News Portal

 • कोरोना भाइरस महामारीका कारण मानसिक समस्या बढ्दो

  २३९ पटक

  सुर्खेत, १ असोज । कोरोना सङ्क्रमणको महामारीका कारण घरभित्रै कुँजिनुपर्दा मानिसमा मानसिक समस्या बढेको छ । रोजगारी गुमाउँदा, आय आर्जनको बाटो बन्दा हुँदा, पठनपाठन स्थगितलगायतका कारणले मानिसमा छटपटी बढेको छ । छटपटीसँगैको एकान्तपनाका कारण कतिपयमा मानसिक समस्या देखापर्न गयो भने कतिपयले त सहनै नसकी आत्महत्याको बाटो अपनाएका छन् ।

  छटपटी बढ्यो
  डोल्पा समाचारदाताका अनुसार बन्दाबन्दी सुरु भएदेखि डोल्पाका बासिन्दामा मानसिक समस्या बढेको देखिएको छ । जिल्ला अस्पतालका मेडिकल सुपरिन्टेन्डेन्ट डा. सिजन रावलले बन्दाबन्दीपछि दैनिक तीन जनासम्म मानसिक समस्या लिएर बिरामी आउने गरेको जानकारी दिए । निद्रा नलाग्ने, एकहोरिने, छटपटी लाग्ने, अत्यास लाग्ने, अल्छी हुने लगायतका लक्षण बिरामीले बताउने गरेको भन्दै उनले आफूहरूले बिरामीलाई सीधै मानसिक समस्या छ नभनी आवश्यक चेकजाँच गरी औषधि दिने गरेको बताए ।

  बढ्दै रोगी
  सल्यान समाचारदाताका अनुसार मानसिक रोगीको सङ्ख्या बढेको पाइएको छ । चिन्ता र निराशाका कारण यस्ता रोगीको सङ्ख्या बढेको हो । जिल्ला अस्पतालमा प्रत्येक महिनामा ८० देखि एक सय जना बिरामी आउने गरेका छन् । अस्पतालका चिकित्सक डा. प्रदीप शर्माले बन्दाबन्दीले मदाक पदार्थ सेवन, झै–झगडा बढ्नुको साथै वैदेशिक रोजगारी गुमाउनु परेको पीडाले मानसिक समस्या बढ्दै गएको बताए ।

  आत्महत्या बढायो
  रुकुम समाचारदाताका अनुसार कारोना भाइरसको सङ्क्रमण बढ्दै गएपछि भएको बन्दाबन्दीमा समुदायमा मानसिक समस्या बढ्दै गएको छ । जिल्ला अस्पतालका चिकित्सक डा. राजकुमार भुजेलले बन्दाबन्दीमा काम नहुने र घर व्यवहार धान्न समस्या हुने, त्यसबाट परिवारमा कलह हुने, साथीभाइसँग भेटघाट र मनमा लागेका कुरा खुलस्त रूपमा भन्ने अवसर नपाउने तथा एक्लो महसुस हुने कारणले आत्महत्या गर्नेको सङ्ख्यामा वृद्धि भएको बताए । गोरखापत्र दैनिकबाट

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  एमालेसंग चुनाव चिह्न बाहेक केहि बाँकी छैन : दाहाल

  नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (माओवादी केन्द्र) का केन्द्रीय सदस्य एवं बागमती प्रदेश अध्यक्ष नारायण दाहालले नेकपा...

  खुशुको नेतृत्वमा अखिल(क्रान्तिकारी)को भक्तपुर नगर कमिटी निर्वाचित

  नेकपा (माओवादी केन्द्र)को विद्यार्थी संगठन अनेरास्ववियू(क्रान्तिकारी) ले भक्तपुर नगर कमिटी बिस्तार गरेको छ । रुकेश...

  भक्तपुर सिडिओमा शर्मा

  भक्तपुर जिल्लाको प्रमुख जिल्ला अधिकारी(सिडिओ)मा रुद्रा शर्माको सरुवा भएको छ । गृह मन्त्रालयले गुल्मी बाट...

  इन्द्रजात्रा मनाउन गुठि/समुदायसंग समन्वयकारी भूमिका रहन्छ- एसएसपी सिंह

  ऐतिहासिक राष्ट्रिय पर्व ‘इन्द्र जात्रा’ नजिकिदै गर्दा यस पटकको यो जात्रा कसरी सम्पन्न गर्ने भन्ने...

  सेलर्डले भक्तपुरका सञ्चारकर्मीलाई दरवारमा लगेर दियो तालिम

  बाल दिवसको अवसरमा भक्तपुरका सञ्चारकर्मीहरुका लागि मानव बेचबिखन तथा बाल संरक्षणबारे अभिमुखीकरण तालिम सम्पन्न भएको...