News Portal

 • जगाती वृत्तका डिएसपी जोशीको बिदाई : वृत्त प्रमुख बनेर आए, साथी बनेर गए

  राजेशमान मानन्धर / भक्तपुर पोस्ट भक्तपुर, २१ भदौ
  १६२० पटक
  भक्तपुर, २१ भदौ

  महानगरीय प्रहरी वृत्त, जगातीका प्रमुख समेत रहेका प्रहरी नायब उपरीक्षक (डिएसपी) चक्रराज जोशीको बिदाइ भएको छ । महानगरीय प्रहरी गण महाराजगंजमा सरुवा भएका जोशीको आइतवार बिदाइ भएको हो । उनको ठाँउमा नुवाकोट बाट सरुवा भई आएका राजेश थापाको स्वागत कार्यक्रम पनि सम्पन्न भएको छ । जगाती वृत्तले एकैपटक थापाको स्वागत र जोशीलाई बिदाइ कार्यक्रम सम्पन्न गरेको हो ।

  डिएसपी जोशीले करिब १३ महिना अघि गत वर्षको साउन १३ गते जगाती वृत्त प्रमुखको जिम्मेवारी सम्हालेका थिए । शालीन स्वभाव भएका जोशीले आफ्नो कार्यकालमा वृत्तलाई एउटा परिवार जसरी एकतावद्ध गराइराख्न सफल भएका कटुन्जे प्रभागमा कार्यरत प्रहरी सहायक निरीक्षक मनोज सर्राफ बताउछन् । मातहतका कर्मचारीलाई माया र हौसला दिने उनको स्वभावको मातहतका कर्मचारीले खुलेर प्रसंशा गरेका छन् । कोरोना सन्त्रासका बीच जोशीलाई बिदाइ गर्न मातहतका धेरै प्रहरीहरु बिदाइ कार्यक्रममा उपस्थित भएका थिए । त्यतिमात्र होइन, उनलाई बिदाइको हात हल्लाउन स्थानीयहरुको पनि उल्लेख्य उपस्थिति रहेको देखिन्थ्यो ।

  मृदुभाषी डिएसपी जोशी इन्चार्जकोरुपमा जगाती वृत्तमा आएको भए पनि आत्मीय साथी भएर बिदाइ भएका नेपाल मानव अधिकार संगठनका सभापति रामकृष्ण मानन्धरले बताए । जाँदै गरेका प्रहरी इन्चार्जको बिदाइमा उल्लेख्य उपस्थिति हुनु त्यसको प्रमाण भएको उनको भनाइ छ ।

  डिएसपी जोशीको कार्यकाल कोभिड १९ का कारण चुनौतीपूर्ण बनेको थियो । उपत्यका भित्रिने र बाहिरिने साँगा नाकामा बसेर मानिसहरुलाई रोक्नु र गन्तव्यमा पठाउनु बास्तवमै चुनौतीपूर्ण कार्य थियो । एकातर्फ रोगको त्रासका कारण मानिसलाई रोक्नुपर्ने बाध्यता, अर्कोतर्फ मानवीय संबेदनाका कारण लिनुपर्ने निर्णयबीचको तादम्यता एउटा सक्षम कमाण्डरले मात्र मिलाउन सक्छ । जुन डिएसपी जोशीले हासिहासी पुरा गर्न सफल भएका छन् ।

  उनको नेतृत्वमा वृत्तले लकडाउन र त्यसयता बिना पास उपत्यका आउँन लागेको सवारी साधनलाई दैनिक सयौंको संख्यामा सम्झाइबुझाइ फिर्ता पठाएको छ भने प्रवेश गर्नेहरुको व्यक्तिगत विवरण सहितको अभिलेख व्यवस्था गरेर राखेको देखिन्छ । त्यसैगरी यस अवधीमा वृत्तले बिभिन्न सामाजिक सस्थाहरु संगको सहकार्यमा भोकभोकै हिडेर घर जाने अवस्थाका मजदुर वर्गलाई जगातीमा खाना खुवाउने व्यवस्था मिलाइएको थियो भने पचास हजार बढीलाई गन्तव्यस्थलका जिम्मेवार व्यक्ति र सस्थाको जिम्मा लगाएर पठाउन वृत्तले समन्वयात्मक भूमिका निभाएको थियो ।

  जोशीको नेतृत्वमा जगाती वृत्तले क्वारेन्टाइन र होल्डिङ्ग सेन्टरको व्यवस्थापन, आन्तरीक सुरक्षा तथा अनुगमनमा नेपाली सेना र स्थानीय तहसँग समन्वयात्मक र सहयोगात्मक रुपमा सक्रिय भूमिका निर्वाह गरेको थियो । कोभिड १९ रोकथाम र नियन्त्रणमा अग्र मोर्चामा रहेर काम गरिरहेका प्रहरीमा रोगको जोखिम उच्च हुनु स्वभाविकै हो । त्यति हुँदाहुँदै पनि जगाती वृत्तमा एकजना पनि प्रहरीमा संक्रमण नहुनु डिएसपी जोशीको कुशल नेतृत्वको परिणाम भएको वृत्तका प्रहरीहरुको बुझाइ छ । आफूहरु फ्रन्टमा बसेर काम गर्नु पर्दा डिएसपी जोशीले कोभिड १९ बाट बच्न दैनिक रोलकलमा गर्ने निर्देशनले सचेत भएर ड्युटी गर्द कोभिड बाट बच्न सकिएको प्रहरी निरीक्षक झलक पौडेल सम्झन्छन । डिएसपी जोशीले आफ्नो परिवारका सदस्य झैँ आफूहरुलाई कोभिड बिरुद्ध सावधानी अपनाउन सचेत गराइरहने गरेको उनको भनाइ छ ।

  जोशीको नेतृत्वमा प्रहरी साझेदारी कार्यक्रमलाई बृहतरुपमा जनस्तरमा फैलाई समाजमा सामाजिक बिकृती र विसंगती बढ्न नदिन ब्यापक जनचेतनामूलक कार्यक्रम गरिएका थिए । विशेष गरी विद्यालय र समुदाय केन्द्रित गरी लागू औषध दुर्व्यसनी, साइबर क्राइम,मानव बेचबिखन,घरेलु हिँसा लगायतको नियन्त्रणका लागि बिबिध कार्यक्रम संचालन गरिएको थियो । यस अवधीमा ७२ सरसफाइ कार्यक्रम र घरदैलाे कार्यक्रम र ७२ समुदाय प्रहरी साझेदारी स्कूल सम्पर्क कमिटि गठन गरिएका थिए ।

  उनको कार्यकालमा जुवातासबिरुद्ध बिशेष अपरेशनसमेत गरिदा कयौं जुवाडे नियन्त्रणमा आएका थिए ।चोरी नियन्त्रणमा पनि वृत्तले सफलता पाएको थियो । गत कात्तिकमा जगातीको कस्तुरी चमेना ग्रिह बाट हराएको करिब ४ लाख मूल्यको क्या\मेरा समेत वृत्तले खोज्ने क्रममा बनेपाबाट ३ जना चोरसहित फेला पारेर ल्याएको थियो । त्यसैगरी वृत्तले खसी चोर समात्नेदेखि गाडीको ब्याट्री चोर्ने गिरोहलाई १९० थान ब्याट्री सहित नै समातेर कारवाही गर्न सफलता प्राप्त गरेको थियो ।

  हातहतियार बोकेर हिड्ने बाराका शम्भु साहलाई जगाती वृत्तले बिशेष सुराकीका आधारमा १ थान कटुवा पेस्तोल र छ राउण्ड गोलीसहित समातेर कानुनी दायरामा ल्याउन सफल हुनुका साथै करिब ८ हजार लिटर घरेलु मदिरा र ४३ हजार गाँजाका बोट नष्ट गरी समाजलाई अपराधबाट बचाउन वृत्तले अहोरात्र काम गरेको वृत्तका प्रहरी निरीक्षक झलक पौडेलले जनाएका छन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  सूर्यविनायकमा राष्ट्रिय परिचयपत्रबारे सिकाउँदै सिडिओ कार्यालय

  राष्ट्रिय परिचयपत्रका लागि विवरण भर्ने सम्बन्धमा सूर्यविनायक नगरपालिकामा अभिमुखीकरण कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ । जिल्ला...

  अस्पतालमै एमालेको वडाअधिवेशन, बिरामी त्रसित

  काठमाडौं। नेकपा एमालेले विरामीलाई नै त्रसित पार्नेगरी अस्पतालमै वडा अधिवेशन सम्पन्न गरेको छ। काठमाडौं तारकेश्वर...

  एउटै ब्यक्ति कांग्रेस र एमाले दुबै पार्टीको वडा नेतामा निर्वाचित

  दार्चुला । दार्चुलामा कांग्रेसको अधिवेशनबाट वडा उपसभापतिमा चयन भएका एक जना एमालेको वडा सचिवमा चयन...

  भक्तपुरको एमाले वडा अधिवेशन : धेरैमा सर्वसम्मत, मध्यपुरमा बिबाद मथ्थर तर बन्द सत्र बाँकी

  नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (एमाले)ले शनिबार देशभर वडा अधिवेशन सम्पन्न गरेको छ । यसैबीच भक्तपुर जिल्लामा...

  नेपाली बक्सिङ्ग टोली सर्विया प्रस्थान

  ‘आईबा वल्ड बक्सिङ च्याम्पियनसिप’मा सहभागी हुन नेपाली बक्सिङ्ग टोली सर्विया प्रस्थान गरेको छ । अन्तर्राष्ट्रिय...