News Portal

 • नेपालमा नोभेल कोरोना भाइरस(कोभेड-१९) को आधिकारिक अपडेट (मिडियामा पहिलोपटक)

  भक्तपुर पोस्ट विशेष ब्युरोभक्तपुर, ६ फागुन
  १५६१ पटक
  भक्तपुर, ६ फागुन

  नोभेल कोरोना भाइरस(कोभेड-१९)का कारण छिमेकी देश चीनको विशेषगरी हुवेइ प्रान्तको वुहान र आसपासको जनजीवन ज्यादै कष्टकर बनेको छ । मंगलवारसम्ममा त्यहाँ १७७२ जनाको ज्यान गैसकेको छ भने ७० हजार ६ सय ३५ जनामा संक्रमणमा परेका छन् । चीन बाहेक फिलिपिन्स,जापान र फ्रान्समा गरी ३ जनाले ज्यान गुमाउदा संक्रमणका कारण ज्यान गुमाउनेको संख्या १७७५ पुगेको छ ।

  भक्तपुर पोस्ट श्रोतका अनुसार चीनको वुहानबाट उद्धार गरी स्वदेश फ़र्काइएका नेपालीहरुमा यसको संक्रमण देखिएको छैन । भक्तपुरको खरीपाटीमा बनाइएको क्वारेन्टाइनमा राखिएका १ सय ७५ जना मध्ये कसैलाई पनि रोगको लक्षण समेत नदेखिएको श्रोतको दावी छ । ”स्वास्थ्य जाँच गर्दा सबै सन्चै देखिएका छन् ।” श्रोतले भन्यो ।

  यद्यपी भक्तपुर पोस्टलाई प्राप्त सरकारी तथ्याङ्क अनुसार भने नेपालमा यस रोगको लक्षणका आधारमा ३५ वटा नमूना जाँच भैसकेका छन् । यो जाँच टेकुस्थित सरुवा रोग नियन्त्रण अस्पतालको जाँच बाट शंका लागेको अवस्थामा कन्फम गर्नका लागि गरिने जाँच भएको बताइएको छ । हंगकंग लगेर नमूना जाँच गरिएका ३५ केसमा ३४ वटामा ‘नेगेटिभ’ अर्थात कोभिड-१९ को संक्रमण नभएको पुष्टी भएको छ भने एउटा केशमा भने रोग लागेको रिपोर्ट आएको बताइएको छ ।

  ति संक्रमण देखिएका बिरामी सरकारले उद्धार गरी भक्तपुरमा राखेका नागरीक भने होइनन । निजी भ्रमण गरी चीनबाट फर्केका उनमा रोग प्रमाणित भएपनि हाल सन्चो भैसकेको बताइएको छ ।

  भक्तपुरको खरीपाटी क्वारेन्टाइनमा रहेका चीनबाट उद्धार गरी ल्याइएका विद्यार्थी र नगरकोट क्वारेन्टाइनमा रहेका उनीहरुलाई उद्धार गर्न गएका नेपाल एयरलाइन्सको ‘अन्नपूर्ण ए३३०’ का क्याबिन क्रु को स्वास्थ्य भने राम्रो रहेको जानकारी प्राप्त भएको छ । आइतवार विहानदेखि उनीहरु क्वारेन्टाइनमा रहेका छन् ।

  सरकारले क्वारेन्टाइनमा डब्लुएचओको अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्ड अनुसारको ‘आइसाेलेसन वार्ड’मा हुने जस्तै भौतिक र मेडिकल सुबिधा उपलब्ध गराएको दावी गरिएको छ । रोग प्रमाणित हुने अवस्था नदेखिएपनि सरकारले क्वारेन्टाइनको ब्याक अपका लागि ३ वटा अस्पतालमा रोग देखिएमा राख्न ‘आइसाेलेसन वार्ड’ तयारी अवस्थामा राखेको छ । भक्तपुर पोस्ट श्रोतका अनुसार टेकु स्थित शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरूवा रोग नियन्त्रण अस्पताललाई पहिलो प्राथमिकतामा राखिएको छ भने दोश्रोमा पाटन अस्पताल परेको छ । यि दुई अस्पतालले चाप धान्न नसके सशस्त्र प्रहरी बलको अस्पतालमा तेस्रो विकल्पको रुपमा ‘आइसोलेसन वार्ड’ राखिएको छ ।

  यद्यपी अहिले सम्मको अवस्था हेर्दा क्वारेन्टाइन बाट आइसोलेसन सम्म लानुपर्ने अवस्था समेत नदेखिएको जानकारी प्राप्त भएको छ । तैपनि क्वारेन्टाइनमा राखिएकाहरुलाई १४ दिनसम्म बाहिर नपठाइने व्यवस्था सहित सावधानी अपनाइएको छ ।

  मंगलवार क्वारेन्टाइनमा राखिएको तेस्रो दिन भएको छ र सरकारका स्वास्थ्य मन्त्री भानुभक्त ढकाल, मन्त्रालयका सचिव खगराज बराल सहितको टोलीले क्वारेन्टाइन क्षेत्रको बाहिरी अवस्था स्थलगत अवलोकन गर्नुका साथै भित्री अवस्थाबारे पनि जानकारी लिएको छ । मन्त्रीको टोलीलाई भक्तपुरकी प्रमुख जिल्ला अधिकारी हुमकला पाण्डेको नेतृत्वमा रहेको जिल्लाको टोलीले सहजीकरण गरेको थियो । उक्त टोलीले समेत क्वारेन्टाइनमा रहेकाहरुको स्वास्थ्य अवस्था राम्रो रहेको भन्दै खुशी व्यक्त गरेको छ ।

  भक्तपुर पोस्टको फेसबुक पेज लाइक गरी फेसबुकमै समाचार प्राप्त गर्नुस्

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  सहकारी ठगि प्रकरणको छानबिन गर्न सांसद थापा संयोजक रहेको संसदीय समिति गठन

  काठमाडौँ । प्रतिनिधिसभाले सहकारी ठगि प्रकरणको छानबिन गर्न संसदीय समिति गठन गरेको छ ।  समितिको...

  यस्ता छन् बजेटका पाँच उद्देश्य र प्राथमिकता(पूर्णपाठ सहित)

  बजेटको नयाँ ब्यागका साथमा अर्थमन्त्री वर्षमान पुन । तस्बिरः केशब गुरुङ अर्थमन्त्री वर्षमान पुनले कूल...

  बजेटको बक्तब्यमै भक्तपुरको शान, पुनको बजेटले बढायो ढकालको सम्मान

  सरकारले प्रस्तुत गरेको आगामी आर्थिक वर्ष २०८१/८२ को बजेट बक्तब्यमा भक्तपुर जिल्लाका केही आयोजनालाई प्राथमिकता...

  ४ सवारी साधन ठोक्किदा गयो २ जनाको ज्यान

  नारायणगढ-मुग्लिन सडक खण्डमा आइतबार राति भएको सवारी दुर्घटनामा परी मृत्यु हुनेको सङ्ख्या दुई पुगेको छ...

  चाँगुनारायणका उपप्रमुखको तलब र भत्ता, स्कूले विद्यार्थीलाई पोशाक र जुत्ता

  भक्तपुरको चाँगुनारायण नगरपालिकाका उपप्रमुख रमेश बुढाथोकीले आफूले पाउने तलब भत्ताको रकम विद्यालय पढ्ने बाबुनानीहरुको लागि...