंकाल फेला : अनुसन्धानमा सहयोग गर्न प्रहरीको अपिल

  भक्तपुरको सूर्यविनायक नगरपालिका वडा नं. ७ गुण्डु स्थित जंगलमा एक मानव कंकाल फेला परेको छ...

  निषेधाज्ञा खुलेसँगै थपिए कोरोना सङ्क्रमित , तेस्रो लहर आउनसक्ने चेतावनी

  निषेधाज्ञा खुलेसँगै कोरोना भाइरस सङ्क्रमणको दर पनि बढेको छ । पछिल्लो एक हप्ताको तथ्याङ्क हेर्दा...

  फेरी बढ्यो सुनचाँदीको मुल्य

  नेपाली बजारमा सुनचाँदीको मुल्य फेरी बढेको छ । आज छापावाला सुन तोलामा ३ सय रुपैयाँ...

  पुष्पलाल स्मृति दिवसको प्रवचन कार्यक्रममा प्रचण्ड माधव र विप्लवका नेता एकै ठाउमा

  नेकपा माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’देखि नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीका महासचिव नेत्रविक्रम चन्द ‘विप्लव’सम्म आज...